!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Kомуналните инспектори во Аеродром ќе работат во две смени


Скопје, 28 ноември, 2017 - 12:37 (META) 

Од утре комуналните инспектори на Општина Аеродром ќе работат во две смени, секој ден од 8.30 до 22.30 часот, вклучувајќи ги и викендите, информираат од локалната самоуправа. .

Како дел од проектот „Пријави загадувач“ за почист воздух во општината, ќе биде ангажирана целата инспекциска служба, односно осум комунални инспектори и четири комунални редари, а активирана е телефонска линија за пријавување загадувачи, ‎075/316-515.

Од Општината велат дека двосменското работење на инспекторите е по барање на граѓаните за поголема ефикасност на инспекциските служби.

„Целта на акцијата „Пријави загадувач“ е што побргу да се детектираат и соодветно да се регулираат загадувачите на територијата на Општина Аеродром. Ги охрабруваме граѓаните активно да учествуваат и редовно да пријавуваат загадувачи на општинските инспекциски служби“, велат од Општината.


Забрана за работа на 84 работодавци кои не ги почитувале препораките за топлотен бран


Скопје, 7 август, 2017 - 15:11 (META) 

Министерството за труд и социјална политика информираше дека од 4 до 6 август државните инспектори за труд од областа безбедност и здравје при работа, извршиле вкупно 207 инспекциски надзори кај работодавци за почитување на препораките за топлотен бран, при што донеле 84 забрани за работа на работодавци кои не ги почитувале препораките да не се работи на отворено од 11 до 17 часот.

Инспекциски надзори кај работодавци биле вршени во дејностите градежништво, земјоделство, отпади, комунални услуги, конфекциски погон.

Најголем број од казните се за работодавци во градежништвото (67) и земјоделска дејност (13, пред сè овошни насади), додека по две забрани има во преработувачката индустрија и на локации за вадење мермер и песок, додаваат од Министерството.

Забраната за работа се однесува на конкретниот ден кога е регистрирано непочитување на препораките, потоа следи контрола и ако се увиди дека препораките повторно се кршат, следи прекршочна постапка.


МТСП: Работодавците да ги почитуваат препораките за заштита од топлото време


Скопје, 1 јули, 2017 - 10:26 (META) 

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) денеска ги повика работодавците да ги почитуваат и да се придржуваат до препораките за заштита на работниците во деновите со неповолни временски услови за работа, односно од топлотниот бран кој ја зафати земјава.

На работодавците, како што стои во соопштението од МТСП, им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот.

Од Министерството информираат дека Државниот инспекторат за труд, во текот на овој викенд ќе работи со дежурни екипи од 30 инспектори. Прекршувањата на препораките може да се пријават на телефонскиот број 075 402 856, додаваат од МТСП.

„Потсетуваме дека согласно акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија, а со цел заштита на здравјето на луѓето, се препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години“, стои во соопштението од Министерството за труд и социјална политика.

Министерството за здравство, исто така, препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на деца (детските градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во истиот период.


Запленети 7 килограми хероин на граничниот премин Богородица


Гевгелија, 18 април, 2017 - 11:44 (META) 

Царинските инспектори од одделението за оперативни работи за време на велигденските празници на граничниот премин Богородица заплениле 7 килограми хероин, соопштија денеска од Царинската управа.

Како што информираат оттаму, дрогата е запленета во саботата, а била сокриена во возило што го управувал државјанин на Србија, кој бил пријавен за влез во земјава.

„При контрола на возилото во два акумулатори, од кои едниот бил сместен под хаубата, а другиот во багажниот простор, царинските службеници пронајдоа вкупно 14 пакувања облепени со леплива лента, наполнети со кафеава прашкаста материја, за која по извршеното тестирање на тестер за дрога е утврдено дека се работи за хероин со вкупна тежина од 6,9 килограми“, стои во соопштението на Царината.

Оттаму информираат дека осомничениот го набавил хероинот во Истанбул и требало да го пренесе до Нови Пазар во Србија.

Против него Царинската управа до надлежното јавно обвинителство во Велес поднело кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и прекурсори.


Затворен бугарскиот граничен премин Лесово кон Турција, 30 цариници приведени


Бургас, 2 ноември, 2016 - 23:44 (META) 

Бугарската полиција спроведе акција на граничниот премин со Турција, Лесово, при што се приведени повеќе од 30 царински службеници, јави дописничката на „Мета“ од Софија.

