fbpx
Таг: помош

таг: помош

Папата Франциск побара прекин на непријателствата меѓу Израелците и Палестинците и многу повеќе помош за Газа

Архивска фотографија од Папата Франциск, 2016 година | Фото: Long Thiên, CC BY-SA 2.0, Викимедија комонс
Папата Франциск денеска повторно апелираше за прекин на непријателствата меѓу Израелците и Палестинците и побара многу повеќе хуманитарна помош за Газа. „Доста, доста, браќа, доста“, рече Франциск, обраќајќи се на присутните на плоштадот Свети Петар по неговата неделна молитва. Папата побара ранетите во Појасот Газа веднаш да се згрижат и да се обезбеди заштита на цивилите. Тој, исто така, рече...

ЕК ја стопира помошта за Палестина

Европската комисија (ЕК), вчеравечер порача дека почнува итно ревидирање на помошта што ЕУ ја дава на Палестина, по нападите на Хамас врз Израел во саботата. Објавата беше проследена со остра и едногласна осуда „на терористичките напади на Хамас врз Израел во текот на викендот“. „Покрај постоечките безбедносни контролни механизми, целта на оваа ревизија е да се биде сигурен дека ниту...

Украина, Полска и Литванија постигнаа договор за забрзување на извозот на жито

Украина, Полска и Литванија постигнаа договор кој би требало да го забрза извозот на жито од Украина, од што придобивки би имала не само Украина, туку и земји надвор од Европа, соопшти украинското Министерство за земјоделство. Според договорот, инспекциските и царинските проверки наместо на украинско-полската граница, ќе се вршат во литванското пристаниште Клаипеда, на Балтичкото Море. Тоа ќе предизвика полесен...

Конгресот со пресвртно гласање доцна синоќа спречи блокада на американската Влада

Во Конгресот синоќа се случи изненадувачки пресврт и се изгласа закон за финансирање на американската Влада, со што во последен момент се спречи очекуваната блокада, пренесе Би-би-си. Украина беше една од главните причини за можната блокада на американската Влада, за што низа агенции почнаа да вршат подготовки. Другата е огромниот буџетски дефицит од два трилиона долари, што се удвои во споредба...

Британска помош за зајакнување на НАТО капацитетите на МНР

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и амбасадорот на Обединетото Кралство Метју Лосон потпишаа Меморандум за соработка за реализација на проектот за менторство и градење на капацитетите на Директоратот за НАТО и политичко-безбедносни прашања при Министерството за надворешни работи (МНР), информираат од МНР. „Со денешното потпишување на Меморандумот дополнително го зацврстуваме нашето сојузништво во рамки на НАТО Алијансата и ја...

Бројот на жртви во Мароко надмина 2.000, САД подготвени да ѝ обезбедат помош на мароканската Влада

Соединетите американски држави јасно ѝ ставиле до знаење на мароканската влада дека се подготвени да обезбедат „значајна помош“ по разорниот земјотрес во близина на Маракеш, пренсе Си-Ен-Ен. Инаку бројот на жртви во земјотресот надмина 2.000 лица, а властите прогласија тридневна жалост. „Имаме тимови за пребарување и спасување подготвени да ги распоредиме, кои можат да помогнат не само со таа активност,...

Европа има доставено и ветено помош од 156 милијарди евра на Украина

Европските држави на Украина ѝ ветиле помош од вкупно 156 милијарди евра, што е повеќе од двојно од 70-те милијарди ветени од САД, соопшти во четвртокот Институтот за светска економија, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Институтот Килски месечно објавува извештај за помошта на Украина. Во европската помош ги вбројува реализираната и ветена поддршка на членките на Европската унија, како и...

Објавен е првиот повик од ИПАРД 3 програмата која тежи 97 милиони евра

Објавен е првиот повик од ИПАРД 3 програмата кој ќе трае до 1 Ноември. Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство Љупчо Николовски денеска го објавија стартот на новата и зголемена помош од европските фондови за македонското земјоделство. ИПАРД 3 е со 62 отсто поголем буџет од ИПАРД 2 и тежи 97 милиони евра. Во првиот повик на располагање...

Македонската армија подготвена да испрати 100 припадници на помош во Словенија

Сто армиски припадници се подготвени да заминат за Словенија за да помогнат во справувањето со катастрофата која настана откако земјата беше погодена од обилни дождови и силни ветрови неколку дена по ред. Оваа информација ја соопштија од Центарот за управување со кризи (ЦУК), откако до нив како контакт точка на Северна Македонија преку НАТО механизмот за помош при катастрофи пристигнало...

Помошта од САД за Украина не е лично за Зеленски

На сајтот на Стејт департментот транспарентно се наведени сите видови на помош кои САД ѝ ги дава на Украина, но тие не одат за Зеленски лично, a уште помалку за глума или актерски ангажман, како што се тврди во постот. Од јануари 2021 година САД има инвестирано повеќе од 33.2 милијарди долари во безбедносна помош за да ја демонстрира...

