fbpx

Европска Унија не ги признава изборите во Доњецк и во Лугањск

-

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европска Унија, изјави дека ЕУ не ги признава изборите во Источна Украина, јави дописникот на МИА од Брисел.

– Сметам дека „претседателските и парламентарните избори“ во самопрогласените „народни републики“ на Доњецк и на Лугањск се нова пречка на патот кон мирот во Украина. Гласањето е нелегално и нелегитимно и Европската Унија нема да го признае истото. Овие „избори“ се одржаа спротивно на текстот и духот на протоколот од Минск, потпишан од страна на претставниците на трилатералната контакт-група и истите ги попречуваат напорите да се најде одржливо политичко решение за кризата – истакна Могерини.

 

Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
lynda course free download
download lava firmware
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download