fbpx

НБРСМ: Во октомври депозитите малку се намалиле, кредитите малку се зголемиле

Споредено на годишно ниво, пак, вкупните депозити бележат раст од 8,0%, којшто се должи на повисоките депозити на двата сектора, со поизразен придонес на секторот „домаќинства

-

Вкупните депозити во земјава во октомври во однос на септември се намалиле за 0,3 отсто, како резултат на падот на депозитите на корпоративниот сектор, додека депозитите на домаќинствата остварија раст. Споредено на годишно ниво, пак, вкупните депозити бележат раст од 8,0%, којшто се должи на повисоките депозити на двата сектора, со поизразен придонес на секторот „домаќинства“, соопшти Народна банка на Република Северна Македонија (НБРСМ).

Во октомври 2023 година, кај вкупните кредити е забележан месечен и годишен раст од 0,3% и 5,3%, соодветно, којшто произлегува од зголемувањето на кредитите на двата сектора, со поголем придонес на секторот „домаќинства“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕСМ понуди цена на струјата за 7,5 проценти повисока од претходно

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на корисниците за периодот јануари-јуни 2024 добило само една понуда,...