fbpx
Таг: Струга

таг: Струга

Струга полна со кучиња-скитници, вакцини за каснатите нема, надлежните без решение

Иако кучињата-скитници го загрозуваат движењето и безбедноста на граѓаните во општина Струга, надлежните органи со години не успеваат да најдат решение за овој проблем. Луѓето каснати од кучињата-скитници по лекувањето во Струшката болница принудени се да одат на вакцинација во Охрид. Локалните власти во Струга велат дека се обидуваат да најдат решение, но дека тоа е проблем кој не...

Охрид и Струга преполни со туристи за Илинденските празници

Крајбрежјето на Охридското езеро за време на Илинденските празници и годинава е преполно со туристи. По две години пауза, во Охрид и Струга е забележливо присуството и на бројни странски туристи од Полска, Холандија, Романија, Србија, Бугарија, Косово и други земји, покрај домашните гости. Хотелските објекти се преполни со посетители, заедно со приватните сместувачки капацитети, автокамповите, па дури и...

Синоќа регистрирани три послаби земјотреси во Охрид и Струга

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, синоќа  регистрираше три земјотреси 100 km јужно од Скопје кои потекнуваат од епицентрално подрачје Пештани-Охрид-Струга. По првите два земјотреси по 21 часот, нов, трет земјотрес беше регистриран во 23 часот и 05 минути со магнитуда од 2,8 степени...

Вистиномер: Вакцинацијата е клучна за пациентите со бубрежни заболувања

Од почетокот на пандемијата стотина пациенти со бубрежни заболувања кои се лекуваат во Специјалната болница за хемодијализа во Струга, заболеа од коронавирусот. Лекарите укажуваат дека кај овој вид хронични болни од исклучителна важност е да бидат вакцинирани против ковид-19. Тие се во категорија на тешки болни со голем број на коморбидни состојби и доколку не се вакцинирани можноста за...

Обвинение за професорот-тепач од Струга, ОЈО достави и посебен предлог за продолжување на притворот

Основното јавно обвинителство Струга поднесе обвинителен предлог против 57 – годишниот професор од Струга кој минатата недела со метален предмет повреди ученик во гимназијата „Ибрахим Темо“. Професорот по англиски јазик, кој и претходно бил проблематичен, ќе одговара за сторено кривично дело – Насилство од член 386 став 1 во врска со став 3 од Кривичниот законик, соопшти Обвинителството. „Обвинетиот на 23.12.2021...

„Младите против насилство“ за општество отпорно на радикални наративи и говор на омраза

Обезбедување подобри услови за живот и развој на младите, креирање стабилно општество отпорно на радикални наративи и говор на омраза, како и промоција на позитивните вредности за изградба на психофизички здрава младина, беше повод за потпишување Меморандум за реализација на заеднички активности во рамки на проектот „Платформа за граѓанско образование за млади за борба против радикализација - Младите против...

Таравари победи во Гостивар, кандидатите на ДУИ станаа градоначалници во Кичево и Струга

Кандидатот на Алијанса на Албанците и Алтернатива, Арбен Таравари победи во вториот круг од изборите во Гостивар, додека кандидатите на ДУИ во Кичево и Струга се пред победа за градоначалничките места во овие два места. Досегашниот градоначалник на Гостивар Таравари прогласи победа. Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), на пребројани 99,89 отсто од гласовите, Арбен Таравари освоил 18.664 гласови...

Вистиномер: Семејното насилство во охридскиот регион во пораст, во струшко жртвите молчат

Семејното насилство во охридскиот регион е во пораст. Тоа е главно резултат на  лошата материјална, па и здравствена состојба, што, пак, неминовно влијае на заострување на односите во семејството и зголемување на тензиите, нетолрантноста, агресијата… Во целата ситуација е добро што жртвите се охрабруваат да пријавуваат. Само лани во охридскиот регион регистрирани се околу 150 случаи на вакво кривично...

Земјотрес со јачина од 3,1 степени им го сруши сонот на охриѓани и стружани

Утрово во 3 часот и 26 минути земјотрес ги разбуди граѓаните во регионот на Охрид и Струга. Според Европската макросеизмичка скалаземјотресот бил со јачина од три до четири степен, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил со Рихтерова магнитуда од 3,1 степени, а епицентарот се наоѓал на 125 километри југозападно од Скопје во Охридското епицентралното подрачје.

Вистиномер: Намален интересот за вакцинација во охридско-струшкиот регион

Се намалува интересот за вакцинација. Пунктовите за имунизација во Струга, Охрид и Вевчани имаат доволно вакцини, но нема одзив од страна на граѓаните. Се нуди и трета бустер доза, но за неа треба да поминат шест месеци од првичната вакцинација, па засега се заинтересирани само здравствените работници, пишува Вистиномер.мк.   Нема интерес за вакцинација во струшко. Пунктовите за имунизација имаат доволно...

