fbpx

ВМРО-ДПМНЕ ја осудува изјавата на Павлопулос за името на државата

-

Во отсуство на реакција на опозицијата и на државните институции, ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осудува изјавата на грчкиот претседател поврзана со името на нашата држава, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

– Однесувањето на претседателот на Грција и давањето иритирачки, навредувачки и потценувачки пораки до македонскиот народ и држава очигледно е смислена стратегија за зголемување на конфликот помеѓу двете земји. И наместо да се реши спорот, тој се усложнува со измислување наводна опасност дека името го гледаат како закана по нивните граници – се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Во неа, исто така, се додава дека „изјавите кои наликуваат на оние во раните деведесетти години од минатиот век нема да нè однесат кон решение на проблемот, туку ќе нè вратат токму таму, во 1991 година“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пешаци претрчуваат преку булевар „Србија“ кај зградите на Џевахир, ЦУК бара пешачки премин

Центарот за управување со кризи покрена иницијатива до Градот Скопје да се направи пешачки премин или кружен тек на булеварот „Србија“, кај зградите на Џевахир, за да се спречат...