Балкан

Словенците денеска избираат претседател, Борут Пахор фаворит

22 октомври, 2017 - 8:35 (META)  Љубљана Повеќе од 3.000 избирачки места утрово во 7 часот се отворени во Словенија, а 1,7 милиони гласачи по шести пат од осамостојувањето на земјата ќе избираат претседател на државата. За шеф на држвата се тркаат девет кандидати, меѓу кои пет…

Распишана меѓународна потерница по основачот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ

21 октомври, 2017 - 16:23 (META)  Загреб Обвинителството во Загреб денеска распиша меѓународна потерница за поранешниот претседател на управниот одбор на „Агрокор“ и основач на компанијата, Ивица Тодориќ, јавуваат хрватските медиуми. Тодориќ е првоосомничен во аферата „Агрокор“ и се товари за незаконска имотна корист од повеќе од…