fbpx
Таг: преговори

таг: преговори

Министерот за образование Јетон Шаќири засега не планира да ангажира заменски наставници

Засега не е планирано да ангажираме заменски наставници кои би работеле наместо оние кои во моментов се во штрајк, изјави за Мета.мк министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Денеска синдикалците во образовениот сектор втор ден штрајкуваат барајќи поголеми плати, па во многу училишта низ државата не се одржува настава. „Нема да ангажираме заменски наставници по училиштата, иако законот тоа...

Украина скептична за руската „добра волја“ да ги намали нападите на Кијив и Чернихив

Иако Русија вчера увери дека „драстично ќе ги намали“ воените операции во две клучни области на Украина, „за да ја зголеми меѓусебната доверба“ во мировните преговори, изгледа дека во Украина има значителен скептицизам кон тоа, јавува Би-Би-Си. Одлуката да се намали обемот на операциите околу главниот град Кијив и северниот град Чернихив е првиот знак за суштински напредок, но сепак...

Русија вети дека ќе намали со инвазијата на Киев и Чернихив, во напад на Миколајев загинаа 7 луѓе

Руската војска во вторникот соопшти дека ќе ги намали операциите во близина на главниот град на Украина Киев, бидејќи разговорите донеле можен договор за ставање крај на жестоката и брутална војна, пренесе АП. Заменик-министерот за одбрана Александар Фомин рече дека овој потег има за цел да ја зголеми довербата во разговорите по неколку рунди неуспешни преговори за запирање на конфликтот. Фомин...

Лавров го предложи Белград како можно место за разговори меѓу Русија и Украина

Русија е подготвена да размисли за средба со Украина во други градови, на пример, во Белград, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува рускиот весник „Известија“. „Русија ќе биде подготвена да разгледа и други градови за преговори со Украина, вклучително и Белград“, рече Лавров. Тој додаде дека местото за средба мора да биде прифатливо за двете страни. „Одржавме три...

Ковачевски-Борел: Почетокот на преговорите со Северна Македонија е од геостратешки интерес за ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската Комисија, Жосеп Борел, кој се наоѓа во работна посета на нашата земја и кој на средбата беше придружуван од шефот на делегацијата на ЕУ, амбасадорот Дејвид Гир. Премиерот Ковачевски и потпретседателот на ЕК Борел имаа тет-а-тет средба по што следуваше...

Украинската делегација пристигна на разговори со Русија, ЕУ и Г7 ќе ги блокираат трансакциите на руската Централна банка

Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски потврди дека украинската делегација пристигнала на украинско-белоруската граница на разговори со Русиjа за евентуален прекин на огнот. Според руската државна агенција РИА Новости, преговорите меѓу Русија и Украина за границата почнале во 10 часот по средноевропско време, а членовите на украинската делегација пристигнале со хеликоптер. Руските сили ноќеска зазедоа два мали града во југоисточна...

Украина се согласи на преговори во Хомел во Белорусија

Украинскиот претседател Володомир Зеленски преку социјалните мрежи објави дека разговарал со белорускиот лидер Александар Лукашенко. „Се договоривме украинската делегација да се сретне со Русите без претходни услови на украинско-белоруската граница, во реонот на реката Припјат. Александар Лукашенко ја презеде одговорноста за тоа што во моментот на заминувањето, преговорите и враќањето на украинската делегација, сите авиони, хеликоптери и ракети поставени на...

Државниот врв на Бугарија дефинираше тврди рамки без рокови за Македонија – и замина во самоизолација

Бугарскиот државен врв е во самоизолација по вчерашната седница на Советот за национална безбедност, на која дефинираа продолжување на ставот за Македонија. Владата на Бугарија ќе продолжи да ја исполнува рамковната позиција за Северна Македонија дефинирана во 2019 година, којашто е полна со „црвени линии“, но нема да го обврзува напредокот на официјално Скопје кон целта за зачленување во ЕУ...

Ковачевски убеден дека со премиерот на Бугарија ќе создадат коректен однос

Формирањето на нови влади и кај нас и во Бугарија дава нова шанса и надеж во разговорите што ги водиме со нашиот сосед, вели мандатарот за нова влада и претседател на Социјал-демократскиот сојуз (СДСМ), Димитар Ковачевски во интервју за МИА. Тој очекува градење коректен однос со бугарската страна, откако беше објавено дека бугарскиот премиер Кирил Петков ќе биде биде првиот...

Бугарскиот премиер Петков: Ќе престанеме со попречувањето на патот на Северна Македонија кон ЕУ

Новата бугарска влада составена од министри од четири партии, предводена од Кирил Петков, ќе ѝ предложи на Северна Македонија нов процес, во многу ограничен временски период од шест месеци, за да се одблокира нејзиниот пат кон ЕУ. Тоа ќе подразбира формирање неколку работни групи. „Ќе престанеме со попречувањето на Северна Македонија за членството во ЕУ“, рече Петков во интервју за...

