fbpx
Таг: Арбен Таравари

таг: Арбен Таравари

Таравари: Ако има неправилности во третманот на починатите бебиња, ќе има законски мерки

Министерот за здравство, Арбен Таравари утрово се сретнал со директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), Викторија Јовановска која го информирала за протоколот за лекување на трите бебиња кои починаа вчера. Од ГАК исто така информирале дека, претходно пациентката трипати била хоспитализирана во Клиничка болница во Тетово, поради гинеколошко крварење. Од Клиниката „одговорно тврдат дека неколку пати разговарале со родителите и...

Крај за сините картони – се бара решение за електронските здравствени картички

Сини картони од денеска нема да се користат при одење на лекар, соопшти министерот за здравство, Арбен Таравари на прес-конференција. Тој истакна дека електронската здравствена картичка (ЕЗК) која се користи од 2012 година и има важност од пет години, ретко се применува. За решавањето на овој проблем, Таравари рече имал средби со двајцата директори на Фондот за здравствено осигурување, со...

ВМРО-ДПМНЕ бара интерпелација и за Таравари кој бил „најлошиот министер за здравство“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека до Собранието поднела барање за интепелација и на министерот за здравство, Арбен Таравари, бидејќи според партијата тој е „најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе“. „Министерот Таравари е платен од граѓаните за да ги решава нивните проблеми и да придонесе за подобро здравство. Добро е Таравари да е повеќе на работа отколку на одмор...

ВМРО-ДПМНЕ: Преку именувањето директори на клиники се прават фамилијарни бизнис-шеми

СДСМ и Таравари создадоа уште еден потенцијален ризик за корупција и за создавање нелојална конкуренција на пазарот помеѓу веледрогериите со именувањето на Софија Пејкова за директор на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија, рече Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција, пред Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија. - По назначувањето на митаџиите од типот на Нетковски, Барбов и Докиќ...

ВМРО-ДПМНЕ: Здравството се претвора во семејна фирма на фамилии блиски до власта

По назначување на тројцата митаџии и криминалци за директори на скопските клиники, Јане Митковски, Дејан Докиќ и Иван Барбов, кои ја скандализираа македонската јавност, министерот за здравство, Арбен Таравари, ги назначи ќерката и зетот на Стојмир Петров, сопственик на веледрогеријата „Елбојор“, за директори во две различни здравствени установи во Скопје, изјави денеска на прес-конференција Дарко Костовски, од ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде...

Серија нови именувања на директори на клиники и на здравствени домови

Министерството за здравство денеска ги соопшти имињата на новоназначените директори на клиники и на здравствени домови. Промените на директорските места почнаа кон крајот на јуни, речиси еден месец по стапувањето на должност на новиот министер за здравство, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, еден од трите клучни партнери во владината коалиција. Нов директор на Институтот за трансфузиона медицина е Кочо...

Таравари: Законот за јазиците ќе помине во првите сто дена на Владата

Усогласени се сите страни и нема коалициски пречки за разгледување на законот за јазиците, предлогот ќе помине на владина седница во стоте дена од работата на новиот владин состав, порача денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. - Законот ќе помине во Влада и ќе се испрати во Венецијанската комисија. Ние, како партија, тоа што сме го кажале пред да влеземе...

Ситуацијата со хеморагичната треска е под контрола, вели Таравари

Покрај двајцата починати од село Симница, инфицирани со хантаан-вирусот, другите осум пациенти што беа задржани на лекување ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. - За сите осум пациенти, последните резултати на испитувањата на антитела во крв се негативни. Сите ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми на болеста. Само еден пациент кој...

Таравари го смирува членството на ВМРО-ДПМНЕ и му порачува да не крева паника

Министерот за здравство, Арбен Таравари, денеска од САД им одговори на ВМРО-ДПМНЕ на барањето за оставка, порачувајќи им да престанат да шират паника. „Одлучив да одговорам на барањето на ВМРО-ДПМНЕ, за моја оставка, поради тоа што сфатив дека не ја разбрале ситуацијава како што треба. Членовите на оваа партија, пред сè, ги гледам како граѓани на Македонија и имам должност...

ВМРО-ДПМНЕ: Две лица починаа поради негрижата на владата на Заев

За неполни два месеци владата на Зоран Заев дозволи две лица да починат поради нивната негрижа, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Заев и Таравари не се потрудија ниту да обезбедат реагенси за дијагноза на болеста, ниту обезбедија карантин, но затоа дозволија уште неколку лица да се заразат. Владата на СДС единствено се залагаше оваа вест да не стигне до македонската јавност,...

