fbpx
Таг: Прокопис Павлопулос

таг: Прокопис Павлопулос

Караманлис: Можевме да добиеме многу повеќе од Преспа, нивните проблеми се многу поголеми

Преспанскиот договор, односно самото негово потпишување, не значи автоматски добивање билет за влез во Европската Унија, порача поранешниот грчки премиер Костас Караманлис, во вчерашното обраќање како еден од главните говорници на одбележувањето на 80-годишнината од Здружението за македонски студии во Солун. Во врска со Преспанскиот договор, тој рече дека Грција не успеала да го искористи преседанот што тој го креирал,...

Грција ќе бара од ООН дополнителен анекс на Преспанскиот договор за македонскиот јазик

По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, според грчките медиуми, Атина ќе ја префрли битката на меѓународно тло. Како што пишува атинска „Ифимерида“  сега кога веќе владата во Атина станала свесна дека терминот „македонски јазик“ останува во употреба кај...

Грчкиот претседател Павлопулос бара Македонија да го промени Уставот

Името може да се реши само кога нема да зрачи иредентизам, бидејќи иредентизмот е спротивен на меѓународното право и на европското законодавство, изјави грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и уште еднаш го повтори неговиот став дека потребни се уставни промени во Македонија, за, како што вели, отстранување на иредентистичките позиции, а потоа решение на проблемот и евро-атлантска интеграција. – За да...

Павлопулос: Името на соседната земја зрачи иредентизам

Предуслов за влез во НАТО и ЕУ е името да се реши на начин кој ќе исклучи секаков вид на иредентизам, порача грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од Лариса, говорејќи пред припадници на грчкото воздухопловство. Павлопулос смета дека „денешното име признато и од други земји, јасно зрачи иредентизам“. - Истите барања на меѓународната заедница, на НАТО и на Европската Унија покажуваат дека...

Павлопулос: Македонија била, е и ќе остане грчка

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, во говор во Офицерскиот клуб во Солун, повторно ја обвини Македонија за фалсификување на историјата, за користење име кое, наводно, не ѝ припаѓа и за изразување иредентистички тензии, и притоа не пропушти да спомене дека Македонија била, е и ќе остане грчка. - Ѝ велиме на БЈРМ - подаваме рака на пријателство, но нема шанси да толерираме. Тоа е...

Грчкиот претседател ѝ се закани на Албанија со блокада на евроинтеграциските напори

Грчкиот претседател Прокопис Павлопоулос денеска ѝ се закани на Албанија дека ќе бидат блокирани евроинтеграциските напори на оваа земја поради забелешките на грчкото малцинство во однос на власта во приморското гратче Химара. Тој на собирот одржан на островот Крф, на меморијален настан во чест на грчкиот политичар Јоанис Каподистриас, порачал дека „брутално кршење на човековите права“ нема да се толерира. Тој особено...

Павлопулос: Грција мора да го брани Кипар

Грција мора да го брани Кипар и неговиот суверенитет, изјави грчкиот претседател Прокопис Павлопуос. -Се што правиме за Кипар, не го правиме само за земјата туку затоа што таа е членка на Европска Унија – рече Павлопулос на вечера во манастирот Агион Дионисиос на островот Закинтос на која присуствувал и кипарскиот архиепископ. Намалувањето на кипарскиот суверенитет според Павлопулос ќе значи и...

Бугарија и Грција до Македонија: Ако сакате во ЕУ и во НАТО, почитувајте ја историјата

Земјите од Балканот мора да ја почитуваат историјата и да развиваат добрососедство, доколку сакаат да влезат во Европската Унија и во НАТО, заклучија бугарскиот претседател Румен Радев и неговиот грчки колега, Прокопис Павлопулос, на нивната вчерашна средба во Атина. Посетата на Радев на Атина доаѓа во време кога се зголемува фокусот за проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Официјална Софија...

Димитров во дводневна посета на Грција

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од денеска е во дводневна официјална посета на Грција. Како што соопштија од македонското МНР, Димитров ќе има средби со министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, а предвидена е и средба со Јоргос Кумуцакос, висок претставник на најголемата грчка опозициска партија, Нова демоктратија. Спорот за името нема да биде дел од...

Павлопулос бара почитување на грчката историја и на европските принципи

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, одново побара Македонија да ја почитува грчката историја ако сака да стане дел од Европската Унија. Во говор на 11. Балканска конференција на началници на Генералштабови од државите од Балканот, Павлопулос забележа дека Грција ја поддржува европската перспектива на државите од Балканот и смета дека нивното место е во ЕУ, но за да станат дел...