Димитров: Дали земјите членки може да поставуваат услови кои се косат со европските вредности?

На дискусијата за политиката на проширување на ЕУ со Западниот Балкан што утрово се одржа во Мадрид, вицепремиерот Никола Димитров осврнувајќи се на бугарското вето, порача дека блокадата на евроинтеграциите од Бугарија не е помагање, посебно кога Северна Македонија вложува навистина голем напори во процесот и не ги прекршува членовите на Договорот за добрососедство меѓу двете земји. „Блокирањето на евроинтегративниот...

Лорер: Не е реално до 14 декември да се постигне целосен договор меѓу Бугарија и Северна Македонија

Даниел Лорер од победничката политичка партија во Бугарија, „Продолжуваме со промената“, кој е најсериозниот кандидат за министер за надворешни работи на Бугарија, смета дека до 14 декември нема да може целосно да се реши спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија. Инаку, на овој датум, треба да се одржи последната средба на врвот на Европската Унија за годинава. Гостувајќи во емисијата...

Социјалдемократите, Зелените и Либералите на чекор до формирање на новата германска влада

Актуелниот германски министер за финансии Олаф Шолц е на чекор да постане иден германски канцелар, кој ќе дојде на местото на Ангела Меркел. Германските Социјалдемократи, Зелените и Либералите постигнаа начелен договор, усвојувајќи заеднички текст од подготвителните разговори за формирање на новата германска влада, јавува Дојче Веле. Социјалдемократот Олаф Шолц веќе изјави дека очекува преговорите меѓу трите партии за формирање на...

Варвициотис: Веднаш да се свика меѓувладината седница за Албанија и Северна Македонија

Веднаш да се свика меѓувладината седница за Албанија и Северна Македонија, така што да се расчистат позициите за следните чекори во преговорите, како и за евентуалните забрзувања на преговорите како за Србија така и за Црна Гора, рече грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања Милтиадис Варвициотис на заедничка прес-конференција со вицепремиерот за европски прашања, Никола...

Заев: Ако ЕУ не дејствува разочарувањата ќе бидат непоправливи

Народите на Западен Балкан очекуваат декларациите на ЕУ да се преточат во дела. Според соопштението од Владата, ова премиерот Заев го истакнал на денешната прва негова средба при посетата на Словенија по повод Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брдо-Крањ. „Ако ЕУ не дејствува, разочарувањата кај народите од регионот ќе бидат непоправливи и на огромна штета на големата европска...

Посетата на Фон дер Лајен и Вархеји не значи напредок во евро-интеграциите

По претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Скопје пристигнува и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, како дел од нивната балканска турнеја. Иако престојот на двајцата политичари од врвот на ЕУ во земјава може да се чини како напредок во евро-интеграциите, тоа не е така. За воља на вистината, Дер Лајен вчера спомена дека целта е...

Борел: ЕУ ќе разговара со Талбанците за да се спречи „миграциска криза“

ЕУ ќе се вклучи во дијалог со Талибанците во Авганистан за да се спречи „хуманитарна и потенцијално миграциска криза“, порача еврокомесарот Жозеп Борел вчеравечер по итната видеоконференција на 27-те министри за надворешни работи од земјите членки. Борел рече дека фокусот на дијалогот ќе биде да се спречи Авганистан да стане „гнездо на странски терористи“. „Ние мора да контактираме со властите...

Кластерот 5. Ресурси, земјоделство и кохезија – по логиката на парите: Имаме и добри примери

Нема двоумење како се нашле заедно поглавјата содржани во овој кластер. Нивни заеднички именител се парите – оние што државата пристапничка би требало да ги користи од ЕУ, но и оние што треба да ги придонесува во ЕУ. Поглавјата 11, 12, и 13 се однесуваат на земјоделството, рибарството и безбедноста на храната, додека поглавјето 22 се однесува на користењето на...

Кластер 4: Зелена агенда и одржлива поврзаност – Актуелно, но дали и приоритетно?

„Зелените“ приоритети одамна се на врвот на приоритетите на Европската Унија, што само е потврдено и за овој мандат на највисоките тела на ЕУ (2019-2024 година). Со годините се развиваа и надоградуваа мноштво политики и законодавство, кои  се меѓу најтешките за спроведување – особено во областа на заштитата на животната средина, а бараат и значителни инвестиции. Ова е кластер со...

Темели: Политичките и економските критериуми целосно во преговорите со ЕУ

По минатото проширување (од 2004 и 2007 година) Европската унија почна постепено да ги вградува политичките критеируми во преговорите. Поглавјето 23 – Правосудство и темелни права е воведено во преговарачките рамки за Хрватска и Турција во 2005 година, за разлика од поглавјето 24, присутно и во минатото проширување. Пред неполни десетина години (за преговорите со Црна Гора и Србија)...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...