fbpx

Брисел: Владата да ги разгледа препораките на Венецијанската комисија за законот за јазиците

-

Европската Унија е информирана дека Владата го усвои предлог-законот за употреба на јазиците и дека планира да го достави до Собранието, изјави за „Мета“ Маја Коцојанчич, портпаролка на Европската Унија.

Коцијанчич, сепак, не одговори како Брисел го коментира ставањето европско знаменце, односно означувањето на законот како дел од европската легислатива.

На прашање дали Европската Унија инсистира да се усвои и да се имплементира ваквиот закон, Коцијанчич вели дека законското решение треба да биде во согласност со препораките на Венецијанската комисија.

– Го поздравуваме фактот што Владата во својот план „3-6-9“се обврза да се консултира со Венецијанската комисија за нацрт-законот и очекуваме дека ќе се разгледаат препораките на таа комисија – вели Коцијанчич.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ бара македонските власти итно да ги имплементираат проектите за управување со отпад на терен

Шефот за соработка на Делегацијата на ЕУ во земјава, Стефен Худолини го повтори ставот на Европската Унија до македонските институции под најитно да отпочнат со практична имплементација на проектите...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download coolpad firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course