Фото: Принтскрин-видео

Веднаш да се свика меѓувладината седница за Албанија и Северна Македонија, така што да се расчистат позициите за следните чекори во преговорите, како и за евентуалните забрзувања на преговорите како за Србија така и за Црна Гора, рече грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања Милтиадис Варвициотис на заедничка прес-конференција со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во Владата.

Тој додаде дека европската перспектива на Западен Балкан е национална политика која се спроведува скоро две децении.

„Сметаме дека чекорите во оваа насока од страна на Европа треба да бидат брзи и одлучни. Затоа ги поздравуваме затоплувањата во однос на проширувањето објавени од Самитот Брдо во Словенија. Подготвени сме да учествуваме во сите аспекти, но и да ги поддржиме нашите економски соработки во духот на пријателството, меѓусебното разбирање и добрососедските односи. Добрососедските односи сигурно се потпираат на довербата и правилното спроведување на Договорот од Преспа, нешто за што разговараме со мојот колега“, рече Варвициотис.

Димитров истакна дека на срдечната и пријателска средба со Варвициотис разговарале за европската иднина на Балканот.

„Оваа посета за мене е сигнал на грчката поддршка, таа ја гледаме и во Брисел, ја видовме и на Самитот во Брдо и во јавни изјави на премиерот Мицотакис и во вашите изјави и за тоа сме благодарни. Разговаравме и врз основа на Меморандумот за разбирање што го имаме со Грција, за забрзување на евроинтегративните процеси за Република Северна Македонија, за тоа како да имаме поголема соработка меѓу нашите и вашите институции во оваа смисла и мислам дека имавме еден плоден разговор“, рече Димитров.

Варвициотис потсети дека од ЕУ веќе се насочени повеќе од 30 милиони евра за реформи и економски напредок во регионот, а изрази подготвеност и Грција да помогне со своето техничко знаење во процесот на евроинтеграцијата на Северна Македонија.