Северна Македонија ја покажува хуманоста на дело, се собира помош за настраданите во Турција и Сирија

Откако во понеделникот низ светот одекна веста дека страшен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала земјотрес направи пустош низ југоисточна Турција и Сирија бројот на жртвите секојдневно расте. Според  официјалните податоци, како што пренесе Би-би-си, до денес е евидентирано дека во Турција загинале 18.342, а во Сирија 3.377 луѓе. https://meta.mk/prezhiveanite-ja-pominaa-chetvrtata-nokj-na-stud-brojot-na-zhrtvi-od-zemjotresot-nadminuva-21-000/ Овие потресни информации не ги оставија рамнодушни срцата...

Граѓани, институции, градоначалници од земјава праќаат помош за настраданите во Турција и Сирија

Додека Светската здравствена организација прогнозира дека дури 23 милиони луѓе може да бидат погодени од разорните земјотреси во Сирија и во Турција, светот се мобилизира и веќе започна да испраќа помош за тамошното настрадано население. Во силните вчерашни земјотреси загинаа повеќе од 5.000 лица, а илјадници се повредени. На социјалните мрежи постојано се објавуваат видеа од луѓе кои бараат...

ЕУ ќе додели заеми од 100 милиони евра на Македонија како поддршка за совладување на кризата

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ објави на својот Фејсбук профил дека Европската комисија денеска дала предлог да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Северна Македонија. Помошта ќе дојде во форма на заеми, а нивното спроведување ќе биде дефинирано заеднички со ЕУ, преку Меморандум за разбирање. Меморандумот за разбирање најверојатно ќе се...

Ковачевски: Иако не е наша надлежност, ќе побараме помош од Брисел за проблемот со бездомните кучиња

По настанот со убиството на десетина улични кучиња во Струга кој предизвика бурни реакции во јавноста, денес премиерот Димитар Ковачевски за време на посетата на РЕК Битола, рече дека и покрај тоа што проблемот со кучиња скитници е во надлежност на локалните власти, Владата ќе бара помош од Брисел, преку ИПАРД програмите да се изгради стационар, кој ќе биде...

Зеленски: Поддршката на САД е клучна за победата на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој за прв пат од почетокот на руската инвазија ја напушти земјата и отпатува во САД, на пратениците во Конгресот во Вашингтон им порача дека наспроти сите шанси, Украина сè уште се држи и им се заблагодари на Американците бидејќи финансиски ги помагаат украинските воени напори. Tој, како што пренесе Ројтерс, рече дека ова помош...

ЗНМ и ССНМ апелираат за помош на новинарот Саше Димовски

Здружението на новинарите на македонија (ЗНМ) и Синдикатот на новинари и медиумски работници (ССНМ) упатија апел за помош на новинарот Саше Димовски. На Димовски му е ампутирана ногата, а за да му се помогне повторно да прооди потребни се пари за протези и за рехабилитација. Донациите може да се уплатат на следниве сметки за донации: Денарска: 250101000288259 Девизна: 1408000644660 SWIFT: INSBMK22 IBAN 07250780006446692 Шпаркасе банка Македонија Исто...

В недела ќе се одржи 13 Ноемвриски хуманитарен базар

Скопјани в недела од 12 часот ќе имаат можност да помогнат на петмина сограѓани со тоа што ќе купат домашни бисквити за миленици и многу други производи, а и да освојат гратис бањања за кучињата или мачињата кои први ќе се појават на 13 Ноемврискиот хуманитарен базар кој го организира „Не биди ѓубре“. Целта на барзарот кој ќе се одржи...

САД испраќа нов пакет безбедносна помош за Украина

Соединетите Американски Држави најавија дека ќе испратат нов пакет безбедносна помош за Украина во висина од 725 милиони долари. Помошта се состои од муниција и воени возила, и е прв пакет откако руските сили организираа ракетни напади врз цивилни цели во повеќе градови во Украина оваа недела. Со тоа, вкупната американска безбедносна помош за Украина, откако беше нападната од...

Се чека локомотива од Турција за да тргне возот од Скопје за Кичево

Државната компанија Железници на РСМ-Транспорт ќе чека Турција да нѝ помогне со локомотиви за да може да ја пушти во сообраќај укинатата железничка линија Скопје-Кичево-Скопје. Воз за Тетово, Гостивар и Кичево од Скопје не сообраќа уште од мај 2021 година, кога тогашното раководство на Железници ги укина патничките возови кон Кичево и Кочани. Во актуелниот возен ред за 2022 година...

Млади активисти преку Фејсбук изградија куќа на семејство во социјален ризик

Две и пол години по првата објава со повик за потребни материјали објавена на социјалната мрежа Фејсбук, семејство под социјален ризик од скопската Општина Чучер Сандево доби нова куќа и, со тоа, нови услови за живот. Станува збор за дом каде, според активистите вклучени во акцијата, недостасувале егзистенцијални услови за живот, недостаток на елементи од бела техника, наместен под и...

Пендаровски нема повторно да се кандидира за претседател и не е оптимист дека ќе се изгласаат уставните измени

Претседателот на државата Стево Пендаровски изјави дека не гледа простор наредниве месеци, како што се оди кон техничка влада која треба да се оформи на 28 јануари, дека ќе...