fbpx
Таг: спор

таг: спор

Балканските патишта кон ЕУ: Косово од независност кон нормализација

Најмладата држава во регионот – Косово ја прогласи независноста во 2008 година, но сѐ уште се бори за место во меѓународниот поредок. Нешто над половината членки на ООН ја признаа државата како независна, повеќето од нив дури и пред Меѓународниот суд за правдата да каже дека прогласувањето независност не било спротивно на меѓународните норми (во 2010 година). Секако, за...

Николај Крстев: Бугарија ја води антибугарската кампања во Македонија

Николај Крстев, долгогодишен новинар, дописник на Бугарското национално радио (БНР) од Белград и Москва, признат аналитичар и одличен познавач на состојбата во Западен Балкан за offnews.bg вели дека е проблем кога внатрешната политика на една земја станува меѓународна. Според него, двете политички партии со предзнак ВМРО во двете земји работат против ЕУ, а во корист на Пекинг и Москва. „Опаѓањето...

Бугарски професори, научници и историчари го осудија Меморандумот на официјална Софија против Македонија

Вкупно 34 бугарски историчари, професори и научници кои работат и живеат во Бугарија или во странски земји, упатија јавно писмо со кое го осудуваат Меморандумот што официјална Софија го упати до членките на ЕУ, поставувајќи црвени линии и сериозни историски претензии за приклучувањето на Северна Македонија на ЕУ. Во писмото што го објави mediapool.bg, потписниците, меѓу кои се и историчарот...

ИФИМЕС: ЕУ и САД мора да ја сопрат Бугарија да се нафрла на Северна Македонија

Во време кога Бугарија ја мачат многу внатрешни проблеми, властите решија да ги „извезат“ своите бројни политички проблеми во соседна Северна Македонија, правдајќи се со историските и идентитетските прашања. ЕУ и САД тоа не смее да го дозволат, но не смее и да дозволат Бугарија да ги оспорува идентитетот и јазикот на Македонците, порачува Меѓународниот институт за Блискоисточни и...

„Макпетрол“ ќе ѝ го продаде на Владата својот дел од сопственоста на „ГА-МА“

„Макпетрол“ АД Скопје и македонската Влада побараа медијација во Центарот за решавање на спорови на Енергетската заедница заради конечно, законито и правично регулирање на своите сопственички односи во „ГА-МА“ АД Скопје, во согласност со Законот за енергетика и со Третиот енергетски пакет, кој е инкорпориран во Законот, соопшти „Макпетрол“ преку Македонска берза. „Со целосна поддршка од Енергетска заедница, постигната e...

Анализа: Северна Македонија и Бугарија повторно се скараа за историјата

Двете балкански земји Северна Македонија и Бугарија, кои пред две години потпишаа договор за добрососедство, се судрија околу потеклото на историската личност на Гоце Делчев, прашање кое го заостри речникот на високи државни политичари во земјата, пишува „Порталб“. Бранот реакции прва го започна бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, која на неколку јавни настапи изјави дека е неприфатлив предлогот...

Досие: Што направи претседателот Иванов за време на вториот мандат (инфографик)

Во текот на вториот мандат, претседателот Ѓорге Иванов е оценет како партиска алатка на ВМРО-ДПМНЕ. Како шеф на државата немаше добри односи со меѓународната заедница, спроведе анти-албански политики и донесе одлуки против правниот и уставниот поредок. Иванов не “стоеше добро“ ниту со граѓанскиот сектор, кои не ретко беа на нишан на неговите критики, но и со новинарите на кои...

Рот: ЕУ мора брзо да започне пристапни преговори со Северна Македонија

Решението на спорот со името помеѓу Грција и Македонија е пример за мирно решавање на конфликти помеѓу европските партнери, вели Државниот министер за Европа на Германија,  Михаел Рот, во интервју за „Велт“. - Кој до неодамна можеше да смета дека е можен договор за 27-годишниот спор за името помеѓу Поранешната југословенска Македонија, во иднина Република Северна Македонија, и Грција? Храбри,...

Коѕиас: Груевски глумел дека не сака решение за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас изјави дека „поранешниот македонски премиер, Никола Груевски глумел дека не сака решение на спорот за името“. Оваа реакција на Коѕиас следува по информациите што ги објави „Викиликс“ дека македонските власти уште во 2008 година прифатиле промена на името. - Познато е дека Груевски не сакаше никакво решение на спорот за името. Се исмеваше со...