Нема членство во ЕУ за Македонија сè додека се однесува иредентистички, порача Павлопулос

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, им порача на македонските политичари дека сè додека се покажуваат иредентистички тенденции, Македонија нема да има европска иднина. Павлопулос ова го нагласи во неговата порака до народот на денешното одбележување на денот на независноста на Грција, без директно да го спомене името на Македонија. Според грчкиот претседател, иредентистичките тенденции и инсистирањето на името Македонија се директно фалсификување...

Павлопулос: Нема влез на БЈРМ во ЕУ сè додека се инсистира на името „Македонија“

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од Серес испрати нова порака дека Македонија е грчка и колку побргу тој факт го прифатат македонските политичари, толку побргу ќе се подобри политичката клима меѓу двете држави. Павлопулос отворено спомена дека рампата за влез во Европската Унија за Македонија ќе остане затворена сè додека се инсистира да се користи името „Македонија“ и се шири иредентизам. „Македонија...

МНР: Павлопулос да нè посети и да се запознае со постоењето на македонскиот народ

„Секоја земја и нејзиниот народ имаат неприкосновено право на самоопределување и суверено да одлучуваат за своето именување и идентитет. Провокација и неприфаќање на реалноста е кога одредени политичари не можат да се соочат со тој факт. Истото е во спротивност на општоприфатените меѓународни принципи и на вредностите на европската интеграција“, се вели во реакцијата на МНР на изјавата на...

ВМРО-ДПМНЕ ја осудува изјавата на Павлопулос за името на државата

Во отсуство на реакција на опозицијата и на државните институции, ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осудува изјавата на грчкиот претседател поврзана со името на нашата држава, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. - Однесувањето на претседателот на Грција и давањето иритирачки, навредувачки и потценувачки пораки до македонскиот народ и држава очигледно е смислена стратегија за зголемување...

Павлопулос: Инсистирањето на името „Македонија“ е фалсификување на грчката историја

Македонија нема да стане дел од европското семејство сè додека инсистира да го користи само тоа име и да шири иредентизам, порача грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, во говор пред грчката Академија за одбрана. Според Павлопулос, ставот на Македонија да се инсистира името да биде само „Македонија“, е „провокација и фалсификување на грчката историја“. - Сè додека инсистира да го користи...

Павлопулос: Ветото за членство на Македонија во ЕУ не е грчка, туку европска позиција

Македонија мора да знае дека за да стане дел од европското семејство не смее да покажува иредентистички ставови кон друга држава, порачува грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, Павлопулос отворено посочи дека Грција има право на вето за нашето ЕУ-членство доколку македонската влада продолжи да го прекршува европското право преку иредентизам кон Грција, а...

Обама беше дезинформиран за Македонија од Павлопулос

Македонија беше една од темите за кои разговараа американскиот претседател Барак Обама и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Грчкиот претседател пред Обама ги повтори своите ставови и обвинувања кон македонската влада, критикувајќи за ја обид за присвојување на грчката историја. - Факт е дека една соседна држава бара име кое освен фалсификување на историјата, шири иредентизам и директно подразбира промена на...

Павлопулос од Костур ѝ порача на Македонија да не ја имитира грчката историја

Нова порака за македонските власти да престанат да ја фалсификуваат грчката историја упати претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, од Костур. Павлопулос во говорот по повод годишнината од ослободувањето на градот, директно се обрати до македонските власти и апелираше да стават крај на обидот за фалсификување и за имитирање на грчката историја, бидејќи таа насока во која ја водат државата...

Павлопулос: Грчкиот карактер на Македонија не може да се оспори и за него не се преговара

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос повторно од Солун настапи со радикален став дека Македонија е само грчка, третпат во рок од една недела. На годишнината од ослободувањето на градот и на прославата за светецот заштитник, Павлопулос отворено порача дека Солун е „чуварот на грчкиот карактер на Македонија“, кој не може да се оспори и за кој не се преговара. - Денот на...

Павлопулос продолжува со радикалните пораки за Македонија, овојпат од Солун

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, вторпат неделава, овојпат од Солун, испрати порака дека Македонија е една и грчка и дека тој ќе направи сè што е во негова надлежност да го заштити грчкиот карактер на Македонија и нејзиниот територијален интегритет. Павлопулос рече дека Грција сака да има добри и пријателски односи со Македонија, но никој нема право да бара и да...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...