fbpx
Таг: Крф

таг: Крф

Нема да има летови Скопје-Крф, се премисли грчки „Ејџиан Ерлајнс“

Иако ТАВ Македонија најави дека сезонската авиолинија меѓу Скопје и Крф ќе почне од 1 јуни годинава, такво нешто нема да се случи. Грчкиот авиопревозник Ејџиан Ерлајнс ја прекина продажбата на билети за планираната нова линија. Летовите требаше да се одржуваат двапати неделно во вторник и сабота, а авиолинијата Скопје - Атина требаше да се реализира во среда и недела...

Пожарите во Грција беснеат и утринава, се евакуираат жители и туристи

Сè уште беснеат пожари во централниот и југоисточниот дел на Родос - битката за справување со пламените јазици продолжува седми ден по ред. Силните ветрови го разгоруваат огнот, додека температурите неделава се очекува да бидат многу високи, што ја прави ситуацијата уште полоша, пренесува Би-би-си.  Со помош на авиони кои фрлаат вода, властите деноноќно работат да ги скротат пожарите. Грчкиот премиер Киријакос...

Најголемата евакуација во историјата на Грција – во пламен грчките острови Родос, Крф и Евија

Пожарникарите во Грција се борат да стават под контрола 82 шумски пожари што горат низ целата земја, од кои 64 започнаа во неделата, најтоплиот ден на летото досега, пренесува Гардијан. Покрај огромните пожари на островот Родос, од каде беа евакуирани 19.000 луѓе, шумски пожари избувнаа и на островите Евија и Крф. Во Евија, властите им рекоа на жителите на четирите јужни...

Општина Охрид ќе го дигитализира и промовира културното наследство

Охридското културно наследство ќе се дигитализира и промовира во рамките на проектот „Интер - регионално управување со културното наследство Е - Систем“ (Inter-Regional Cultural Heritage Management e - System). Општина Охрид учествува во регионалниот проект, чија главна цел е преку дигитализација на културното наследство да се развива културниот туризам и да се едуцираат младите и туристите за значењето на...

Грчкиот претседател ѝ се закани на Албанија со блокада на евроинтеграциските напори

Грчкиот претседател Прокопис Павлопоулос денеска ѝ се закани на Албанија дека ќе бидат блокирани евроинтеграциските напори на оваа земја поради забелешките на грчкото малцинство во однос на власта во приморското гратче Химара. Тој на собирот одржан на островот Крф, на меморијален настан во чест на грчкиот политичар Јоанис Каподистриас, порачал дека „брутално кршење на човековите права“ нема да се толерира. Тој особено...

Европски грант за дигитализација на културното наследство во Охрид

Охрид е еден од четирите града на Балканот под патронат на УНЕСКО, кој доби нов европски грант од првиот повик на програмата на Европската Унија, „Интеррег Балкан - Медитеран“ 2014-2020 (Interreg Balkan- Mediterranean), во висина од 169.000 евра за европскиот партнерски проект „Е-систем за управување со интер-регионалното културно наследство“ (Inter Regional Cultural Heritage Management e-System - IRC- HERMES). Со овој проект...

Голем пожар го зафати грчкиот остров Крф

Голем шумски пожар го зафати грчкиот остров Крф и излегува од контрола, поради што локалните власти побараа да им бидат испратени авиони „канадери“ како помош при гаснењето на пожарот. Шефот на пожарникарската служба на Крф, Апостолос Васдекис, за грчката агенција АНА, истакна дека пожарот избил далеку од населените места, но дека силниот ветер ги отежнува напорите на пожарникарите и тоа би...

Брод со 700 мигранти испрати СОС сигнал кај Крф

Патнички брод со 700 мигранти испрати СОС-сигнал во близина на грчкиот острав Крф поради сомнение дека на него се наоѓаат вооружени лица, јави грчката телевизија. Според грчкото министерство за поморски транспорт, постои сомнение дека на бродот кој плови под знамето на Молдавија, се наоѓаат илегални мигранти. Италијанската крајбрежна стража веднаш ги известила грчките служби. Два хеликоптера полетале од Крф и би требало...

Двајца албански морнари загинаа на траектот кај Крф

Двајца албански морнари загинаа за време на спасувачката акција на траектот што се запали во близина на грчкиот остров Крф. Портпаролот на полицијата во албанскиот град Валона, Дионис Дуљај, соопшти дека двајцата морнари ги удрила сајла додека се обидувале да ја закачат за траектот. Обвинителството во италијанскиот град Бари покрена истрага, која треба да ја утврди причината за пожарот на траектот. Обвинителството...

Евакуирани сите патници од бродот кај Крф

Италијанската крајбрежна спасувачка служба преку „Твитер“ објави дека сите патници од „Норман Атлантик“ се евакуирани, а на бродот се останати само девет члена од екипажот за да извршат контрола и да помогнат во неговото извлекување. Со ова се завршува речиси 35-часовната спасувачка одисеја за извлекување на 478 патници од фериботот, на кој вчера изби пожар на отворено море во близина...

Четири нови жртви на „Норман Атлантик“

Грчкиот министер за поморство, Милтиадис Варвициотис, потврди дека италијанските спасувачки служби нашле четири загинати патници во вода околу бродот „Норман Атлантик“. Информацијата прво ја најави еден од спасените патници, кој тврдеше дека видел четири безживотни тела кога го напуштал фериботот. Вчера загина еден патник при обидот да биде извлечен од бродот. Во моментов се извлечени вкупно 391 од 478 патници.

Продолжува извлекувањето на патниците од „Норман Атлантик“

Сè уште трае голготата на патниците на бродот „Норман Атлантик“, кој се запали вчера, околу 4 часот изутрина, на отворено море во близина на Крф. По 24 часа борба со огнените јазици, чадот, лошото, студено време, 162 патници од вкупно 478 сè уште чекаат да бидат извлечени од фериботот. Крајбрежните и воените служби на Италија и на Грција продолжуваат со...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...