fbpx

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

За Стоилковски е најважно е партнерите да ги прифатат принципите на Владата и генералните програмски определби

-

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори кои што се од економска и политичка природа. За Стоилковски е најважно е партнерите да ги прифатат принципите на Владата и генералните програмски определби, а се внимава и на персоналните решенија кои што се нудат во преговорите, кои не треба да бидат компромитирани на било кој начин и треба да се посветени кон работата и реформите кои што ќе следат.

„Она што можам засега да го кажам е дека преговарачкиот процес се базира на принципи, пред се на евроинтегративниот процес, борбата против криминалот и корупцијата, како и од потребата од одредени реформи за забрзан економски развој“, рече Стоилковски и додаде дека преговорите ќе продожат и во следните денови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

13 лица уапсени за шумскиот пожар предизвикан од огномет во Грција

Грчките власти вчера уапсиле 13 лица откако огномет лансиран од јахта предизвика шумски пожар на остров во близина на Атина, пишува Гардијан. Градоначалникот на островот Хидра изрази „огорченост“ и вети...