fbpx
Таг: образование

таг: образование

Јетон Шаќири: Нема подобра алтернатива од наставата со физичко присуство

Нема подобра алтернатива од наставата со физичко присуство, вели министерот за образование и наука, Јетон Шаќири во интервју за Новинската агенција Мета.мк, коментирајќи ги неофицијалните најави дека зимава е можно да се врати онлајн учењето поради енергетската криза. Но, како што додава тој, за да се одржи наставата со физичко присуство потребно е, покрај МОН, и училиштата и општините...

Министерот за образование Јетон Шаќири на средба со директорот на Британскиот совет, Питер Браун

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и директорот на Британскиот совет Питер Браун денес по средбата на која разговараа за идните проекти соопштија дека Британскиот совет продолжува со интензивна поддршка на образовниот систем во Северна Македонија. Според МОН, во серијата планирани активности се работи и на подготовките за најголемиот светски собир на министри од областа на образованието и вештините,...

МОН: Ќе се формира Совет за унапредување на образованието и науката

Министерството за образование и наука (МОН) со поддршка од Владата донело одлука за формирање Совет за унапредување на образованието и науката. Од МОН соопштија дека ваквата одлука е донесена согласно направените сеопфатни анализи за состојбите во основно, средно и високо образование и науката, ученичкиот и студентскиот стандард и обезбедувањето на учебници, а во насока на градење на јавни и...

Во духот на младинското учество се затвори Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција

На 21 септември 2022 година, беше организиран настан за официјално затворање на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието, имплементиран од Македонскиот центар за граѓанско образование (МЦГО) во соработка со Младински образовен форум (МОФ). Затворањето симболично се одржа денеска на Меѓународниот ден на мирот, кој има посебно значење за Проектот и секоја година беше одбележуван со бројни...

Ковачевски во ОН: Зимава приоритет ни се топли училници и топли домови за нашите ученици

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски учествуваше и говореше на Самитот за трансформација на образованието во рамки на 77. Генерално Собрание на ООН во Њујорк. На дебатата на Самитот кој го отвори генералниот секретар Антонио Гутереш и учествуваа над 90 шефови на држави и премиери, се дебатираше за националните цели на земјите за унапредување на образованието....

Погледнете како функционира македонската банка за храна во новата епизода на „Шорткат“

Откако бевме во посета на најстарата банка за храна во Португалија, во новата епизода на „Шорткат“ ви прикажуваме и како фунцкионира нашата македонска банка за храна, која постои 12 години. Банката дава свој придонес во борбата против гладта меѓу луѓето и против фрлањето на храната. Во новите вести за млади носиме и неколку вести на тема образование и информираме за...

По УКИМ, и УКЛО ја намалува партиципацијата за студентите од еднородителски семејства

Студентите на битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) чие родителско право го врши само еден родител од следната академска 2023/2024 година ќе плаќаат половина од износот на партиципација за прв циклус студии. Одлуката на Ректорскиот колегиум на битолскиот универзитет следува откако здружението Младите на „Една Може“ и студентскиот правобранител на УКЛО доставија барање до универзитетот за објава на интерен оглас...

Сојузот на средношколци реагира за оштетените учебници што ги добиле учениците

Зголемен број проблематични случаи со учебниците во многу средни училишта во земјава забележал Сојузот на средношколците, при што учениците пријавувале дека добиваат оштетени учебници далеку од употреблива состојба, но и дека честопати нема делови од учебниците. Сојузот вакви ситуации утврдил во Скопје, Битола, Велес, Прилеп, Делчево и други градови, дури и во некои од најголемите средни училишта. Проблемот бил особено...

(ВИДЕО) Редици пред студентските домови, најавената дигитализација при вселувањето не функционира

Студентски дом Гоце Делчев
Утрово во 9 часот започна вселувањето во државните студентски домови во Скопје, откако студентите ги добија резултатите од објавениот конкурс пред два дена. Во наредните десет денови, оние студенти кои добиле легло во некој од студентските домови, ќе можат да се сместат со потпишување на договор со домот во кој се примени. Годинава, согласно конкурсот, во студентските домови се предвидени...

МОН: Септемвриската плата во образованието повисока за 15 отсто

Септемвриската плата за вработените во основното и средното образование е повисока за 15 проценти, соопштија од Министерството за образование и наука (МОН). Од Министерството велат дека тоа значи оти околу 32.500 вработени, од кои 25.000 наставници, добиваат дополнителна мотивација за работа и лично вложување во унапредувањето на квалитетот на образовниот систем. „Заедно со досегашните зголемувања од 21 процент, вработените во...

