fbpx
Таг: Арбен Таравари

таг: Арбен Таравари

Британскиот амбасадор Метју Лосон ја посети општина Гостивар

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари денеска во неговиот кабинет го прими британскиот амбасадор во Скопје, Метју Лосон. Тој му се заблагодарил за континуираната поддршка на Обединетото Кралство, како еден од нашите најважни сојузници во НАТО, за развојот и стабилноста на земјата. Ова е прва посета на амбасадорот Лосон на Гостивар. „Со амбасадорот Лосон се согласивме дека во овие турбулентни...

Таравари: Мислам дека овде завршува нашата приказна со Данела Арсовска во Скопје

Гостиварскиот градоначалник и генерален секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во Студио 10 на ТВ 24 изјави дека можен е крај на соработката на Алијансата на Албанците со скопската градоначалничка Данела Арсовска, доколку е разрешен директорот на ЈП „Комунална хигиена“, којшто е нивен кадар. Таравари на гостувањето потврди дека лицето кое вчера на плоштадот Скендербег извадило...

Општеството потфрла во човечноста, бојкотот предизвикува болка кај децата со Даунов синдром

Од денес четвртоодделеката Ембла Адеми од Гостивар е повторно меѓу соучениците во ОУ „Башкими“. Таа не го почна второто полугодие во нејзиното одделение поради тоа што директорот Зијадин Нуредини и наставниците попуштиле под притисокот на родителите на учениците од паралелката кои се жалеле на агресивност од ова 11-годишно девојче со Даунов синдром. Ембла вчера, како што изјави нејзиниот татко Илир...

Таравари победи во Гостивар, кандидатите на ДУИ станаа градоначалници во Кичево и Струга

Кандидатот на Алијанса на Албанците и Алтернатива, Арбен Таравари победи во вториот круг од изборите во Гостивар, додека кандидатите на ДУИ во Кичево и Струга се пред победа за градоначалничките места во овие два места. Досегашниот градоначалник на Гостивар Таравари прогласи победа. Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), на пребројани 99,89 отсто од гласовите, Арбен Таравари освоил 18.664 гласови...

УНИЦЕФ го поздрави отворањето на училиштата, Таравари вели да се размисли за одложување на стартот на учебната година

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари на прес-конференција денеска истакна дека се согласува оти наставата треба да започне со физичко присуство, но и дека треба да се размисли за одложување на почетокот на учебната година. „Мислам дека треба учениците да одат во училиште, меѓутоа бројките се загрижувачки. Факт е дека бројките се покачуваат и во Германија, Америка, Косово, Албанија и Бугарија,...

Медиа Плус: Таравари дезинформира со тврдењето дека македонската влада не нарачала 800.000 вакцини преку Ковакс

Тврдењето на поранешниот министер за здравство Арбен Таравари во текот на гостувањето на ТВ Алсат М (18.02.2021), дека за Македонија се резервирани само 103.200 дози на вакцини е неточно и со тоа тој ја дезинформира јавноста, пишува „Медиа Плус“ во својата анализа, што ја пренесуваме во целост. „Јас го проверувам, сега го гледам системот Ковакс на телефон и ги гледам...

Амбасадорката Галовеј во посета на Гостивар, се сретна со градоначалникот Таравари и општински советници

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска оствари посета на Општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари и со општинските советници, информираат општинските власти. Проблемите со кои се соочува општина Гостивар, досегашните инвестиции, проектите што се очекува да се реализираат во иднина, справувањето со пандемијата Ковид-19 беа теми на денешната средба. Градоначалникот Таравари ѝ се заблагодари на амбасадорката за нејзината...

За месец и пол, 109 вработени во градинки и 33 деца биле позитивни на ковид-19

Согласно последните податоци на Министерството за труд и социјална политика (МТСП), од првиот ден кога градинките почнаа да примаат деца на 9 септември досега, регистрирани се вкупно 109 вработени лица во градинка кои биле позитивни на ковид-19 и 33 деца кои посетувале градинки, информира министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. - Дел од нив се излезени од период...

Таравари во Брисел на средба со Хан и тројцата европратеници

Генералниот секретар на Алијансата за Албанци и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари, денеска отпатува на официјална посета во Брисел. Како што соопштија од партијата, во текот на дводневниот престој, Таравари ќе има средби со високи претставници на институции на ЕУ, како и со поддржувачи на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО интеграциите, како што се европскиот комесар за соседство...

Таравари негира дека во Гостивар се гради без документација

По денешните обвинувања од огранокот на ДУИ во Гостивар дека градоначалникот Арбен Таравари гради без документација куќа на простор предвиден за спортски терен во Осмата зона во Гостивар, Таравари рече дека во општината се работи по прописите, а тоа што фирма на негов роднина ја гради куќата не значи дека станува збор за кршење на законите. - За тој објект...

