fbpx

Дијаспората може да добие три пратеника ако гласаат сите пријавени

-

Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според последните информации од Државната изборна комисија, досега се пријавени повеќе од 18.600 граѓани. Од ДИК очекуваат до полноќ, додека трае пријавувањето, оваа бројка да надмине 19.000 граѓани. Како што велат од комисијата, пак, доколку на изборите на 11 декември гласаат сите пријавени, дијаспората може да добие три пратеника.

Според измените во Изборниот законик, за да биде избран пратеник од дијаспората, тој ќе треба да освои околу 6.500 гласови, а најмногу може да се добијат три пратеника од седмата изборна единица во кои влегуваат Северна и Јужна Америка, Европа и Австралија.

Досега само ДУИ објави листа и за седмата изборна единица, односно за дијаспората. Од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека ќе имаат кандидати, додека од СДСМ засега нема најава за учество во оваа изборна единица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...