fbpx

Вучиќ утре во посета на Косово

-

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ утре ќе престојува во посета на Косово, каде ќе разговара со политичките претставници на Србите и со граѓаните јужно од реката Ибар, соопштија денеска од неговиот кабинет.

Како што се наведува, Вучиќ посетата ќе ја почне со обиколка на манастирот Бањска, по што ќе се состане со српските претставници на Косово на Техничкиот факултет во Северна Митровица.

Тој, во попладневните часови ќе престојува во Лапље Село кај Приштина, каде ќе разговара со граѓаните во Домот на културата.

Вучиќ ја најави посетата на Косово во вторник, оваа недела, по седницата на Советот за национална безбендост која беше свикана по убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби.

Косовските власти во средата соопштија дека го одобриле барањето на Вучиќ за посета на Косово.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
udemy free download
download coolpad firmware
Download WordPress Themes
free online course