fbpx
Таг: Закон за Јазици

таг: Закон за Јазици

Кацарска: Во септември ќе бидат ставени на седница Преспанскиот договор и Законот за јазиците

Законот за јазиците и Преспанскиот договор ќе бидат ставени на седница во септември, односно најдоцна во октомври, кажа денеска на брифинг со новинарите претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска. Таа рече дека одложувањето на решавањето по овие предмети е поради недоволниот број на судии во Уставниот суд. „Пратениците и понатаму не избираат уставни судии. Од 2 јуни е веќе трета...

Бошњаковски: Не постојат конфликти во Владата како што пишуваат медиумите

Не постојат конфликти или судири во Владата како што пишуваат медиумите, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како функционира владината коалиција по различните изјави на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во однос на Законот за јазиците. – Во основа не постојат некои конфликти или судири како што пишуваат медиумите. Вчера имавме...

Владата го испрати Законот за јазици до Венецијанската Комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венецијанската Комисија, заедно со алтернативниот текст на членот 8, кој не е составен дел од Законот, бидејќи, како што велат од Владата, се поставило прашањето за неговата усогласеност со Уставот. Од владата информираат дека во писмото што како прилог е проследено до претседателот на Венецијанската Комисија...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен суд за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за јазици, откако минатата недела иницијатива поднесе и професорот Јове Кекеновски. Според партијата, Законот е донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување на законите. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев вели дека Указот за прогласување на...

Македонскиот останува единствен службен јазик на целата територија

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи, велат во денешното соопштение од Владата во врска како што велат лажните вести и невистини за примената на Законот за употреба на...

Владата не знае колку ќе чини имплементацијата на Законот за јазици

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците, рече портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа на денешната прес-конференција во Владата. Тој истакна дека минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари. - По објавувањето на Законот за употреба на јазиците во Службен весник сите институции се...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да го бојкотираат законот за јазиците

Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во име на партијата ги повика институциите на централно и локално ниво да го игнорираат и бојкотираат законот за јазиците и порача дека доколку одговорните во институциите поради тоа се соочат со проблеми или закани, правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ им стои на помош. - Овој закон...

Законот за употреба на јазиците ќе бара многу работа

Со објавувањето во Службен весник стапува на сила Законот за употреба на јазиците чија имплементација ќе предизвика директни и индиректни финансиски импликации по буџетот на државата и на единиците на локалната самоуправа. Законот предвидува сите институции во државата односно од извршната, законодавната и судската власт да обезбедат превод на албански јазик во секојдневното работење. Директните буџетски трошоци за спроведување на...

Џафери: Не чувствувам никаква одговорност, Иванов ги помешал лончињата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека не чувствува никаква одговорност затоа што тој, а не претседателот на државата, Ѓорге Иванов, ги потпиша указите за Законот за јазици и Законот за ратификација на договорот од Преспа и ги испрати на објавување во Службен весник. – Јас не чувствувам никаква одговорност затоа што сум презел сѐ во рамки...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Џафери и директорот на Службен весник

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на денешната прес-конференција најави кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски за објавувањето на Законот за употреба на јазиците без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов. Тој повика сите институции на централно и локално ниво да го игнорираат и бојкотираат операционализирањето на законот за двојазичност. - Секое објавување во...

Џафери го испрати Законот за јазици во Службен весник

Претседателот на Собранието Талат Џафери, синоќа преку својот „Фејсбук“ профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во објавата Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба на јазиците и во Службен весник“. Со овој закон што два пати беше изгласан во Собранието, на 11 јануари и на 14 март минатата година, но...

Обвинителството отвори предистражна постапка за Иванов за кршење на Уставот

Скопското јавно обвинителство отвори предмет за претседателот Ѓорге Иванов во кој ќе постапува по две кривични пријави во врска со непотпишување на Законот за јазици и Договорот од Преспа. Предметот е во предистражна постапка и во моментов се преземаат дејствија за проверка на наводите од пријавата. Побарани биле податоци и информации од Собранието на Македонија и од Кабинетот на претседателот...

Џафери: Несериозно би било да се размислува за предвремени избори

Би било несериозно било кој да размислува за предвремени парламентарни избори оваа година, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на редовниот брифинг со новинари. - Избори може да има секогаш кога пратениците ќе одлучат да се самораспуштат. Но, во сериозна држава во која сериозни работи треба да се случат, несериозно би било било кој да размислува за предвремени парламентарни избори...

Џафери: Упадот на 27 април е најлошото нешто што му се случило на Собранието

Не сум оптоварен временски кога ќе го пуштам законот за јазиците во Службен весник без потписот на претседателот на државата Ѓорге Иванов. Кога ќе оценам дека треба да се пушти, ќе го пуштам, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите. - Доколку законот стапи во сила без потписот на Иванов, тоа нема да значи дека тој...

ВМРО-ДПМНЕ: Без потпишан указ од Иванов нема закон за двојазичност

Неуставниот, неприменлив и штетен закон за двојазичност, СДСМ и ДУИ на сила и шверцерски го истуркаа во Собранието, со флагрантно кршење на законот и деловникот за работа, реагира ВМРО-ДПМНЕ. – Насилието и кршењето на постапките е одраз на заробена и киднапирана држава од страна на Социјалдемократскиот сојуз, кои што охрабрени од власта која ја имаат се ставаат над законите. За...

Жбогар: Очекуваме Законот за јазиците да стапи на сила и реформите да продолжат

Донесувањето на Законот за употреба на јазиците ќе ги подобри односите помеѓу зедниците и ќе ја врати земјата на реформската агенда, одговори евроамбасадорот Самуел Жбогар на новинарско прашање за овој закон. На новинарско прашање како го коментира тоа што Иванов не го потпишал Указот за Законот, Жбогар вели „ние очекувме Законот да стапи на сила и земјата да се фокусира...

Амбасада на САД: Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на реформите

Американската амбасада во врска со донесувањето на Законот за употреба на јазиците завчера, го повтори ставот на помошникот државен секретар Вес Мичел, кој во вторникот кажа дека важно е Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ги поддржуваат. „Како што помошникот државен секретар Мичел кажа во вторникот, за време на...

Груевски: Немав намера да направам инцидент, Џафери да ѝ се извини на јавноста

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, денеска изјави дека немал намера да предизвика инцидент во Собранието, кога се усвојуваше Законот за употреба на јазиците, туку само сакал да покаже дека не се согласува со начинот на кој бил донесен. За време на паузата на судското рочиште за случајот на СЈО „ТНТ“, Груевски кажа дека тој само ја оттргнал...

Заев: Одлуката на Иванов е флагрантно кршење на Уставот

Законот за употреба на јазиците нема ништо да се промени во Македонија ниту ќе ја наруши нејзината заедничка иднина. Апелирам да се пушти законот да живее, да се почитуваат институциите, а Уставниот суд и Венецијанската комисија да се изјаснат по него, изјави премиерот Зоран Заев. – Да го оставиме законот за употребата на јазиците да го види денот. Мене ми...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот што насилно го истурка власта е неуставен, неприменлив и штетен

Зоран Заев и Талат Џафери режираа разочарувачки ден во Собранието, доведувајќи ја во прашање препораката за отпочнување на преговори за ЕУ, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека „ова е реакција на амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние во врска со насилничкото и недемократско носење на штетниот закон за двојазичност.“ „СДСМ го погази Деловникот за работа на Собранието. Владејачкото...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...