fbpx
Таг: Блаце

таг: Блаце

Убиен маж во пукање во Топанско Поле

Во престрелка што се случила во 22.30 часот вчера, во населбата Топанско Поле, близу супермаркетот „Принц“, еден 35-годишник го загубил животот, а еден 52-годишник добил тешки повреди. Во инцидентот на улицата Лазо Трповски, животот го загубил И.А од селото Блаце, а повредениот Љ.Ќ. живеел недалеку од местото на инцидентот, на улицата Дижонска. Тој е пренесен во Ургентниот центар со тешки...

Вчера на Блаце фатен еден тон марихуана – најголема заплена досега

Екипите на Царинската управа вчера заплениле околу еден тон марихуана, чија вредност се проценува на околу четири милиони евра, соопшти денеска директорот на Царината, Ѓоко Танаскоски, кој заедно со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го посетија граничниот премин Блаце, каде беше запленета дрогата. Станува збор за најголемо количество на запленета дрога во еден случај. Марихуаната била пронајдена во товарно возило,...

Запленети 16 килограми марихуана на Блаце

Двајца скопјани добија кривични пријави за трговија со дрога, поради обид во земјава да внесат речиси 16 килограми марихуана. Тие на 28 октомври, на граничниот премин Блаце, се пријавиле за влез во Македонија од Косово. При прегледот на автомобилот „шкода октавија“ со кој патувале биле најдени 22 пакувања, односно 15 килограми и 725 грама марихуана. Шверцерите рекле дека дрогата ја презеле од...

На „Блаце“ запленети 22 килограми марихуана

Вкупно 22 килограми марихуана скриени во џип биле откриени од цариниците на граничниот премин „Блаце“ завчера вечерта, соопшти Царинската управа на Република Македонија. Околу 18.30 часот во неделата за влез во државата на граничниот премин „Блаце“ бил пријавен спортски теренец со бугарски таблички, управуван од бугарски државјанин, жител на селото Белаковец, Бугарија. Возачот рекол дека нема ништо за царинење, но...

На Блаце откриени 68,5 килограми марихуана

Царинските инспектори завчера на граничниот премин Блаце пронашле околу 68,5 килограми марихуана при контрола на комбе во специјално направен бункер, соопшти денеска Царинската управа. „Инспекторите завчера околу 22:30 часот на Блаце запреле комбинирано комбе (патничко-товарно) со хрватски регистарски ознаки, управувано од Б.К., хрватски државјанин. При преглед на возилото со царинско куче и рачен скенер, помеѓу задните седишта и делот наменет...

Одлуката за патување во Косово со лични карти стапи на сила

Меѓудржавната спогодба на владите на Македонија и на Косово за условите за патување на државјаните на двете земји со лични карти, од денеска официјално стапи на сила. Почетокот на одлуката денеска го означија македонскиот заменик-министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, дополнителниот заменик-министер, Митко Чавков, кои на граничниот премин Блаце се сретнаа со заменик-министерот за внатрешни работи на Косово, Валдет Хоџа. За...

Сообраќајот кон Блаце е во прекин

Од 10 часот утринава, во прекин е сообраќајот во двата правци на магистралниот пат Скопје - Граничен премин Блаце, поради сообраќајна несреќа во селото Визбегово, информираат од АМСМ. Во сообраќајната несреќа учествувале камион „мерцедес“ и патничко возило „голф“, при што биле повредени четворица патници. Сообраќајот се пренасочува.

Отворање контакт-центар на граничните полиции на Македонија и на Косово

Министерката за внатрешни работи на Република Македонија, Гордана Јанкуловска, денеска на граничниот премин Долно Блаце, заедно со својот косовски колега, Скендер Исени, ќе го отвори новиот заеднички контакт-центар на граничните полиции на двете земји. На промовирањето на контакт-центарот ќе присуствува и амбасадорот на ОБСЕ во Република Македонија, Ралф Брет.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...