Нови тринаесет заболени од морбили, дете и возрасен во тешка состојба


Скопје, 19 февруари, 2019 - 15:57 (META) 

Тринаесет заболени од морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои седум се примени на болничко лекување, информираат од Министерството за здравство согласно податоците од Клиниката за инфективни болести.

„Станува збор за четворица возрасни од Скопје и Велес, меѓу кои една 37-годишна жена е со потешка клиничка слика. Другите тројца возрасни се со непознат вакцинален статус. Примени се и три деца меѓу кои едногодишно дете од Тетово со тешка клиничка слика кое е на Одделот за интензивно лекување и во тек е дијагностичка обработка, 20-месечно дете од Кисела Вода, кое има пневмонија и четиримесечно дете од Куманово со пневмонија. Сите деца се невакцинирани“, информираат од Министерството.

На Клиниката за инфективни болести хоспитализирани се 21 пациент со морбили од кои седум се возрасни и 14 деца, повеќето од нив под една година.

„На Одделот за интензивно лекување освен детето во тешка состојба има и еден возрасен пациент на 56 години, кој е ставен на апарат за механичка вентилација, а за кој во текот на денов ќе се добие потврда дали станува збор за морбили. Амбулантски се прегледани шест пациенти кои се пуштени на домашно лекување од кои тројца се возрасни, двајца невакцинирани и еден со непознат вакцинален статус, а три се деца од кои едно е со една доза вакцина додека другите две се невакцинирани. Сите се од Скопје. На домашно лекување ќе бидат пуштени пет пациенти“, соопштија од МЗ.

Од прогласувањето на епидемијата во декември, досега, се регистрирани 280 заболени, а тројца починаа.


Морбили, вакцинација, заразени: Епидемијата низ бројки и факти


Скопје, 11 февруари, 2019 - 16:11 (META) 

Не стивнува епидемијата на морбили. Бројот на лица со симптоми на морбили секојдневно се прегледуваат и хоспитализираат во болниците, а најкомплицираните случаи се на Клиниката за инфективни болести. Денеска поради компликации од ова заразно заболување, почина тринаесетмесечно бебе, кое е трета жртва во рок од само неколку дена.

– Болеста може да се спречи единствено со вакцинација. Апелираме уште еднаш до сите родители најодговорно да ги сфатат препораките за вакцинирање со МРП вакцината која заштитува од ова сериозно заболување. Вакцините се со проверен и гарантиран квалитет – велат во Министерството за здравство.

Во епидемијата, досега евидентирани се 201 лице заболено од морбили. Возраста на заболените се движи од 1 месец до 51 години. Како што информираат во Институтот за јавно здравје, од вкупниот број на заболени, 115 (57,2 отсто) се на возраст до 4 години, а 44 лица (21,9 отсто) на возраст над 30 години.

– Според вакциналниот статус, 144 или 71,6 отсто од заболените лица се невакцинирани, некомплетно вакцинирани или со непознат вакцинален статус. Од вкупниот број на заболени, 103 лица односно 51,2 отсто се лабораториски потврдени. Од почетокот на на епидемијата, вкупниот број на вакцинирани лица изнесува 8.434, од кои 5.900 лица се на територијата на град Скопје – велат оттаму.

Остануваат на сила претходно препорачаните мерки и активности кои ги превземаат Центрите за jавно здравје, Институтот за jавно здравје, Министерството за здравство, ДСЗИ и вакциналните тимови во пунктовите за вакцинација.

ФАКТОГРАФИЈА  

На почетокот на епидемијата (3 јануари) 15.000 деца во Скопје на возраст до 14 години немаа примено МРП вакцина

Во екот на епидемијата, на ниво на држава досега се вакцинирале влупно 8.434 лица, од кои 5.900 се на територија на град Скопје

Во екот на епидемијата, наместо на 12 месечна возраст, вакцина се прима на 9 месечна возраст

Секој ден се прегледуваат од 3 до 10 пациенти на ден со симптоми на мали сипаници

Досега во епидемијата во Скопје, од морбили заболело 201 лице

Во рок од неколку дена, 3 деца починаа од компликации од морбили


13-месечно бебе трета жртва од морбили


Скопје, 11 февруари, 2019 - 11:04 (META) 

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство.

Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано.

Вчера Министерството за здравство информираше дека починало едно дете од Свети Николе, а претходно битката со морбилите ја изгуби и шестмесечно бебе.

Според информации од Детската клиника уште неколку деца се во критична ситуација.

Од Министерството апелираат до сите родители, најодговорно да ги сфатат препораките за вакцинирање со МРП вакцината.


Шестмесечно бебе заболено од морбили почина како резултат од компликации


Скопје, 8 февруари, 2019 - 11:48 (META) 

Шестмесечно бебе заболено од морбили почина изутринава на Клиниката за инфективни болести, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој посочи дека бебето не било вакцинирано и починало како резултат на компликација на белите дробови.

– Прво било лекувано во болницата во Козле, а после префрлено на Инфективната клиника каде докторите, за жал, не можеле да се справат со компликациите. Искрено се надевам дека трендот на  вакцинација ќе продолжи заради тоа што е единственото нешто што треба и мора да се направи со цел да се подигне колективниот имунитет кој значително е намален после падот на опфатот со вакцинација во 2014 година и за жал сега се соочуваме со овие последици – рече Филипче кој заедно со премиерот Зоран Заев денеска ја посетија Клиниката за неврологија.

Тој додаде дека уште две деца се во критична, но стабилна здравствена состојба. Појасни дека тие имаат сериозно воспаление на белите дробови, но засега виталните параметри им се стабилни и не се во живото-загрозувачка состојба.


Министерство за здравство: Нови шест случаи со морбили, вакцинирани вкупно 5.107 деца


Скопје, 31 јануари, 2019 - 15:00 (META) 

Министерство за здравство информираше дека вчерашниот ден се регистрирани шест нови случаи на морбили.

„На Kлиниката за инфективни болести е хоспитализирано едномесечно бебе со Даунов синдром од Куманово, кое е со потешка клиничка слика и претходно било лекувано на Клиниката за детски болести. Инаку, на Kлиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 20 пациенти со ова заболување. Амбулантски се прегледани пет пациенти со симптоми на морбили, од кои едно шестгодишно дете од скопското село Љуботен, кое е вакцинирано со една доза, како и четири возрасни пациенти (двајца од Скопје, и по еден од Дебар и од Куманово), кои се пуштени на домашно лекување. Според податоци од пунктовите за имунизација, од почетокот на епидемијата се вакцинирани вкупно 5.107 деца“, соопштуваат од Министерство за здравство.


Воспитувачка и седуммесечно бебе – нови пациенти со морбили на Инфективна


Скопје, 28 јануари, 2019 - 12:38 (META) 

Во тек на вчерашното дежурство на Клиниката за инфективни болести, прегледани биле четири сомнителни случаи на морбили, од кои двајца биле задржани на болничко лекување.

– Станува збор за седуммесечно бебе, кое не е вакцинирано и воспитувачка на 35 годишна возраст од градинка во Кисела Вода. На клиниката во моментов има 26 пациенти – информираат во Министерството за здравство.

Оттаму додаваат дека со МРП вакцина, од почетокот на епидемијата на 3 јануари досега, вакцинирани се вкупно 4.387 лица. Само утрово до 9 часот вакцина примиле 42 пациенти.

Во врска со стравувањата дека епидемијата ќе земе замав со стартот на второто полугодие, во министерството велат дека засега не се очекуваат драматични промени.

– Само пет отсто од училишните деца не се вакцинирани со МРП. Тоа е мал процент и не очекуваме да направат ескалација. Но сите деца се повикуваат на вакцинација. Инаку најодговорно тврдиме дека вакцините се во рок, никогаш немало проблем со роковите и тие се со европски квалитет, проверени се и се со сите сертификати – велат во министерството.

На почетокот на епидемијата, кога во декември се појавија првите случаи на заболени во градинката во Радишани, одговорните излегоа со податок дека во главниот град има 15.000 невакцинирани деца.


Еден пријавен случај на морбили во Тетово


Тетово, 24 јануари, 2019 - 11:18 (META) 

Здравствен работник, вработен во Скопје е првиот пријавен случај на морбили во Тетово. Случајот е регистриран на 18 јануари, а пациентот е на домашно лекување, информираат од Центарот за јавно здравје Тетово. Надлежните континуирано работаат на сите пунктови за пребарување и пронаоѓање на невакцинираните и непотполно вакцинираните лица со МРП. Од таму потврдуваат дека најголем е бројот на невакцинирани лица во пунктот за предшколска возраст во Тетово.

