fbpx
Таг: Арбен Таравари

таг: Арбен Таравари

Таравари: Вчерашниот напад е последица на огромниот јаз меѓу пациентите и лекарите

Новиот министер за здравство, Арбен Таравари, денеска соопшти дека ќе се укине плаќањето по учинок, економските директори на клиниките ќе бидат назначени за шефови на администарција, а ќе се работи на подобрување на прокетот „Мој термин“. Тој при посетата на тетовската клиничка болница, рече дека во зависност од финансиските можности и од законските прописи, пет до шест лекари од...

Вториот ешалон „ќе падне“ по изборот на владата, на маса околу 1.000 раководни позиции

Смената во вториот ешалон раководители, по изборот на министрите, би опфатила повеќе од илјада лица во државните институции и во јавните претпријатија. Според последниот регистер, државниот јавен сектор брои 1.291 институција, кои се финансираат од државниот буџет. Владата е основач на 491 институција, Република Македонија на 71, Собранието на 25, а другите 765 институции се основани од општините и од претседателот...

Села: Ќе учествуваме во новата влада со министри за здравство и локална самоуправа

Алијансата за Албанците ќе биде дел од новата влада со две министерски места - за здравство и за локална самоуправа, соопшти доцна вечерва лидерот на Алијансата, Зијадин Села. -Движењето за реформи на ДПА имаше централно претседателство на кое одлучивме да бидеме дел од владата, а не само да и дадеме поддршка. Како АА имаме две ресорни министерства. Нам како ДР-ДПА...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат политичари кои лажат

ВМРО-ДПМНЕ прашува каква е состојбата со двојазичноста, поради контрадикторноста на тоа што го кажува Зоран Заев и портпаролот на Алијанса за Албанците. „Кој лаже, Зоран Заев или Арбен Таравари? Кој ги манипулира гласачите и народот, Алијанса за Албанците или СДС?     Дали лаже Таравари кога вели дека побарале двојазичноста да се реализира експресно и Заев се согласил со тоа или...

Зијадин Села в понеделник првпат ќе се појави во јавност по нападот

Претседателот на Движење за реформи на ДПА (ДР-ДПА), Зијадин Села, првпат по нападот во Собранието на 27 април, кога беше брутално претепан, ќе одржи прес-конференција в понеделник, извести портпаролот на ДР-ДПА, Арбен Таравари, на својот фејсбук-профил. „ДР-ДПА со задоволство известува дека в понеделник, во 13 часот, во седиштето во Тетово ќе се одржи првата прес-конференција на нашиот претседател Зијадин Села....

Зијадин Села ќе го продолжи лекувањето во странство

Лидерот на Движењето за реформи во ДПА (ДР-ДПА), Зијадин Села, се очекува да отпатува надвор од земјава на дополнителни лекарски анализи, соопшти денеска секретарот на партијата, Арбен Таравари, на својот фејсбук-профил. Според Таравари, Села најверојатно ќе остане во странство одреден период, сè до неговото конечно закрепнување. Секретарот на партијата пишува дека состојбата на пратеникот Села е стабилна, но дека се потребни уште некои...

Таравари: Состојбата на Села се подобрува, бараме итна истрага за овој напад

Здравствената состојба на Зијадин Села се подобрува, среќен сум дека на тоталитарниот фашизам на Груевски му дојде крајот, изјави Арбен Таравари, секретар за Движење за реформи на ДПА во партиското седиште. - Највисоката цена на оваа капитулација ја платија невини луѓе кои беа брутално истепани, од кои најмногу настрада претседателот на ДР ДПА, Зијадин Села, кој беше претепан до тој...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...