fbpx

ЕСМ доби лиценца за производство на топлина во Скопје во наредните 10 години

Ваквата одлука следи откако Регулаторната комисија донесе одлука за престанок на важење на лиценците на БЕГ во 2022 година, а лиценцата за производство на топлина на АД ЕСМ тогаш беше издадена само за изминатава грејна сезона

-

Државното акционерско друштво Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) преку „ЕСМ производство на топлина“ ја доби лиценцата од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) за производство на топлинска енергија во наредните 10 години, информираа денеска од РКЕВУ.

„Одлуката следува откако компанијата поднесе барање и ги достави соодветните документи согласно Законот за енергетика и Правилникот за лиценци, со што утврдивме дека условите се исполнети за да се стекне со лиценца за регулирано производство на топлинска енергија. РКЕ минатата година издаде три лиценци за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија на три компании на ЕСМ, но оваа лиценца за производство со топлинска енергија, беше издадена во ограничен временски период што беше врзан со грејната сезона поради роковите во кои е склучен договорот за основните средства со Адора инженеринг“, стои во соопштението од РКЕВУ.

Ваквата одлука на РКЕВУ следи откако во 2022 година БЕГ достави известување со кое ги врати лиценците за трите дејности а како клучни причини ги наведе: кредитна неспособност, нарушена ликвидност, правна несигурност во работењето поради многубројни судски постапки иницирани против БЕГ, оспорување на законитоста на лиценцата за регулирано производство на топлинска енергија од правни лица и институции, како и оспорување на валидноста на договорот за закуп на основни средства.

Регулаторната комисија тогаш донесе одлука за престанок на важење на лиценците на БЕГ. Потоа, Владата распиша оглас за извршување на јавна дејност производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија, а РКЕВУ во соодветна постапка додели лиценци на трите фирми на ЕСМ со што практично ЕСМ го презеде работењето со топлинска енергија и се обезбедија услови за непречено одвивање на грејната сезона.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре премиера на филмот „М“ на Вардан Тозија

Филмот „М“ на Вардан Тозија, дистописка приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, ќе го има своето премиерно киноприкажување...