!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ССК учествуваше на форумот „Еден појас, еден пат“ во Пекинг


Пекинг, 15 мај, 2017 - 12:27 (META) 

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) промовираше договор во рамки на членството во Интернационална трговска комора на Патот на свилата (Silk Road Chamber of International Commerce – SRCIC), која има цел и работи на промовирање на кинескиот проект за инфраструктурно и за економско поврзување на Азија, Европа, Африка и на Блискиот Исток.

„Со ова и официјално се отвараат нови можности за македонските компании преку Сојузот на стопански комори за учество во транснационалното поврзување, како и унапредување на трговската и на инвестициската соработка. ССК и SRCIC ќе работат на просперитет на своите членови, нудејќи им можности за трговија и за инвестиции“, информираат од Комората.

Кинеската иницијатива има цел да ги поврзе нациите преку инфраструктура.

Кинескиот претседател вети 124 милијарди долари за иницијативата што треба да ја поврзе Кина со Африка, Азија и со Европа преку мрежа од пристаништа, пруги, патишта и од индустриски зони.

На форумот „Еден појас, еден пат“ учествува и рускиот претседател, Владимир Путин, како и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, и претставници од повеќе од 100 држави.


Компаниите бараат функционалност на Коридорот 10 зашто нема алтернатива


Скопје, 16 март, 2017 - 14:59 (META) 

Воспоставувањето целосна инфраструктурна функционалност на Коридорот 10 и обезбедувањето непречен пристап на стоките од и до пристаништето во Солун треба да биде приоритет, бидејќи во моментов нема алтернатива.

Ова е еден од заклучоците на тркалезната маса на тема „Сигурност во снабдувањето со стоки и со нафтени деривати – Можности и алтернативи“, која се одржа во Стопанска комора на Македонија.

– Инфраструктурата, царинските премини и терминали на коридорот Исток – Запад не се доволни и не се соодветни за редовно снабдување со стоки, а особено за нафтени деривати во подолг период. Инцидентно, може да помогне во одредени ситуации, кога има нарушување на снабдувањето преку Коридорот 10. Краткорочно гледано, во случај на нарушување на снабдувањето со деривати и со други стоки, неопходна е диверзификација на превозните средства (користење на железница и автоцистерни или камиони) и користење на повеќе влезни и излезни царински премини во државата – се предлог-заклучоците на тркалезната маса, информираат од Стопанска комора.

Еден од предлозите бил и промена на легислативата за зголемување на капацитетот на резервоарскиот простор кај трговските компании, како услов за добивање лиценци за трговија.

– Со заокружување на процесот на приватизација на пристаништето во Солун, односно негово давање под концесија, како и со либерализација на пристапот кон грчката железничка инфраструктура и влез на приватни оператори, ќе се овозможи либерализирање на односите по повеќе основи (избегнување на можни штрајкови, подобрување на брзината на испораките, намалени трошоци) – велат од Стопанска комора.

Преку пристаништето во Солун поминале 3.322.000 тони стока во 2016 година и 4.056.840 тони во 2015 година, од кои, во увоз и во извоз, количеството на стока за Македонија за 2016 година е 885.000 тони.


Азески: Од ЕУ ни треба помош за владеење на правото, корупцијата и за инфраструктурата


Белград, 10 март, 2017 - 10:02 (META) 

„Инфраструктурата останува најголем приоритет, бидејќи таа е основа на сите приказни околу регионалниот развој и пораст, а ние на тој план многу малку имаме направено. Најмногу имаме направено на планот на автопатиштата, најмалку за инфраструктурата на железницата, а и гасификацијата мора да остане голем приоритет,“ изјави претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески, на бизнис-форумот на Копаоник.

Според него, друга работа е прашањето на владеењето на правото во регионот и неговата хармонизација, бидејќи на тој план се наоѓаме во правен хаос.

„Трета работа која логично произлегува од првите две се парите. Ние немаме повеќе можности да се задолжуваме бидејќи го достигнавме максимумот, а се сомневам и во волјата на инвеститорите во вакви околности да инвестираат. Поради тоа неопходно е да побараме помош од Европската Унија, особоено на прашањата за инфраструктурата, владеењето на право, прашања околу корупцијата, како повторно би биле атрактивни за инвестирање“, додаде Азески.

На традиционалниот бизнис-форум на Копаоник, кој годинава се одржа од 7 до 9 март, учествуваа повеќе од 1.000 учесници, високи државни функционери и влијателни бизнис-лидери, кои ја разгледуваа програмата за реформи, не само во Србија, туку и во регионот.


Комитетот за кризи ќе ја проценува состојбата на инфраструктурната мрежа


Скопје, 12 септември, 2016 - 17:03 (META) 

Управувачкиот комитет за справување со кризи попладнево од 16.30 часот одржува нов состанок во врска со серијата земјотреси што изминативе два дена ги тресат Скопје и околината, потврдија за „Мета“ од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Состанокот, како што дознаваме, е свикан на барање на претседателот на Управувачкиот комитет, вицепремиерот и министер за здравство, Никола Тодоров.