Таравари: Пациентите се во добра здравствена состојба, ситуацијата со вирусот е под контрола

Министерот за здравство, Арбен Таравари, потврди дека двајцата пациенти што починаа на Клиниката за инфективни болести, биле жртви на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, како што претходно објави „Мета“. Тој додаде дека се шпекулација информациите за уште еден починат и дека ситуацијата е под контрола. Таравари информираше дека седумте пациенти од Гостивар кои биле во контакт со веќе починатите лица се хоспитализирани...

Таравари: Анализите за починатите на Инфективна се прават во Тирана и во Приштина

Министерот за здравство, Арбен Таравари, вели дека анализите за причините за смртта на двајцата гостиварци, кои починаа на Клиниката за инфективни болести, засега се прават во Тирана, Приштина и во Скопје. - Ако резултатите од овие анализи се исти, нема да бараме дополнителни. Но, ако не се совпаѓаат, ќе побараме дополнителни анализи во лаборатории во други земји – вели министерот. Таравари, кој е...

ВМРО-ДПМНЕ: Симптомите на починатите лица биле третирани крајно несериозно

За само три дена, негрижата и неспособноста на министерот за здравство, Арбен Таравари, однесе два човечки животи на возраст од 23 и од 47 години, а според нашите информации, во животна опасност се уште шест лица кои се во моментов на Клиниката за инфективни болести, изјави на прес-конференција Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ. Таа додаде дека изминатите неколку дена симптомите кај веќе...

Таравари од денеска е во петдневна работна посета на САД

Министерот за здравство, Арбен Таравари, заедно со делегација од кабинетот, од денеска е во петдневна работна посета на Соединетите Американски Држави, информираат од кабинетот на министерот. Работната посета ќе почне во Вашингтон, каде што министерот ќе се сретне со претставници на американскиот Конгрес, Стејт департментот, како и на Амбасадата на Македонија во САД. „За време на престојот во Вашингтон, министерот ќе има средба...

Таравари: Не брзаме, ги бараме најдобрите кадри за директорските функции

Ако имаме успешни директори, ќе бидеме успешни како министри, а и како Влада, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари, на промоцијата на проектот „Добредојде бебе“, најавувајќи понатамошни промени на директорските функции во секторот што тој го води. - Здравството треба полека да наоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции. Затоа не брзаме, ќе најдеме најдобри...

Таравари подготвува нови смени на директори и извод за роденчињата уште во болница

Хигиената во болниците останува главен проблем и во следните пет-шест месеци еден од моите главни фокуси ќе биде хигиената во сите болници, рече министерот за здравство, Арбен Таравари, по денешното чистење на слободниот простор меѓу клиниките во скопскиот Клинички центар. Тој истовремено најави дека наскоро ќе бидат обелоденети и наодите на инспекциите во некои болници, а тогаш ќе има и...

На клиниките за гинекологија и за трауматологија има лоши хигиенско-санитарни услови

Министерството за здравство информира дека синоќа министерот Арбен Таравари испратил инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и претставници од кабинетот на министерот за здравство, кои извршиле вонреден инспекциски надзор на Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство, Ургентен центар, клиниките за трауматологија и за ортопедија и на Институт за белодробни заболувања и туберкулоза. „При надзорот на Клиниката за гинекологија е констатирано...

Отворена телефонска линија за контакт на граѓаните со министерот Таравари

Министерството за здравство воведе телефонска линија за директна комуникација на граѓаните со министерот за здравство, Арбен Таравари, преку мобилните апликации „вибер“ и „вацап“. Од министерството информираат дека почнувајќи од денеска, функционира телефонската линија 071/349-999 на која граѓаните преку електронска порака може да се обратат до министерот со каква било идеја, со предлог, со пофалба или, пак, за пријавување одредени неправилности,...

Таравари: Од утре ќе се разгледува проектот „Мој термин“

Промени во проектот „Мој термин“ на Министерството за здравство, односно отфрлање на казните за докторите, најави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари, на одбележувањето на 25-годишнината на Лекарската комора на Македонија. – Јас сум за промени во „Мој термин“, а веќе утре ќе имам состанок со претставниците на овој проект. Учинокот ќе остане, но нема да има негативен учинок. Платата ќе си...

Таравари да се приземји за да не дојде време да нè моли за нешто, порача ВМРО-ДПМНЕ

Само што помисливме, врз основа на биографијата, дека Арбен Таравари ќе биде солиден министер, кој ќе си ја гледа министерската и стручна работа, ние веќе гледаме разулавен националист кој едвај чека да влезе во конфликт по национални, етнички и партиски прашања, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната изјава на новиот министер за здравство. „Му порачуваме да не се сили...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...