fbpx
Таг: Никола Димитров

таг: Никола Димитров

Османи контра Димитров: Да го задржиме нивото и довербата кои долги години ги градевме

Да покажеме доблест и фер однос едни кон други, да го задржиме нивото и довербата кои долги години ги градевме, порача министерот за надворешни работи Бујар Османи на Фејсбук како реакција на изјавата на досегашниот вицепремиер за евроинтеграции Никола Димитров. Тој пак, во неговата изјава, рече дека нема целосна доверба токму во Османи. „Ги повикувам јавно сите колеги, сегашни и...

Никола Димитров: Немам целосна доверба во министерот за надворешни работи Бујар Османи

Вицепремиерот за европски прашања во заминување Никола Димитров денеска упати критики кон Владата околу процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој на прес-конференција рече оти нема доверба во министерот за надворешни работи Бујар Османи за преговорите со Бугарија. „Немам целосна доверба во министерот за надворешни работи во однос на прашањето со Бугарија, со оглед на моето искуство...

Димитров: Дали земјите членки може да поставуваат услови кои се косат со европските вредности?

На дискусијата за политиката на проширување на ЕУ со Западниот Балкан што утрово се одржа во Мадрид, вицепремиерот Никола Димитров осврнувајќи се на бугарското вето, порача дека блокадата на евроинтеграциите од Бугарија не е помагање, посебно кога Северна Македонија вложува навистина голем напори во процесот и не ги прекршува членовите на Договорот за добрососедство меѓу двете земји. „Блокирањето на евроинтегративниот...

Вицепремиерот Никола Димитров ќе учествува на состанокот на „Отворен Балкан“ во Белград

Поттикнувањето на регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан“ продолжува на работен состанок во Белград на 3 и 4 ноември 2021 година (среда и четврток), на кој што во име на Владата на Република Северна Македонија ќе учествува заменик претседателот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, соопштија од кабинетот на вицепремиерот. Агендата за работниот состанок што се организира во соработка со Атлантскиот совет, опфаќа...

Димитров: Наодите од Извештајот да се користат како референтна точка за рационализирање и управување со реформите

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров ко-претседаваше со Заедничкиот мониторинг комитет со Европската Комисија, на која што истакна дека потребен ни е фокус и акција, досегашното искуство да го искористиме како катализатор за придвижување. Со цел да се направи преглед на спроведувањето на средствата алоцирани преку ИПА, вицепремиерот Димитров нагласи дека наодите од Извештајот на ЕК за Северна Македонија ќе...

Димитров: Преговорите за членство во ЕУ треба да почнат веднаш

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска одржа заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, на која беше презентиран Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2021 година, како и Пакетот за проширување. Вицепремиерот Димитров истакна дека Извештајот на ЕК за Северна Македонија е јасна и недвосмислена потврда...

Димитров: Софија да преземе одговорност, крајно време е за почеток на пристапните преговори

Доколку проширувањето се изземе од односите меѓу Европската Унија и регионот, тогаш на сцена доаѓаат други алтернативи какви што имавме во 90тите години, кои не носат мир, просперитет и стабилност, рече вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров кој вчера беше говорник на панелот „Визија за Европската Унија и Западниот Балкан - Проширувањето на ЕУ на Западен Балкан: зошто...

Варвициотис: Веднаш да се свика меѓувладината седница за Албанија и Северна Македонија

Веднаш да се свика меѓувладината седница за Албанија и Северна Македонија, така што да се расчистат позициите за следните чекори во преговорите, како и за евентуалните забрзувања на преговорите како за Србија така и за Црна Гора, рече грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања Милтиадис Варвициотис на заедничка прес-конференција со вицепремиерот за европски прашања, Никола...

Димитров: Со оспорувањето на јазикот и европската иднина, Бугарија прави тешко да ја гледаме како пријател

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров во интервју за Би-Би-Си радио, рече дека прв пат по неколку години, ЕУ успеа да постигне консензус за да ја потврди својата посветеност кон проширувањето. Тој потсети дека на претходните самити, во Загреб и во Софија, се зборуваше само за европската перспектива. Прашан за блокадата од Бугарија, Димитров рече дека прашањето за јазикот...

Со естонска помош, започнува проект за унапредување на дигитализацијата во земјава

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска одржа прес-конференција за претставување на проектот за унапредување на дигитализацијата во Северна Македонија, што ќе се спроведува под координација на Секретаријатот за европски прашања со финансиска поддршка од САД и Естонија и експертска поддршка од Естонскиот центар за меѓународен развој. Димитров и претставничката на Естонскиот центар за меѓународен развој Кадри...

Димитров на Самитот за Западен Балкан во Виена: Крајно време е за добри вести и прогрес по европскиот пат за целиот регион​ 

На покана на австриската министерка Каролине Едштадлер, денеска во Виена заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров учествуваше на Самитот за Западен Балкан, на ниво на министри за европски прашања, како надополнување на пленарната сесија на шефовите на влади организирана од австрискиот канцелар Себастијан Курц. Тематскиот панел беше фокусиран на размена на мислења за процесот на проширување...