Првиот човек на специјализираното јавно обвинителство Иван Гешев истакнал дека на граничниот премин била спроведена истрага поради основано сомневање за постоење на организирана криминална група која ја сочинувале царински инспектори.

Акцијата била спроведена од 300 специјалци на безбедносните сили, а уапсените биле осомничени дека земале поткуп во различен износ. Спред Гешев, тие биле следени неколку месеци и притоа биле користени различни разузнавачки методи.

Вечерва на пунктот Лесово, но и во градовите Бургас и Јамбол се вршеле претреси и имало заплена на службени простории и na станови.

Сведоците биле испрашувани од двајца судии од специјализиран kривичен суд. Истрагата ќе продолжи и во следните денови.

Бугарската гранична полиција препорачува патниците кои патуваат кон Турција да ги користат другите гранични премини, Капетан Андреево и Малко Трново.

Поради акцијата на граничниот премин Лесово, била создадена трикилометарска колона, а полицијата ги пренасочувала возилата на другите гранични премини.


Финансиската полиција ги проверува јавните набавки на Општина Струмица


Струмица, 28 јуни, 2016 - 16:43 (META) 

Четворица инспектори на финансиската полиција денеска влегле во Општина Струмица и почнале со проверки на документацијата за јавни набавки на Општината. Од Општината засега не прецизираат за кои јавни набавки се интересирале инспекторите.

Во писмена рекација оттаму велат дека од страна на Општината и на нејзините служби, обезбедени и дадени на увид биле сите неопходни документи.

„Не е првпат Општина Струмица да биде под инспекциски надзор од разни државни инспекциски служби. Тоа е дел од секојдневието во Општина Струмица, па така е и овојпат. Сите досегашни инспекциски контроли во Општина Струмица во изминатите години го покажаа законското работење на Општината и на градоначалникот, со што беше потврден епитетот на најтранспарентна општина во Република Македонија“, стои во реакцијата од Општина Струмица.

Оттаму не потврдуваат дали денешната посета на инспекторите од финансиската полиција е поврзана со тендерите за превоз на ученици за кои пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Васил Пишев, изминатите десетина дена оддржа повеќе прес-конференеции на кои обвини дека Општината плаќала неколкукратно повисоки суми за превозот на ученици.


Инспектори на царината заплениле 8,5 килограми злато, шверцувано од Турција


Гостивар, 16 март, 2016 - 13:51 (META) 

Инспектори од Одделението за истраги на Царинската управа вчера при претрес на автомобил, марка „голф 5“, на патот Гостивар – Дебреше, откриле 8,5 килограми злато, наменето за македонскиот пазар, соопшти Царинската управа.

Според Царината, златото, чија вредност се проценува на околу 200.000 евра, било набавено во Турција и потоа прошверцувано во Македонија.

„Околу 10.30 часот, за детална царинска контрола сопрен е автомобил, управуван од македонски државјанин, при што под предните седишта пронајдени се три најлонски кеси со 2.127 парчиња златен накит, со вкупна тежина од 8.610 грама. Од преземените предистражни мерки и активности, утврдено е дека златниот накит е купен во Турција и на недозволен начин е прокриумчарен во Република Македонија“, стои во соопштението на Царината.

Според Царината, осомничениот заедно со лица од Турција и во соработка со турска компанија за автобуски превоз, која ја одржува редовната линија Истанбул – Гостивар, го организирале шверцот на златниот накит.

„Откако автобусот пристигнал во Македонија од Турција и се паркирал на автобуската станица во Гостивар, пријавениот влегол внатре, го извадил накитот кој претходно бил сокриен во автобусот и за кратко време го сместил во својот автомобил. По завршување на истрагата и целосно документирање и расчистување на случајот, Царинската управа против сторителот ќе поднесе кривична пријава поради основано сомневање за сторено кривично дело криумчарење“, се додава во соопштението на Царинската управа.


Двајца ресенци во Прилеп продавале шверцуван „ред бул“ и алкохол


Прилеп, 19 февруари, 2016 - 12:32 (META) 

Инспектори од одделението за истраги на Царинската управа, неделава, во организирана акција заплениле поголеми количества шверцувани алкохолни и енергетски пијалаци, кои незаконски се продавале на подрачјето на Прилеп.

За нелегалната продажба, како што соопштуваат од Цариската управа, осомничени се две лица од Ресен.

