fbpx

Германија забележува најмногу неовластени пристигнувања на мигранти од 2015 година

Федералната полиција регистрирала 112.178 неовластени пристигнувања од јануари до октомври, додека минатата година имало речиси 92.000

-

Бројот на мигранти кои влегуваат во Германија без дозвола ќе биде значително поголем во 2023 година во споредба со изминатите години, укажуваат податоците објавени од германската Федерална полиција во понеделникот.

Германската новинска агенција ДПА, пренесува дека Федералната полиција регистрирала 112.178 неовластени пристигнувања од јануари до октомври, додека минатата година имало речиси 92.000.

Вкупниот број е највисок до сега од 2015 година, кога беше врвот на европската мигрантската криза.

На 16 октомври, германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, ги објави плановите за повторно воведување фиксни гранични проверки на границите со Полска, Чешка и Швајцарија.

Границите во Шенген зоната обично немаат проверки на документи или визи.

Фезер првично рече дека граничните проверки ќе стапат во сила за 10 дена, иако оттогаш тие постојано се одложуваат.

Слични гранични проверки се спроведуваат долж германско-австриската граница веќе неколку години.

Според податоците на Федералната полиција, бројот на илегални мигранти кои пристигнуваат во Германија почнал постепено да се зголемува во февруари, а нагло пораснал од септември до октомври.

Според Федералната полиција, во август биле регистрирани 14.701 неовластени записи, 21.366 во септември и 20.059 во октомври .

Од почетокот на јануари до крајот на октомври, околу 267.000 луѓе првпат поднеле барања за азил во Германија – што е за 67 проценти повисоко отколку во истиот период на минатата година.

 

ИзворDPA

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...