Од ЦУК велат дека денеска тимови на терен вршеле проценки и утврдување на евентуални штети на инфраструктурата, односно била вршена проверка од штети на водоводната, канализацискаата и на топловодната мрежа.

Армијата на Република Македонија (АРМ) и Министерството за внатрешни работи и понатаму се во состојба на готовност.

– Состојбата останува и ние во случај на потреба и по насоки од Управувачкиот комитет сме подготвени да дејствуваме – ни изјави потполковник Тони Јаневски, портпарол на Генералштабот на АРМ.

Од МВР велат дека се подготвени во секој момент да интервернираат и дека ги очекуваат понатамошните насоки од Управувачкиот комитет, како централно тело за справување со кризни ситуации.


Домашниот економски пораст забавува


Скопје, 30 август, 2016 - 12:04 (META) 

Во првото тримесечје домашниот бруто-производ оствари реален годишен пораст од 2 проценти, додека на квартална основа е забележан пад од 0,8 отсто, објави Народна банка во кварталниот извештај.

Од аспект на структурата на порастот, носечки сектори во првиот квартал се градежништвото, чиј пораст главно се поврзува со активностите во доменот на патната инфраструктура, и секторите трговија, угостителство и транспорт и сообраќај.

– Трет квартал по ред, градежништвото е помеѓу носечките сектори на економскиот пораст. Сепак, споредено со движењата во претходниот квартал, во првиот квартал на 2016 година се забележува позначајно забавување на годишниот пораст, додека на квартална основа е регистриран пад на додадената вредност во овој сектор – се вели во извештајот на Народна банка.


Заев во Охрид вети поддршка на домашната економија преку директни инвестиции


Охрид, 6 август, 2016 - 17:07 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Охрид имаше средби со жителите и гостите кои престојуваат во македонскиот туристички центар.

Заев рече дека е недозволиво Охрид сè уште да нема затворен базен, покриен пазар, како и современа автобуска станица, проекти кои само ги ветува но никако да ги реализира актуелната централна и локална власт на ВМРО-ДПМНЕ.

Лидерот на СДСМ се осврна и на актуелната состојба со иселувањата од земјава, посочувајќи дека Охрид е рекордер според бројот на жители кои се иселиле од овој град и од државата.

– Охрид и охриѓани треба да добијат директна економска помош и поддршка за да останат овде и да не ја напуштаат земјата. За жал Охрид е еден од градовите од кои има најголема миграција. Само во последните десет години се заминати повеќе од 7.600 граѓани. Пола од заминатите во последната година се од Охрид. Тоа само по себе кажува колку е лоша економската состојба на охриѓани. Сето она што ќе значи подршка за нови апартмани, нови угостителски објекти, ресторани, нови хотели и мотели, за сето она што мадите ќе одлучат да го прават, државата во иднина ќе дава конкретна поддршка преку бизнис инкубаторите со 10.000 евра, а 140 милиони евра ќе имаме во директни инвестиции за поддршка на малите и средни претпријатија. Секој млад човек кој ќе создаде мала фирма од областа на мали и средни претпријатија ќе добие директно ослободување од давачките на државата. Ние веруваме дека на тој начин ќе обезбедиме многу повеќе квалитетни плати – потенцираше Заев.

Лидерот на најголемата опозициска партија се осврна и на проблемите во инфраструктурното поврзување на Охрид со остатокот од земјата.

– Охрид мора да е поврзан инфраструктурно. Започнатото ќе го интензивираме и ќе ја изградиме патната инфраструктура, што е од особено значење за развојот на туризмот – рече Заев


СДСМ: Лошите и небезбедни патишта во земјава земаат многу човечки жртви


Скопје, 13 јули, 2016 - 14:29 (META) 

Поради погрешните политики на криминалната власт, Македонија загуби речиси 100 милиони евра неповратни средства од ЕУ за инфраструктури проекти кои можеа да се инвестираат во патишта, железници, водоводи, канализации и во инфраструктура, велат од СДСМ.

– Километар автопат во Македонија во моментов чини повеќе од километар автопат во земјите членки на ЕУ, како Бугарија, Хрватска, па дури и Данска. Во Бугарија цената за еден километар автопат изнесува околу 2 милиони евра, а во Македонија по првичните пресметки – околу 7 милиони евра. Тоа е огромна и нелогична разлика. Прашањето е зошто е толку голема разликата и каде завршуваат овие пари – вели Благој Бочварски, претседател на комисијата за транспорт и врски и член на извршниот одбор на СДСМ.

Тој вели дека криминалните политики се причина зошто Македонија некогаш била лидер во регионот според квалитетот на патиштата, а сега е на самото дно.

– Како резултат на ова, граѓаните во Македонија се движат по небезбеден пат. Во анализата на ЕУ за квалитетот и за безбедноста на патиштата, дури 39 проценти од патиштата во земјава се оценети за небезбедни и означени со црни точки. Македонија во регионот е зад Косово, БИХ и зад Србија. Корупцијата и криминалот директно влијаат на лошата состојба на патиштата што земаат многу жртви – вели Бочварски.