Димитров-Дерек Шоле: Одложувањето на преговорите може да придонесе за нестабилизација на регионот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров телефонски разговараше со Дерек Шоле, Советникот на Стејт департмент и посебен советник на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, со надлежност во однос на важни прашања од надворешната политика. Како што соопштија од кабинетот на Димитров, се разговарало за статусот на европското досие на Северна Македонија и актуелните можности за пробив на европскиот...

Никола Димитров стана член на ЕЦФР, водечка меѓународната тинк-тенк организација

На покана на ко-претседавачите на Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), вицепремиерот Никола Димитров стана официјален член на ЕЦФР, водечка меѓународна тинк-тенк организација, посветена на европската надворешна и безбедносна политика, информираат од Владата. По тој повод, Димитров денеска се сретна со заменик-директорката на ЕЦФР, Весела Чернева, со која разговараа за неговата улога како член во Советот и можностите за соработка,...

Министри и вицепремиери денеска се вакцинираа против ковид-19

Денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“ се вакцинираа вицепремиерите Фатмир Битиќи и Никола Димитров, како и министрите Бојан Маричиќ, Крешник Бектеши и Горан Милевски. Министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот фејсбук-профил напиша дека вакцините се безбедни, проверени, тестирани и, навистина, колку побрзо заврши процесот на имунизација толку побрзо ќе заврши оваа борба со овој невидлив непријател. Вицепремиерот за...

Интервју на Никола Димитров за грчкиот весник „Та Неа”: Соработката е инвестиција во стабилноста

Вицепремиерот и поранешен министер за надворешни работи Никола Димитров во интервју за грчкиот весник „Та Неа“ зборува за Преспанскиот договор и билатералните односи Скопје-Атина, како и за европската перспектива на Северна Македонија и регионот. Прашан за важноста на Преспанскиот договор, Димитров истакнува дека е уверен во историското значење на овој договор бидејќи отвори можност за соработка меѓу двете држави,...

Димитров: Невозможно е да се одржува европската перспектива ако ЕУ не си ги исполнува ветувањата

Во рамките на дводневната работна посета на Атина, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на економскиот форум Делфи имаше обраќање претпладнево, на панел заедно со Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји. Во рамки на дебатата посветена на ЕУ и Западниот Балкан „Остварување на долгоочекуваното ветување“, беа отворени прашања за изгледите за спроведување на минатогодишната одлука на ЕУ, со...

Варвициотис: Не поддржуваме било какво раздвојување на Северна Македонија и Албанија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров го започна своето учество на 6. Економски форум Делфи со панел на тема „Дипломатијата на малите држави во комплексниот поредок“. На сесијата на која покрај Димитров учествуваа и кипарскиот министер за надворешни работи Никос Христодулидес и грчкиот заменик министер за надворешни работи за ЕУ, Милтиадис Варвициотис, се дискутираше за главните предизвици на „малите...

Димитров смета дека е време да почнат преговорите, Гир вели дека уште не е време за меѓувладина конференција

Нашата битка денес е всушност битка и на Европа самата со себе, да си го одржи зборот. Крајно време е да ги почнеме заслужените преговори за членство и така ќе бидеме заеднички победници, порача вицепремиерот за европски прашање Никола Димитров во неговото обраќање на прес конференцијата со евроамбасадорот Дејвид Гир по повод Денот на Европа, 9 Мај. Според него...

Димитров-Едштадлер: Без државите од Западен Балкан, ЕУ нема да биде комплетна

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, денеска беше домаќин на сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер, во рамките на нејзината возвратна посета на Скопје. Во пресрет на состанокот на Советот за општи работи (ГАК), соговорниците се согласија дека е потребно придвижување на евроинтегративниот процес на целиот Западен Балкан заради обезбедување предвидливост на европската перспектива. Во тој...

Димитров: Нашата приказна е тест за ЕУ, колку Балканот може да верува на зборовите кои доаѓаат од Брисел

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров утрово учествуваше на конференцијата „Спогодбата за стабилизација и асоцијација МК-ЕУ – дваесет години и натаму“, во организација на тинк-тенк организацијата „Институт за европска политика – Скопје“. Димитров на конференцијата посочи дека нашиот напредок е препознаен и дека предизвиците мора да резултираат со успех, бидејќи немаме друга алтернатива освен европеизирање на македонското општество. „Имам амбивалентен однос...

Вистиномер: Не е точно дека во 2021 година смртноста во американската армија се зголемила за 1.100 проценти

Откако во 2021 година се појави ненадеен раст на смртноста и медицински состојби како канцер, Питер Грејвс, портпарол на одделот за набљудување во Агенцијата за здравје на армиските припадници...