Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на прес-конференција во седиштето на партијата прогласи победа на нивните кандидати во Кичево и во Пласница – Фатмир Дехари и Исмаил Јахоски.

– Кандидатите на ДУИ се во водство и во другите општини каде што имаме поднесено кандидатури за градоначалници – рече Ахмети.

Според првичните неофицијални информации од партискиот штаб на Алијанса за Албанците, нивниот кандидат Арбен Таравари, води во битката за Гостивар и има повеќе гласови во однос на Невзат Бејта, кој е актуелен градоначалник и кандидат на ДУИ.