– Тие кои немаат примено вакцина, преку здравствените пунктови, ќе бидат повикани во службите за вакцинација со цел да бидат опфатени. Кај лицата на кои треба да се изврши ревакцинација, досега се нема јавено никаков проблем, што не е случај кај оние кои треба да ја примат првата вакцина-истакнуваат од Центарот за јавно здравје Тетово.

Што се однесува до другите видови на сипаници, во Тетово во 2018, вкупно се регистрирани 411 случаи на варичела. До сега пак, во 2019 година, регистрирани се 72 случаи, а генерално преовладува возрасна група од 7 до 9 и 7 до 11 години, односно деца од школска возраст, но се јавува и кај 5-годишните деца. Од Центарот за јавно здравје Тетово, велат дека се работи за очекувани бројки, особено за зимскиот период, а и заразноста на сипаниците е голема.

Надлежните и натаму потенцираат дека единствена превентивна мерка за морбилите е вакцината, која се прима на 13 месеци и е дел од законска рамка.


Не попушта епидемијата на морбили, денеска четири нови заболени со компликации


Скопје, 22 јануари, 2019 - 11:24 (META) 

Министерството за здравство ќе прогласи крај на епидемијата на морбили кога ќе се случи да нема ниту еден заболен во период од четири недели, информираат оттаму за „Мета“.

„Процесот на инкубација трае две недели. Кога ќе има два пати по две недели без ниеден заболен пациент, тогаш ќе се стопира епидемијата. Засега тоа нема шанси да се случи, бидејќи само денеска има четири нови случаи, и тоа комплицирани, кои се хоспитализирани на Инфективната клиника“, информираат од Министерството.

Оттаму додаваат дека од почетокот на епидемијата и од почетокот на забраната за примање невакцинирани деца во градинка со МРП вакцина, досега се вакцинирани повеќе од 3.400 деца.

„Нашиот страв е дека ако ја тргнеме забраната за прием на невакцинирани деца во градинка, тогаш сите без вакцина ќе се разболат. Затоа се и толку интензивни советите за претпазливост и вакцинирање“, велат од МЗ.

Во меѓувреме, скопските градинки продолжуваат да не примата невакцинирани деца. Државните здравствени инспектори прават увид на терен дали има градинки што примаат невакцинирани деца. Како што оттаму информираат, засега нема регистрирано таков случај.


СЗО: Загадениот воздух и „антиваксерите“ се меѓу 10-те најголеми закани за здравјето


Скопје, 18 јануари, 2019 - 16:18 (META) 

Загадениот воздух и климатските промени се на врвот на листата за најголеми закани по човековото здравје во светот во 2019 година, што ја подготви Светската здравствена организација (СЗО). На списокот со 10 точки, на 9. место се противниците на вакцинирањето.

Истовремено, во Скопје продолжува епидемијата на морбили, а со оваа болест најновите пациенти примени на Инфективна клиника се двајца возрасни и едно дете од Скопје.

Според СЗО, девет од десет луѓе дишат загаден воздух секој ден, што доведува до загуба на седум милиони човечки животи секоја година од болестите предизвикани од ова зло, како што се рак, мозочни и срцеви удари, потоа други заболување на крвоносниот систем и на белите дробови.

Главниот загадувач на воздухот е согорувањето фосилни горива, што истовремено предизвикува и климатски промени. Се проценува дека поради нив во периодот од 2030 до 2050 година само поради неухранетост, маларија, дијареја и топлотни удри секоја година ќе умираат дополнителни 250.000 луѓе, вели СЗО.

Втората по сериозност закана за здравјето на луѓето во целиот свет се непреносливите болести, како дијабетес, рак и болестите на срцево-садовиот систем и на нив отпаѓаат 70 отсто од сите смртни случаи, односно 41 милион луѓе годишно.

Трета по сериозност закана би била евентуална глобална епидемија, односно пандемија, на грип, а на четвртото место се лошите и загрозувачки услови за живот, во кои се смета дека се наоѓаат 1,6 милијарди луѓе.

