fbpx

Многу ветувања, но мала реализација во квалитетот на образованието и училишната инфраструктура во Струга

-

За време на предизборната кампања на локалните избори во 2017 година, градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, вети многу инвестиции за зголемување на квалитетот на образованието и подобрување на училишната инфраструктура во регионот. Меѓутоа, пред крај на мандатот на градоначалникот Мерко, реализацијата на ветувањата во оваа област е далеку од посакуваното, пишува „Порталб.мк“.

За време на предизборната кампања во 2017 година, во трката за градоначалник на Струга, актуелниот градоначалник Рамиз Мерко, меѓу другото, вети големи инвестиции со кои ќе се подобри нивото на образованието и ќе се подобрат условите во училиштата на оваа општина.

Во Предизборната програма (стр. 11) меѓу стратешките цели се потенцираат: Подобрување на училишната инфраструктура, вклучувајќи и подобро планирање на училишните простори и отворање нова општинска библиотека и читална, опремување со клупи, столови, табли и потребни алатки за лаборатории и училишни кабинети. Реновирање на тоалетите, прилагодување на системот за греење како и уредување на училишните дворови.

Општина Струга, во периодот 2017-2021 година, нема исполнето низа ветувања во оваа област. Не се креирани програми за стипендии за студенти кои имаат потреба, не се отворени нови центри за стручна обука, не се воспоставени програми за размена на студенти од Струга со земјите од Европската унија и САД, ниту има програми за идентификување и унапредување на младите талентите.

Градот Струга сè уште нема нова општинска библиотека и читална.

Од друга страна, глобалната пандемија на ковид-19 ги ​​изнесе на виделина лошите хигиенски услови во тоалетите во некои училишта во општината. Во многу училишта недостасуваше основниот елемент за хигиена, сапунот. Јавноста беше информирана за овој феномен преку кампањата #немасапун во февруари минатата година.

Ветувањето за инвестирање во училишна инфраструктура и подобрување на квалитетот на образованието, нагласено во првите стратешки цели во програмата „За општината што ја посакуваме“, на локалните избори 2017-2021 година, се смета за делумно реализирано. Во веб страницата на Општина Струга се објавени некои промоции на успешно реализирани проекти, како што се:

  • Изолација и изградба на фасада на основното училиште „Браќа Миладиновци“- Струга
  • Основање на „Општинско основно музичко училиште – Струга“
  • Обновување на основното училиште „Свети Климент Охридски“ во Драслајца (со помош на Програмата за Грантови за мали проекти на Јапонија – ГГП, во износ од 63.676 евра.)
  • Реновирање на спортската сала во училиштето „„ Мурат Лабуништи “- Лабуништа
  • Акција за донирање 300 книги за секое училиште во Општина Струга.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...