Вистиномер: Не е изградена ветената подземна гаража во Струга

„Мета“ ја пренесува проверката направена од „Вистиномер“ на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Струга, Рамиз Мерко:   Ветување: Изградба на подземен паркинг на плоштадот Струга преку јавно – приватно партнерство. ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Едно од ветувањата на струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, во неговата изборна програма за локалните избори во 2017 година, беше изградба на подземна гаража. Според планираното, најавениот паркинг требаше да...

Охрид, Струга и Дебрца ќе работат со МЖСПП на репрогласување на Охридско езеро за споменик на природата

Градоначалниците на општините Охрид, Струга и Дебрца, Константин Георгиевски, Рамиз Мерко и Зоран Ногачески, денеска во Охрид потпишаа заедничка изјава дека ја поддржуваат Студијата за валоризација на Охридското Езеро. На овој начин тие ја потврдија подготвеноста да соработуваат во процесот на репрогласување на Охридското Езеро за споменик на природата. На настанот присуствуваше и министерот за животна средина и просторно планирање,...

Порталб: Многу ветувања, но без вистинско решение за дивата депонија во Струга

Нема решение за дивата депонија во Струга. Со години депонијата, која се наоѓа на неколку километри од градот, е црна точка на градот. На локалните избори во 2017 година, Рамиз Мерко, актуелен градоначалник на Струга, вети дека ќе го реши овој проблем со изградба на регионална депонија за општините од југозападниот регион во земјата. Меѓутоа, реалноста е поинаква, регионалната...

Порталб.мк: Ветувања само на хартија, нема иницијатива за изградба на новата болница во Струга

Новата болница, па дури и реновирањето на сегашната болница во Струга, останува неостварено ветување на актуелниот градоначалник Рамиз Мерко. Од 2017 до 2021 година, единствената работа која е завршена во болницата е уредувањето на паркинг просторот, средување на патеките и формирање модуларна болница за случаи на ковид-19. Општата болница во Струга и понатаму функционира во многу лоши услови, пишува...

Свечено отворени јубилејните 60-ти „Струшки вечери на поезијата“

Со традиционално палење на поетскиот оган, на летната тераса на хотелот „Дрим“ во Струга во присуство на голем број поети од земјава и од странство, како и на владини претставници и љубители на пишаниот збор, свеченото беа отворени „Струшките вечери на поезијата“, информираат од фестивалот. Вечерта ја отвори поетот и писател и некогашен директор на СВП, Јован Стрезовски, кој имаше...

Многу ветувања, но мала реализација во квалитетот на образованието и училишната инфраструктура во Струга

За време на предизборната кампања на локалните избори во 2017 година, градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, вети многу инвестиции за зголемување на квалитетот на образованието и подобрување на училишната инфраструктура во регионот. Меѓутоа, пред крај на мандатот на градоначалникот Мерко, реализацијата на ветувањата во оваа област е далеку од посакуваното, пишува „Порталб.мк“. За време на предизборната кампања во 2017 година,...

Порталб: Ветувањето за решавање на проблемот со Олимпискиот базен во Струга останува неисполнето

Распаднатиот објект на олимпискиот базен во Струга во близина на основното училиште „Браќа Миладиновци“, е место каде што со години се собираат наркозависниците во градот. Многу ветувања се дадени за решавање на овој проблем, но сè уште не е направено ништо. Решавањето на проблемот со базенот беше меѓу другите едно од изборните ветувања на актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз...

Вистиномер: Не e изграден нов затворен пазар во Струга

„Вистиномер“ анализираше изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Струга, Рамиз Мерко. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Ветување: Изградба на затворен зелен пазар во Струга со јавно-приватно партнерство    ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, во неговата предизборна програма „За Општината што ја сакаме” (стр. 16) со која излезе на локалните избори во октомври 2017 година, вети изградба на нов затворен...

Ергин Борова пливаше 13,5 километри во Охридското Езеро за децата со посебни потреби

Во Струга во четвртокот се одржа активност за подигање на свеста за децата со посебни потреби, која привлече големо внимание. Ергин Борова исплива хуманитарен маратон долг 13,5 километри од Охрид до Струга. Тој, како иселеник во Холандија, секоја година доаѓа на летен одмор во Струга, со намера да придонесе за својата земја. Има внук, дете со посебни потреби, по име...

По повод 25 години од првиот концерт, „Фолтин“ ќе одржат бесплатни концерти во Струга, Прилеп и Велес

По повод јубилејот 25 години од одржувањето на првиот концерт, од „Фолтин“ најавуваат три бесплатни концерти за вљубениците на оваа музичка група што ќе се одржат во текот на јули. На летната сцена во Центарот за култура во Струга ќе настапат на 25 јули, додека на 29 јули „Фолтин“ ќе го одржат концертот во Прилеп на летната сцена во...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...