Според СЗО, следна закана е отпорноста на микробите на лекови, а потоа следуваат еболата и другите високозаразни вирусни и други преносливи болести.

Во списокот на 10 глобални закани по здравјето на човекот е впишана и слабата примарна здравствена заштита, а по неа, на 9-тото место е противењето на вакцинирањето. Последната набројана закана е денга-треската.

Се смета дека со сегашната стапка на вакцинирање се спасуваат 2-3 милиони човечки животи секоја година, а бројката би можела да порасне за дополнителни милион и пол доколку се зголеми опфатот на вакцинирањето. Светската здравствена организација ги посочува како пример морбилите, односно малите сипаници, за кои е прогласена епидемија во Скопје.

Според СЗО во последните години случајот на заболени од оваа болест се зголемила за 30 отсто како резултат на отпорот кон примање вакцини.

Таканаречените „антиваксери“ станаа погласни и побројни во изминатите 5-6 години на Балканот и во Македонија,  а во последните години во Скопје одржаа и два три протестни марша против вакцинирањето.

Инаку, токму Скопје е градот во кој е прогласена епидемија на морбили, која почна во детска градинка во Радишани.

Како што соопшти Министерството за здравство, на Инфективната клиника се примени уште тројца пациенти со морбили, од кои еден возрасен од Карпош и еден возрасен и едно дете од Чаир.

Од почетокот на епидемијата до вчера, вакцинирани против МРП (вакцината против морбили, рубела, паротитис, односно мали сипаници, големи сипаници и заушки) биле вакцинирани 2.925 деца, од кои само денеска до 13 часот вкупно 181 дете.


Нема продолжен распуст поради морбилите – в понеделник сите на училиште


Скопје, 17 јануари, 2019 - 16:18 (META) 

Нема да се одложи почетокот на второто полугодие. Ваква одлука донела Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. Ова се случува иако многу епидемиолози, неофицијално прогнозираа дека епидемијата на морбили ќе се прошири токму откако децата ќе почнат да одат на училиште.

По завршувањето на состанокот на комисијата, д-р Жарко Караџовски кој е член на Комисијата, соопшти дека бројот на заболени од морбили досега е 58. Караџовски изјави дека имало родители кои оделе во градинките со потврди за контраиндикација од вакцина и кажувале дека имаат потреба да ги носат своите деца во градинка.

– Стручната комисија одлучи стручен тим за спроведување на мерките поврзани со контраиндикација за вакцинација или за алергиските реакции по завршена вакцинација, кој се наоѓа на Клиниката за детски болести и само тие, исклучиво тие, на барање на педијатар или матичен доктор да одредат кое лице има контраиндикација за спроведување вакцинација – рече Караџовски.

Тој истакна дека докторите и медицинските сестри кои не се вакцинирани, а работат на оваа проблематика, задолжително да се вакцинираат.

– Стручните лица кои работат на овие клиники – Детска, Инфективна и болницата во Козле, ќе одредат согласно вакциналниот статус и според потврдите кои ќе ги донесе секој од нив, ќе проверат дали некој од медицинскиот персонал е невакциниран – додаде тој.

Во меѓувреме, „Мета“ објави дека државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. Во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и децата што не се вакцинирани се примаат во училиште, но тоа не смее да продолжи како практика.

„Со оглед на фактот дека повеќе години наназад не се почитува условот да се достави вакциналниот картон при упис во градинка и во училиште, се разгледуваат правните можности да се направи законска измена и во моментов е во тек континуирана комуникација со претставници на Министерството за образование и наука (МОН) и Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Невакцинирањето носи сериозни ризици од појава на епидемија, која може да има и фатални последици, а се превенира со вакцинација. Одржани се повеќе работни средби на работна група, со претставници од МЗ, МТСП и од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ). Со тоа што не се бараат вакцинални картони при упис и со севкупниот пад на опфатот на имунизација, се доведува во прашање намалувањето на колективниот имунитет, што е единствен услов за успешна превенција на овие инфективни болести. Во тој случај и вакцинираните деца ги доведуваме во опасност, а уште повеќе оние што поради возраста или здравствената состојба, не се вакцинирани“, рекоа од МЗ.