МОН: Mатеријалите и учебниците од основно образование ќе се достават пред 1 септември

Во тек е дистрибуцијата на новите материјали за учење кои ги подготви Министерството за образование и наука (МОН) во соработка со Бирото за развој на образованието (БРО), а кои се наменети за учениците од прво, второ, четврто и петто одделение за предметите за кои се изготвени нови наставни програми и истата ќе се заокружи пред почетокот на учебната година...

МОН со повик до студентите да учествуваат во екстерната евалуација на универзитетите во земјава

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека со Агенцијата за квалитет во високото образование ги вклучуваат студентите во процесот на евалуација на високообразовните институции и студиски програми во Република Северна Македонија. За таа цел, објавен е конкурс за пријавување на заинтересираните студенти за учество во оваа постапка. Условите кои треба да ги исполнува секој апликант вклучуваат – студентот да е...

И годинава ниту еден македонски универзитет меѓу најдобрите илјада на Шангајската листа

Објавено е Академското рангирање на светските универзитети за 2022 година од страна на организацијата „ShaghaiRanking Consultancy“, познато како Шангајска листа. Меѓу најдобрите илјада универзитети и годинава не се најде ниту една македонска високообразовна установа. На врвот на листата и годинава доминираат универзитети од САД – како најдобар универзитет повторно е рангиран Унвиерзитетот Харвард на прво место, на второ место се...

Да се отстрани политичкото влијание врз образованието, побараа средношколци во Владата

Добро организиран и квалитетен образовен и здравствен систем, праведна држава со нулта толеранција за корупцијата, социјална држава во која помошта оди на вистинското место. Ова се прашањата што учениците од повеќе средни училишта од Валандово, Гевгелија, Велес и Скопје ги отворија во рамки на денешната посета на Владата, што ја организираше заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики...

Поврзаноста меѓу МОН и училиштата е солидна, но посложените системи ќе бараат подобри интернет врски

Веќе е солидна инфраструктурата и поврзаноста меѓу Министерството за образование и наука и училиштата и другите институции во секторот образование. Прибираат податоци во електронскиот дневник и ЕМИС/ЕСАРУ системите. Сепак, затоа што е ова динамична категорија, потребно и е постојано вложување и надградување, односно мора да се има на ум дека се посложените системи во иднина ќе бараат и подобри...

Дигитализацијата е возможна мисија само ако се гради на здрава ИТ основа

Нови дигитални материјали за учење како дел од новата Концепција за основно образование, електронски алатки, интерактивни табли, електронско пријавување за упис во средно училиште, електронско аплицирање за стипендија, за студентско легло во студентски дом, водење евиденција во електронски дневник... Ова се само некои од можностите и услугите кои се дел од образовниот систем во С. Македонија. Надлежните често кажуваат дека...

Шаќири: Децата немаат заштитен ѕид од онлајн ризици и закани

Масовната онлајн изложеност на децата на Интернет, покрај сите придобивки, носи можности и за злоупотреби, закани, насилство и експлоатација. Затоа е многу важно системски и организирано да ги заштитиме младите од демнечките онлајн ризици и закани. Ова го кажа министерот за образование и наука Јетон Шаќири на денешната презентација на Проценката за безбедноста на децата онлајн за Северна Македонија,...

Математичкиот гениј Или Морина доби целосна стипендија за своето образование да го продолжи во интернационално училиште

Или Морина, 13 годишниот математички гениј од скопската населба Шуто Оризари, кој скоро секој момент го поминува решавајќи задачи по математика и физика и подучува студенти од земајва и од странство, а чија сторија ја објави Мета.мк во 36-тата епизода на „Шорткат“, доби целосна стипендија за да може своето образование да го продолжи во интернационално училиште. „Maarif International Schools обезбедува...

Анализи на „Младите можат“: Менталното здравје е табу-тема, кариерното советување на младите подзаборавено

Институцијата училиштен психолог сè уште се однесува само како коректив каде се испраќаат ученици кои имаат намалено поведение, слаби оцени или учествуваат во физичка расправија. Ова е една од причините зошто 60 отсто од средношколците на темата ментално здравје се информираат преку социјалните мрежи, додека само 9 отсто од нив тоа го прават преку училиштата, гласат заклучоците од Анализата...

Оваа учебна година имаме рекорден број на повторувачи во средните училишта

Минатата учебна година евидентирани се 118 ученици кои ја повторувале годината, а во учебната 2021/2022 година, оваа бројка изнесува 261. Зошто учениците „паѓаат“ година, односно на што се должи ова зголемување? Дали професорите се непопустливи при формирање на оценките или пак, учениците не се заинтереирани да научат доволно за да добијат оценка која ќе им овозможи премин во следна...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...