!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

На Блаце откриени 68,5 килограми марихуана


Скопје, 7 јануари, 2017 - 12:38 (META) 

Царинските инспектори завчера на граничниот премин Блаце пронашле околу 68,5 килограми марихуана при контрола на комбе во специјално направен бункер, соопшти денеска Царинската управа.

„Инспекторите завчера околу 22:30 часот на Блаце запреле комбинирано комбе (патничко-товарно) со хрватски регистарски ознаки, управувано од Б.К., хрватски државјанин. При преглед на возилото со царинско куче и рачен скенер, помеѓу задните седишта и делот наменет за товар, бил пронајден специјално направен бункер. Во бункерот биле сместени 39 опаковки со различна големина обвиткани со стреч фолија исполнети со марихуана со вкупна тежина од околу 68,5 килограми“, стопи во соопштението.

Од Царинската управа соопштуваат дека осомничениот Б.К. изјавил дека дрогата ја набавил од лице од Р. Албанија со намера да ја транспортира преку Македонија со крајна дестинација Германија, а за пренесувањето на марихуаната требал да добие парична награда. Цената на западноевропскиот пазар за каде била наменета запленетата марихуана се проценува на 200.000 евра, додека во малопродажба може да биде и двојно поголема.

Против сторителот, Царинската управа ќе поднесе кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ до надлежното Јавно обвинителство, а сторителот ќе биде изведен пред надлежен судија на претходна постапка.


Одлуката за патување во Косово со лични карти стапи на сила


Скопје, 17 април, 2016 - 12:36 (META) 

Меѓудржавната спогодба на владите на Македонија и на Косово за условите за патување на државјаните на двете земји со лични карти, од денеска официјално стапи на сила.

Почетокот на одлуката денеска го означија македонскиот заменик-министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, дополнителниот заменик-министер, Митко Чавков, кои на граничниот премин Блаце се сретнаа со заменик-министерот за внатрешни работи на Косово, Валдет Хоџа.

За граѓаните на Македонија и на Косово да ја поминуваат границата со биометриски лични карти, беше договорено од страна на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и поранешниот вицепремиер и министер за надворешни работи на Косово, Хашим Тачи, на средбата во Приштина на 8 февруари.


Сообраќајот кон Блаце е во прекин


Скопје, 1 мај, 2015 - 12:29 (META) 

Од 10 часот утринава, во прекин е сообраќајот во двата правци на магистралниот пат Скопје – Граничен премин Блаце, поради сообраќајна несреќа во селото Визбегово, информираат од АМСМ.

Во сообраќајната несреќа учествувале камион „мерцедес“ и патничко возило „голф“, при што биле повредени четворица патници.

Сообраќајот се пренасочува.


Отворање контакт-центар на граничните полиции на Македонија и на Косово


Скопје, 23 јануари, 2015 - 9:59 (META) 

Министерката за внатрешни работи на Република Македонија, Гордана Јанкуловска, денеска на граничниот премин Долно Блаце, заедно со својот косовски колега, Скендер Исени, ќе го отвори новиот заеднички контакт-центар на граничните полиции на двете земји.

На промовирањето на контакт-центарот ќе присуствува и амбасадорот на ОБСЕ во Република Македонија, Ралф Брет.