Грчкиот претседател ѝ се закани на Албанија со блокада на евроинтеграциските напори


       
Атина, 15 октомври, 2017 - 17:53 (META) 

Грчкиот претседател Прокопис Павлопоулос денеска ѝ се закани на Албанија дека ќе бидат блокирани евроинтеграциските напори на оваа земја поради забелешките на грчкото малцинство во однос на власта во приморското гратче Химара.

Тој на собирот одржан на островот Крф, на меморијален настан во чест на грчкиот политичар Јоанис Каподистриас, порачал дека „брутално кршење на човековите права“ нема да се толерира.

Тој особено се осврнал на односите на Тирана и на Приштина.

– Тоа треба да го имаат предвид Грците, но и тие што се стремат да се приклучат во ЕУ. Ова го велам за нашиот сосед Албанија, земја со која сакаме секогаш да имаме добри односи. Но, аванурстичкото однесување, како она што го гледаме меѓу Тирана и Приштина, е брутално однесување со кое се кршат човековите права во случајот на малцинствата и правото на имот. Ние нема да стоиме индиферентни наспроти ваквото однесување – посочил Павлопоулос.