„Со примена на мерка технички надзор, односно набљудување на движење на лица и на превозни средства, беа лоцирани лицата В.М и Д.М од Ресен, кои вршат неовластена продажба на алкохолни и на енергетски пијалаци на подрачјето на градот Прилеп и беа лоцирани локациите каде се продаваат пијалаците во Прилеп. На 17 февруари 2016 година, споменатите лица беа пресретнати и запрени на патниот правец Ресен – Битола. Во исто време, со наредба од судија во претходна постапка, извршен е претрес на дом и на други простории во Ресен, при што се пронајдени 480 парчиња од 0,25 милилитри eнергетски пијалак „ред бул“, 25 шишиња коњак „скендербег“, 25 шишиња узо „корча“, 7,5 литри маслиново масло, две шишиња ликер „менте“, повеќе од 70 разни ветеринарни лекови и друга стока“, стои во соопштението на Царината.

Запленетата стока, како што утврдиле инспекторите, била без соодветни документи и била пуштена во слободен промет без да бидат платени царинските и други давачки.

Од Царината додаваат дека по завршувањето на истрагата и комплетирањето на случајот, против двајцата осомничени ќе биде поднесена соодветна пријава.


Директорите ја блокираат работата на училиштето „11 Октомври“


Скопје, 3 ноември, 2015 - 16:12 (META) 

Државниот просветен инспекторат испратил тројца инспектори да ја проверат ситуацијата во основното училиште „11 Октомври“, каде в.д. директорот Васко Лазаревски ги поништува одлуките што ги носи разрешената директорка Даниела Костадинова. И двајцата тврдат дека се директори на училиштето.

– Се случува невиден атак на институциите врз училиштето „11 Октомври“. Тројца инспектори од Државен просветен инспекторат беа цел ден во училиштето, ќе бидат и во текот на утрешниот ден и ги претресуваат сите документи. Но, и тие констатираа дека решението за моето назначување за в.д. директор е валидно. Централен регистар направи невиден преседен со тоа што ми го одзеде потписот. Разрешената директорка Даниела Костадинова ги злоупотребува училишните печати и ги искористи да ми го блокира службениот телефон. Сите институции се трудат насила да ја инсталираат како директорка. Таа дава наредби до наставниците, а јас ѝ ги поништувам. И тие се збунети, но, за среќа, ја разбираат ситуацијата и одговорно си ја вршат работата и тврдам дека наставниот процес се одвива во најдобар ред. Со Костадинова немаме проблем со комуникацијата, но зад грб ми прави опструкции – вели Лазревски.

Разрешената директорка не сакаше да даде изјава за состојбата во училиштето и рече дека ќе ги повика медиумите кога ќе има што да каже.

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, денеска рече дека Данила Костадинова е легитимен директор и дека по барање на одборот ја поставил неа затоа што на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, му поминал периодот за избирање нов директор на училиштето.

– Училишниот одбор имаше донесено одлука за избор на директор бидејќи рокот во кој е предвидено дека градоначалникот може да врши избор на еден од кандидатите не беше испочитуван, училишниот одбор се обрати до министерстовото и јас, како надлежен, именував директор. Засега тој е легитимен директор на училиштето – рече Адеми.


Каргов: Најмногу претставки добиле инспекторите за труд


Скопје, 24 јули, 2015 - 14:29 (META) 

Инспекцискиот совет денеска разгледуваше осум претставки, од кои четири се поднесени против инспектори од Државниот инспекторат за труд. Другите претставки се за инспектори од пазарен, просветен, управен и од инспекторат за храна.

– Во претставките од денешната седница, најмногу се однесуваат на трудовите инспектори кои при контролата вршеле влијание. Инспекторите вршеле притисок за преку која фирма да се обезбедуваат елаборати за безбедност и здравје при работа или, на пример, компаниите да вршат услоги од одредени сметковотствени фирми што тие ги нуделе – истакна Каргов.

До денеска, посочи Каргов, советот реализирал 28 претставки против испектори, од кои за три е констатирано дека има основа за спроведување дисциплинска постапка, во два случаи се утврдени дисциплински одговорности, а за еден инспектор наскоро треба да биде завршен предметот.

Каргов апелираше до граѓаните да укажуваат на сите неправилности во работата на инспекторите и информира дека во последните две недели значително бил зголемен бројот на жалби против нив.