Бан Ки-мун: Се надевам дека набргу конечно ќе се затвори спорот меѓу двете земји

Охрабрувачки е фактот што се постигна решение, но загрижувачки е фактот што постои незадоволство кај граѓаните, вели поранешниот генерален секретар на ОН, Бан Ки-мун, во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА. Тој изразува надеж дека што е можно поскоро ќе има дефинитивно затворање на долгогодишниот спор меѓу двете земји. - Сметам дека е многу охрабрувачки фактот што и двете страни се...

Владата го осуди насилството, повика на разум и конструктивна атмосфера за дебата

Владата најостро го осудува насилството, говорот на омраза и повиците за насилство од вчерашните настани, кои имаат за цел да манипулираат и да ги вознемируваат граѓаните, соопштуваат од таму. „Повикуваме на разум и на конструктивна атмосфера за дебата и јавно информирање, сè со цел секој граѓанин на Македонија да има можност да донесе сопствен став пред одржување на референдумот кој...

Коѕиас: Го решивме спорот со името со Северна Македонија

Надворешната политика на нашата влада е активна, демократска и повеќедимензионална. Во овие рамки, го решивме прашањето што официјално постои веќе 25 години, а вистински, најмалку 70 години, да се запре спорот за името со Северна Македонија. Ова денеска го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, на прес-конференцијата за медиумите во Москва, по средбата со министерот за надворешни работи на Русија,...

Иванов: Несериозно е прашањето за името да се решава преку телефон

Кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Македонија за влез во ЕУ и НАТО и ќе ги зголеми внатрешните опасности, претставува „очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално...

Османи – Могерини: Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, во рамките на дводневната посета работна посета на Брисел, остварија средба со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини. На средбата, Османи ја информирал Могерини за новиот реформски план „18“, со кој Македонија останува посветена...

Ѕанакопулос: Нема да има договор без ерга омнес и уставна ревизија

Нема да постои договор доколку не се прифати ерга омнес и уставна ревизија, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за грчката телевизија „Епсилон“, а пренесува МИА. Во интервјуто Ѕанакопулос објаснува дека во овој момент не постои договор и затоа избегна да навлегува во детали што се однесуваат на евентуалното решение. - Додека не се...

Заев: Една од опциите е прифатливa за двете страни

Заедно со грчкиот премиер Алексис Ципрас разгледавме можни опции за креативни решенија кои македонската страна ги презентираше од последната фаза од преговорите. Следуваат консултации во двете земји со релевантните политички фактори. Ова денеска го изјави премиерот Зоран Заев по средбата со Ципрас во Софија која траеше околу час и половина . На новинарско прашање во однос на предложените креативните решенија, Заев...

Пејчиновиќ Буриќ: Поважен е патот кон ЕУ и реформите, отколку целта

Шесте земји од Западен Балкан различно чекорат по патот кон ЕУ, при што, поважен е патот и квалитетното спроведување на реформите отколку целта, рече денеска шефицата на хрватската дипломатија, Марија Пејчиновиќ Буриќ, која е во посета на Македонија. На прес-конференцијата со министерот за надворешни работи, Никола Димитров таа додаде дека реформите се клучни за напредокот на секоја земја на патот...

Кумуцакос: Изјавите на Димитров го покажуваат патот кон утрешниот протест

Пратеникот на грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос изјави дека се неприфатливи изјавите на министерот за надворешни работи, Никола Димитров дека Скопје отфрла било какви преговори за наводна „македонска етничка припадност“, јавува дописникот на Македонската информативна агенција (МИА). Според Кумуцакос, „таквите изјави го покажуваат патот, односно утре на плоштадот Синтагма изразувањето на националната чувствителност станува сила на преговорите“. За утре, во...

Нимиц денеска на средби во Атина, ОН сметаат на можно решение на проблемот со името

Обединетите нации (ОН) сметаат дека може да биде постигнат напредок во решавањето на 25-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија за името, ако има компромис кај раководствaта и народите на двете земји, изјави заменик-портпаролот на ОН, Фархан Хак. Хак додал дека ОН целосно ја дели оценката на медијаторот дека е создаден позитивен импулс во релациите меѓу двете земји и оти е можно решение...

Наскоро лидерска средба кај Иванов за името

Лидерите на политичките партии наскоро ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов за да разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски. - Владата го започна процесот на анализа и на координација околу најновата рамка на медијаторот Метју Нимиц. Очекуваме да изградиме широк национален консензус....

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...