fbpx
Таг: помош

таг: помош

Тања Мишчевиќ: ЕУ покажа дека е одличен сојузник на Западен Балкан

Европската Унија е силен поддржувач и сојузник на регионот Западен Балкан, работи на зајакнување на единствениот пазар како најдобриот начин за излегување од непредвидената криза предизвикана од корона вирусот. Нашиот регион треба да го следи тој пример и да продолжи да работи на засилување и интензивирање на заедничките економски синергии коишто треба да бидат интегрален дел од стратегијата за...

НАТО и ЕУ се согласиле „робустно да одговорат“ на кампањите за дезинформирање

„Министерката Радмила Шекеринска денеска изложи листа на сојузници кои помогнале и помошта која и ја пружиле на Северна Македонија во борба со пандемијата. Мислам дека тоа е најдобриот начин за спротивставување на секој обид за спроведување на кампања за дезинформирање, затоа што со дејствување праќаме јасна порака“, рече вечерва генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по вонредниот состанок на...

Борбата против Ковид-19, преглед на меѓународните донации и косовскиот дискурс

Помина речиси еден месец откако во Косово се појавија првите случаи на вирусот Ковид-19, а покрај внатрешната мобилизација за да се спречи ширењето, започна и меѓународната поддршка во медицински средства и пари. Немајќи големи буџетски и здравствени капацитети за справување со инвазијата на смртоносниот вирус, косовските официјални претставници ја поздравија помошта од Европската Унија, САД, разните меѓународни организации и други...

Турција испрати 50.000 маски и 1.000 тестови за Ковид-19

Донација од 50.000 заштитни маски, 1.000 заштитни одела и 1.000 тестови за КОВИД-19 пристигна денеска од Турција како помош во справувањето со пандемијата. Доставувањето на помошта, според министерот за надвоерешни работи Никола Димитров, го координира НАТО. „НАТО преку својот механизам за помош на некој начин има улога на координативен центар меѓу барањата и потребите на земјите членки и тие што...

„Убиен“ научник кој развивал вакцина за короната и свртени руски знамиња во лажните вести на Балканот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Италијанците не ги симнуваат масовно знамињата на ЕУ, помошта од ЕУ не изостана

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

ЕУ дозволи пристап на Македонија до Европскиот солидарен фонд за справување со Ковид-19

Заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денес одржа видео-конференциски состанок со Оливер Вархеји, eврокомесар за соседска политика и преговори за проширување, информираат од Секретаријатот за европски прашања. Еврокомесарот Вархеји го известил вицепремиерот Османи дека Македонија како земја - преговарач добила пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите - членки на ЕУ ќе...

Минимална плата за функционерите, но не и за јавната администрација

Во вториот сет економски мерки кои Владата ги усвои на денешната седница, донесенa е одлука минимална плата од 14.500 денари за април и мај да примаат спортистите, самостојните уметници како и избраните и именувани функционери на државно и локално ниво, од претседател до директор, информираше на денешната прес-конференција премиерот Оливер Спасовски. Платата на вработените во јавната администрација нема да се...

Министерството за здравство отвора сметки за донации, донацијата во опрема ќе се договара посебно

Министерството за здравство соопшти дека за сите поединци и фирми што сакаат да донираат пари како помош за справувањето со состојбата со Ковид-19 во земјата, тоа ќе може да го направат преку банкарски сметки. Во денари: Сметка бр. 1900100434 785 K2; Депонент на: НБРМ; Приходна шифра бр. 744311; Програма бр. 10; Цел на дознака: „финасиска помош – КОВИД19“. Во американски долари: Correspondent bank details: CITIBANK NA NEW YORK Address:...

Кампања во Гостивар: Да им помогнеме на келнерите да ги добијат своите плати

Корона вирусот во нашата земја не го погоди само здравјето на луѓето, туку и нивните џебови, односно семејните буџети. Професорот Хасим Деари од Гостивар се одлучил да почне акција, со која средствата за двете кафиња дневно кои вообичаено ги пие во локалните угостителски објекти да ги подари на келнерите во неговиот град, пишува „Порталб.мк“.  Како што вели професорот Деари, најпогодени...

