fbpx

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Овој пакет следува по нападите во близина на Харков и треба да и обезбеди на Украина дополнителни можности за задоволување на најитните потреби на бојното поле

-

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во соопштение за печатот, пренесува Укринформ.

„Ова е петти пакет за безбедносна помош што претседателот го овласти од потпишувањето на додатокот за национална безбедност минатиот месец и трет пакет што претседателот го има користејќи ги Претседателските органи за повлекување“, се вели во соопштението за печатот.

Овој пакет следува по нападите во близина на Харков и треба да и обезбеди на Украина дополнителни можности за задоволување на најитните потреби на бојното поле, како што ударни ракети за артилериски ракетни системи со висока подвижност, артилериски куршуми, муниција лансирана од воздух и противтенковско оружје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...