ДУИ: Таравари и негов роднина градат куќа на простор предвиден за спортски терен

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, кој од една страна симулира акции за рушење на дивоизградени објекти, додека во реалноста го стимулира урбанистичкиот криминал и градбата на бесправни објекти, и тој и негов роднина на место предвидено за спортски терен градат куќа кршејќи ги прописите, обвини ДУИ. Како што рече Башким Хасани, потпретседател на огранокот на ДУИ во Гостивар на прес-конференција,...

Таравари: Без Алијансата за Албанците немаше да има влада, жал ми е за Заев

Заев вели дека Министерство за здравство е дадено на Алијансата поради мене како личност. Кога го слушнав ова првпат, ми дојде многу жал за него. Поради недостаток на реално оправдување за насилното одземање на Министерство за здравство тој прати една незрела вест, вели градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари на својата „Фејсбук“ страница. „На ова оправдување на Заев не верува...

Таравари стана градоначалник на Гостивар, Бејта му ја честиташе победата

Кандидатот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, според првичните резултати од ДИК, го победи неговиот противкандидат од ДУИ, Невзат Бејта, и стана нов градоначалник на општина Гостивар. Тој ги критикуваше премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека се мешале во изборите и изјави дека очекува во Владата на неговото место во Mинистерството за здравство да седне...

Ахмети прогласи победа на ДУИ во Кичево и во Пласница, Таравари води во Гостивар

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на прес-конференција во седиштето на партијата прогласи победа на нивните кандидати во Кичево и во Пласница – Фатмир Дехари и Исмаил Јахоски. - Кандидатите на ДУИ се во водство и во другите општини каде што имаме поднесено кандидатури за градоначалници – рече Ахмети. Според првичните неофицијални информации од партискиот штаб на Алијанса за Албанците, нивниот кандидат Арбен...

Петте кандидати за Гостивар ветија транспарентност и решенија за проблемите

На дебатата од карванот „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“, во Гостивар петте кандидати за градоначалник на општината, секој посебно, ветија решавање на сите проблеми на граѓаните. Во дебатата водена од новинарката Јета Џара, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, Асаф Адеми од Беса, Невзат Бејта од ДУИ, Себајдин Изири од ДПА и...

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари да каже кои експерти одлучуваат за изградбата на клинички центар

По загубени четири месеци, Владата и министерот за здравство, Арбен Таравари, сфатија дека не можат да градат нов клинички центар на друга локација освен во рамките на веќе постојниот каде што владата на ВМРО-ДПМНЕ потпиша договор за градба и се обезбедија пари, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на министерот за здравство, Арбен Таравари. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека интересно...

Таравари: Советот за јавни набавки е виновен за доцнење на испораката на лекови

Министерот за здравство, Арбен Таравари, вината за доцнење на испораката на некои лекови ја лоцира во Советот за јавни набавки, а не во Министерството за здравство. Тој појасни дека кога пред шест месеци една фирма конкурирала за испорака на лекови, немало проблем, а сега, кога истата фирма конкурира со истите стандарди, има проблем пред Советот за јавни набавки. - Има еден Совет за...

Таравари: Ако гостиварци не ми веруваат, се враќам на лекарската професија

Министерот за здравство во заминување, Арбен Таравари, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“ зборува за проблемите во ресорот што ги затекна и со кои се справуваше, како и за својата кандидатура за градоначалник на Гостивар. - Сега е моментот да видам колку тежам и вредам во мојот град. Ако тие ми веруваат и ми дадат гласови, ќе знам дека вредам...

Таравари ќе се кандидира за градоначалник на Гостивар

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе биде кандидат за градоначалник на Алијансата на Албанците за Гостивар, објави порталот „Сакам да кажам“. Според извори од партијата на Зијадин Села, по неуспешните преговори со Беса за заеднички да настапат на претстојните локални избори, тие одлучиле во Гостивар да настапат самостојно, а нивен кандидат да биде Таравари. - Најверојатно, ќе се кандидирам за градоначалник...

Ако е здравството во хаос, тоа не е од времето на Таравари

ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение во врска со состојбите во здравството, земајќи ја како повод смртта на три новороденчиња од пред неколку дена во Клиниката за гинекологија и акушерство при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ од Скопје, која ја оценуваме како недоследна, пишува „Вистиномер“. „Претставничка на ВМРО-ДПМНЕ, по повод смртта на три новороденчиња од пред неколку дена во универзитетската клиника во Скопје, даде...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во...