fbpx

Украина, Полска и Литванија постигнаа договор за забрзување на извозот на жито

Според договорот, инспекциските и царинските проверки наместо на украинско-полската граница, ќе се вршат во литванското пристаниште Клаипеда, на Балтичкото Море

-

Украина, Полска и Литванија постигнаа договор кој би требало да го забрза извозот на жито од Украина, од што придобивки би имала не само Украина, туку и земји надвор од Европа, соопшти украинското Министерство за земјоделство.

Според договорот, инспекциските и царинските проверки наместо на украинско-полската граница, ќе се вршат во литванското пристаниште Клаипеда, на Балтичкото Море. Тоа ќе предизвика полесен и побрз транспорт на украинското жито преку Полска.

Од друга страна, Европскиот парламент (ЕП) со мнозинство гласови, попладнево усвои резолуција со која за Украина ќе се формира фонд од 50 милијарди евра, пари што ќе се даваат како финансиска поддршка во текот на војната и во пост-воената обнова, јави украинската национална новинска агенција Укринформ.

ЕП со резолуцијата всушност ги поддржа предлозите на Европската комисија да се направи ребаланс на повеќегодишниот (2021-2027) буџет на ЕУ и да се одвојат 50 милијарди евра за Украина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕСМ понуди цена на струјата за 7,5 проценти повисока од претходно

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на корисниците за периодот јануари-јуни 2024 добило само една понуда,...