Димитров на видео-конференцијата со Рот побара ЕУ-помош

Првично планирана како реална посета на германскиот Државен министер за Европа, Михаел Рот на земјава на 17 март, денеска се одржа видео-конференција на Рот со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, на која покрај евроинтеграциите, се дискутираше и за состојбата со ширењето на КОВИД-19. Шефот на македонската дипломатија упати повик до ЕУ да даде поддршка за ублажување на...

ДУИ ги активира волонтерите на терен во време на изолација, колку можат тие да бидат заштитени?

Во време кога владата постојано апелира како мерка на претпазливост да не се излегува од дома, една од владејачките партии ДУИ повика да се оди по домови на стари лица за да се дава помош. Редакцијата на „Порталб.мк“ постави неколку прашања до оваа партија за тоа како смета дека нема да ги загрозува во поголема мерка граѓаните и нема...

„Номад“ со бесплатни свежи сокови и кафе за здравствените работници на скопските клиники

Кафе бар „Номад“ извести дека од утре (17 март) па до крајот на неделава, нивните вработени ќе се стават во служба на докторите, медицинските сестри и сите вработени во администрацијата на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. „Ќе бидеме на нашата локација кај Универзитетската клиника за хематологија и ќе можете да дојдете да се освежите со нашите сокови или да земете кафе...

Екипата на „Медена земја“ ќе добие и 10.000 евра од Град Скопје

По Владата која ќе ја награди филмската екипа на „Медена земја“ со околу 50.000 евра, и Градот Скопје ќе додели парична награда во вредност од 10.000 евра за авторската и актерската екипа на документарниот филм „Медена земја“. Ваква одлука се очекува да донесе Советот на Град Скопје, на денешната седница. Оваа награда се доделува за придонесот на ова филмско ремек-дело...

Со помош на Светска банка ќе се модернизира земјоделството

Проект за модернизација на земјоделството во вредност од 50 милиони евра, како и проект за администрирање на социјалното осигурување во вредност од 13,8 милиони евра ќе се реализираат во рамки на четиригодишната Рамка за соработка со Светска банка. Заменик-министерката за финансии Ширет Елези пред Собранието ги образложи законите со чие усвојување се овозможува финансирање на овие проекти. -Проектот за модернизација на...

Владата одобри 97,5 илјади евра за настраданите од пожарите во Австралија

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување на средства од резервите на буџетот за 2020 година, во висина од 6.000.000 денари (97,5 илјади евра) денари за доделување на помош за настраданите од пожарите кои ја зафатија Австралија. Билансот од австралиската огнена тргедија досега се 23 мртви лица, изгорени шест милиони хектари шума, изгорени 1.500 домови, 500 милиони диви животни...

Град Скопје со 3 милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во износ од 3 милиони денари (48.700 евра), информираат градските власти. - Во рамките на нашите технички можности уште во текот на вчерашниот ден Град...

Бројката на загинати од земјотресот во Албанија достигна 27, повредени над 650 лица

Најмалку 27 загинати и над 650 повредени лица е билансот од катастрофалниот земјотрес што вчера ја погоди Албанија, јавува Радио-телевизија Албанија. Во земјата денеска е прогласен Ден на жалост за жртвите во серијата земјотреси. Албанските медиуми во извештаите нагласуваат дека од урнатините се спасени 46 лица во спасувачката акција, за чие непречено одвивање неколку европски земји испратија свои екипи за...

Владата одобри првични 97.560 евра финансиска помош за Албанија

Владата на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари (97.560 евра) како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија. „Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и тимови за спасување составени од 30 стручни лица кои ќе учествуваат во акциите за спасување и прва помош за...

Крива Паланка утре ќе прими 800 Французи од авантуристичкото патување „Еуроп – Раид“

Околу 800 Французи од авантуристичкото патување „Еуроп - Раид“ утре ќе ја посетат Крива Паланка за да донираат училишна и спортска опрема на деца кои немаат пристап до училиште или живеат во неповолни услови. „260 екипажи, секој патник во возило „Пежо 205“, тргнаа од Париз на 27 јули, во духот на меѓународната солидарност, носејќи со себе 17 тони училишна опрема...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...