This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Wed Dec 12 14:35:38 2018 / +0000 GMT

ЕУ со реципрочни мерки кон САД, воведува царина за американски производи
Европската унија соопшти дека од јули почнува со воведување царини на увоз на американска стока, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да воведе царини на увоз на челик и на алуминиум од Европа.

– Листата на американски производи за кои ќе се воведе царина ќе биде готова овој месец и ќе се применува од почетокот на јули, изјави денеска потпретседателот на ЕК, Марош Шефчовиќ.

ЕУ нагласува дека ќе воведе царина за американски стоки меѓу кои се челик, земјоделски производи, бурбон путер од кикирики и сок од портокал.

Post date: 2018-06-06 16:50:40
Post date GMT: 2018-06-06 14:50:40
Post modified date: 2018-06-06 16:50:40
Post modified date GMT: 2018-06-06 14:50:40

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com