Тој додаде дека во ЕУ на два милиони жители просекот на жртви по патишта е 98, а во Македонија бројот на жртви е околу 150 лица годишно, но некогаш таа бројка достигнува и повеќе од 170 лица.


Поврзувањето на земјите од Западен Балкан ја зголемува конкурентноста на пазарите во ЕУ


Скопје, 8 јули, 2016 - 15:26 (META) 

Третиот самит за Западен Балкан, што се одржа во Париз во рамките на Берлинскиот процес, има огромно значење за економијата во земјава, смета претседавачот на собранието на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев.

– Европската Унија навлегува во тешка фаза, но, сепак, постои европска перспектива за земјите од Западен Балкан. Процесот на пристапување кон Европската Унија не е само процес на усогласување на законодавствата во земјите, туку фокусот треба да биде и на економијата, економскиот развој, зголемувањето на конкурентноста, зајакнувањето на инфраструктурното поврзување на земјите од регионот и на подобрувањето на инвестициската клима – истакна Пешев.

Според него, поврзувањето не се однесува само на изградба на инфраструктура, туку и на нејзино максимално искористување.

– Што се однесува до инфраструктурните проекти, отворањето на пазарот на железничкиот сообраќај многу полесно ќе привлече нови инвеститори, бидејќи така би имале пристап не само на одредени национални сегменти, туку и преку цели коридори низ Западен Балкан – додаде Пешев.

Вкупната трговска размена на Република Македонија со земјите членки на ЕУ во првите четири месеци изнесува 2.403.177.451 долари, што претставува пораст од 2,9 отсто споредено со истиот период лани, а Европската Унија е најголем трговски партнер на Македонија.


Подобрување на патната инфраструктура бараат туристичките работници


Скопје, 4 јули, 2016 - 13:07 (META) 

Подобрување на патната инфраструктура, како и спречување на нелојалната конкуренција од поединци нерегистрирани за туристичка дејност или т.н. „човек-агенција“ во Струга и во Охрид, бараат туристичките работници во насока на подобрување на домашната туристичка понуда.

– За нас е приоритет изградбата на автопатот Кичево – Охрид за подобро инфраструктурно поврзување на Скопје и на Охрид. Но, за развој на бањскиот и еколошкиот туризам, исто така потребна е изградба на подобри патишта во Реканско, каде што има голем потенцијал за развој на туризмот – истакна Асим Меџедовиќ, член на Здружението на угостители и туризам при Стопанска комора.

Тој го истакна и проблемот со нелојалната конкуренција и нападното нудење на тури и на екскурзии од поединци кои не се регистрирани за туристичка дејност, а го уриваат имиџот на агенциите и на државата.

– Ова би можело да се надмине со заедничка координирана проверка на инспекциските служби на терен и со дејствување на МВР на местата каде што гравитираат туристите, а тоа се плоштадите, шеталиштата и хотелите – додава Меџедовиќ.

Туристичките работници го истакнаа како проблем и тоа што туристите кои транзитираат низ земјава нема каде да застанат и да одморат, бидејќи од една до друга граница нема доволно ресторани и места за одмор.

Апелираа да се подигне и свеста на населението и на надлежните институции за хигиената, бидејќи природата е загадена со депонии и тоа е нешто што странците го воочуваат.

Меџедовиќ ја истакна и потребата од квалификуван работен кадар со познавање на холандски јазик, бидејќи најголем дел од туристите ( околу 100.000) доаѓаат од Холандија.

Странските туристите најмногу биле задоволни од храната, природата, културно-историските споменици, а помалку од услугата и од туристичките водичи.

Во првите четири месеци, во земјава престојувале 172.684 туристи, што е за 14,4 проценти поголем број во однос на истиот период лани. Кај странските туристи има пораст од 12,5 проценти.


ВМРО-ДПМНЕ: Патната инфраструктура беше на најлошо ниво во времето на СДСМ


Скопје, 2 јули, 2016 - 15:10 (META) 

„Додека СДСМ беше на власт, не се вложи ниту денар во обнова на патната инфраструктура, додека во регионот се случуваше инвестициски бум. Наеместо тоа, како резултат на криминалните зделки, оставија целосно уништена патна мрежа од која граѓаните најмногу трпеа“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ, на која претседателот на комисија за транспорт и врски, Благој Бочварски, обвини дека Македонија најмалку инвестира во патишта од земјите во регионот.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека „доказ за тоа е незавршениот автопат кон Прилеп, за кој Владата на СДСМ ги задолжи граѓаните, но автопатот никогаш не се направи бидејќи, како што велат од владејачката партија, парите легнаа во партиски џебови.

– Поради криминалните политики на СДСМ, патната инфраструктура во Македонија беше на најлошо ниво. Владата предоведена од ВМРО-ДПМНЕ влезе во еден историски циклус на изградба и на реконструкција на патната инфраструктура, инвестирајќи повеќе од една милијарда евра – се додава во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.