fbpx
Таг: венецијанска комисија

таг: венецијанска комисија

Сагата со јазиците ги турна на страна и името и ЕУ и НАТО…

Освен за сапунската серија со прислушувани разговори и судски процеси околу коруптивната афера „Рекет“во која како сведоци, обвинети и притворени се јавуваат познати личности од политичката, јавната и бизнис сферата, атмосферата ја поткрена и нацрт верзијата на заклучоците на Венецијанската комисија за Законот за јазиците. Во кревката меѓуетничка клима во земјата, овој Закон беше уште еден повод за размена жешки изјави меѓу македонската...

Венециската комисија со добра оценка, но и забелешки за судските закони

Министерката за правда Рената Дескоска учествува на 116-та пленарна сесија на Европската комисија за демократија преку правото (Венециска комисија), на која е разгледано и усвоено Мислењето на Венециската комисија за Законот за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет и Законот за судовите, извести Министерството за правда. „Според мислењето на Венециската комисија, кое е неодамна доставено до Министерството за...

„Социетас цивилис“: Потребна е јавна дебата за Законот за јазиците

Институтот за демократија „Социетас цивилис“ ја повика Владата Законот за употреба на јазиците да се даде на мислење на Венецијанската комисија и нејзините забелешки да се вградат во текстот на законот како што е предвидено во планот „3-6-9“. „Потсетуваме дека од 2001 година, Уставот на Република Македонија предвидува употреба на албанскиот јазик на централно ниво, во јасно...

Брисел: Владата да ги разгледа препораките на Венецијанската комисија за законот за јазиците

Европската Унија е информирана дека Владата го усвои предлог-законот за употреба на јазиците и дека планира да го достави до Собранието, изјави за „Мета“ Маја Коцојанчич, портпаролка на Европската Унија. Коцијанчич, сепак, не одговори како Брисел го коментира ставањето европско знаменце, односно означувањето на законот како дел од европската легислатива. На прашање дали Европската Унија инсистира да се усвои и да се...

Владата го усвои законот за јазиците, следува фаза на изјаснувања и на консултации

Владата на синоќешната 20. седница го усвои текстот на законот за употреба на јазиците кој произлегува од усогласувањето на националната програма за усвојување на правото на Европската Унија. „Откако законот ќе биде усвоен во Собранието, Министерството за правда, преку Министерството за надворешни работи, ќе го достави законот и отворените прашања кои кои не се дел од овој закон, до Венецијанската комисија и...

Заев го презентираше планот „3 – 6 – 9“: Пакет брзи реформи за препорака и за преговори со ЕУ

Македонија прави пробив во евроатлантските аспирации преку отворена транспарентна инклузивност на сите заинтересирани страни, изјави премиерот Зоран Заев, презентирајќи го реформскиот план насловен како „3-6-9“. Тој посочи дека бројките во името ги означувааат временските точки во кои треба да бидат спроведени реформите. - Во првите три месеци, до локалните избори, планираме да се обезбеди отстранување на условената препорака за почеток на...

Министерот Џафери на средба со евроамбасадорот Жбогар

Министерот за правда, Валдeт Џафери, денеска се сретнал со Самуел Жбогар, амбасадор на Европската Унија во Македонија, соопштија од Министерството за правда. Како што пишува во соопштението, на средбата министерот Џафери и амбасадорот Жбогар разговарале за актуелната политичка состојба во Македонија, како и за начините за надминување на таа состојба. На средбата, исто така, се разговарало и за обврските на Македонија...

„Вистиномер“: Венецијанската комисија со укор за прописите за разрешување судии

Венецијанската комисија (ВК), највисоко европско советодавно тело за легислатива, оценува дека севкупното македонско законодавство што се однесува на делот за утврдување евентуална одговорност на судиите, а врз чија основа се врши и нивно казнување или разрешување, е благо речено збунувачко и е во насока на правни решенија кои повеќе може да се сфатат како заплашување на судиите, отколку како гаранција...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...