fbpx
Таг: Никола Димитров

таг: Никола Димитров

Димитров: Нашата приказна е тест за ЕУ, колку Балканот може да верува на зборовите кои доаѓаат од Брисел

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров утрово учествуваше на конференцијата „Спогодбата за стабилизација и асоцијација МК-ЕУ – дваесет години и натаму“, во организација на тинк-тенк организацијата „Институт за европска политика – Скопје“. Димитров на конференцијата посочи дека нашиот напредок е препознаен и дека предизвиците мора да резултираат со успех, бидејќи немаме друга алтернатива освен европеизирање на македонското општество. „Имам амбивалентен однос...

Стапува на сила трипартитниот договор со Австрија и „Фајзер/Бионтек“ за набавка на 119.600 вакцини

По најавата од Европската комисија во декември минатата година за обезбедување на механизам за распределба на вакцини за земјите од Западниот Балкан преку репрограмирање на ИПА-средства во износ од 70 милиони евра, Секретаријатот за европски прашања информира дека денеска стапува на сила трипартитниот договор помеѓу Северна Македонија, Австрија и „Фајзер/Бионтек“ за набавка на 119.600 дози вакцини против ковид-19. „Им благодариме...

Едштадлер по средбата со Димитров: Немам разбирање за блокадата на Бугарија, апелирам овој отпор да заврши

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, работната посета на Република Австрија утрово ја започна со средба со федералната министерка за Европа и Устав, Каролине Едштадлер. На средбата беше потврдена поддршката од австриска страна, но и личната заложба на министерката Едштадлер за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија во Унијата и беа разменети мислења...

Димитров: Принципиелната позиција на Германија и нашите реформи создаваат доверба за успех

Принципелната позиција на Германија за остварување на ветувањето кон Северна Македонија и регионот да се приклучат кон Унијата, како резултат на нивната демократска трансформација, е еден од главните двигатели кои ни влеваат доверба во успехот на интегративниот процес. Поминавме долг и трнлив пат поплочен со бројни предизвици кои на моменти изгледаат и ненадминливи, но мора да се направи граница...

Европратенички и Никола Димитров со разочарување за бугарските блокади, Александар Јорданов среќен од „убавиот“ ден

По вкрстувањето на копјата меѓу поддржувачите на Северна Македонија и поддржувачите на тезите на Бугарија за историјата на вчерашната пленарна седница на Европскиот парламент (ЕП), кога се гласаше за Извештајот за Северна Македонија од известувачот - европратеникот Илхан Ќучук, од ЕП вчера попладне повторно разочарување од бугарската блокада на евроинтеграциите на земјава, заедно со изрази на солидарност и поддршка. Европратеничките...

На состанокот на Мешовитиот парламентарен комитет благодарност за поддршката од ЕУ и разочарување од бугарската блокада

Разочарување што Северна Македонија не доби датум за почеток на преговорите со ЕУ, критики кон Бугарија за блокирањето на евроинтеграциите на земјава, но апел за конструктивно и одговорно однесување на сите партии во Собранието, пропратено со високи оценки за досега постигнатото во Северна Македонија во реформите. Ова се главните теми кои се дискутираа на денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен...

Владата ја усвои „Агенда: Европа дома“ за вградување европски стандарди во домашното законодавство

Агенда Европа дома, фото: Влада
Документот „Агенда: Европа дома“, кој беше усвоен на денешната владина седница, е подготвен врз основа на обврските на заедничките тела меѓу РСМ и ЕУ кои произлегуваат од Спогодбата за стабилизација и асоцијација и препораките на ЕК. Низ реализацијата на овие европски реформи РСМ треба да ги исполни и препораките од Советот на Европа, Венецијанската комисија, ГРЕКО, извештаите и препораките...

Вистиномер: Стипендијата на ќерката на Димитров нема врска со неправдата нанесена на математичарот Дамјан

Пратеникот Јорданов става равенство меѓу сосема различни работи. Награда е една работа, стипендија е сосема друга.  Во конкретниот случај со талентираниот математичар Дамјан,  пречка за добивањето на заслужената парична награда е застарената законска рамка, која како што најавија од МОН, допрва ќе се менува. Јорданов, иако има можност да предложи промени на законска регулатива за да се исправи неправдата...

Димитров: Интерпелацијата за мојата работа е конструирана на лажни вести

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во своето прво обраќање од собраниската говорница по повод интерпелацијата за неговата работа што ја поднесоа група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, потенцираше дека интерпелацијата е полна со апсурди, како на пример, обвинувањето дека не испорачал преговори по цена на одбрана на македонскиот јазик за да можат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница и од...

По Димитров, ВМРО-ДПМНЕ најавува интерпелација во Собранието за Николовски и Маричиќ

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација во Собранието на РСМ за министерот за правда Бојан Маричиќ и вицепремиерот за спречување корупција Љупчо Николовски, најави денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Причина за ова, како што рече тој, се катастрофално лошите резултати со корупцијата по објавеното рангирање од Транспаренси Интернешнл. „Вклучен е црвениот аларм одамна. Потребни се оставки, најпрвин од таканаречениот...

Димитров и Османи во Брисел на средба со Борел

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Брисел остварија средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел. „Во фокус на разговорот беше иднината на политиката на проширување на ЕУ, пред сѐ во контекст на случувањата по усвојувањето на новата Методологија и...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање за интерпелација на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање за интерпелација на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, информираше пратеникот Антонијо Милошски. „По однос на Интерпелацијата за заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров имаме неколку основи. Првиот основ којшто е многу сериозен е неговото непочитување на Собранието. Никола Димитров е еден од ретките министри во Европа, со исклучот на...

Вицепремиерот Димитров за австриски „Стандард“: Нашиот јазик е наша работа

Вицепремиерот и поранешен министер за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за австрискиот дневен весник „Стандард“ (Der Standard) коментирајќи го бугарското вето за почетните преговори на ЕУ и Северна Македонија вели дека, ако не може да се „одблокира бугарското вето“ треба да се работи на постигнување на ЕУ страндардите и надвор од пристапниот процес. Во однос на самото вето,...

Заев се надева на решение на односите со Бугарија, но не одговори конкретно како

Премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Бујар Османи и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска имаа онлајн состаноци со највисоките претставници на институциите на ЕУ, односно со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, со високиот претставник и потпретседател на Европската комисија, Жозеф Борел, со еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји и со претседателот на европскиот парламент...

Димитров: Ако ЕУ дозволи македонскиот јазик да биде пречка, нема да ја заслужи придавка „европска“

Ако Европската Унија (ЕУ) дозволи на некој начин македонскиот јазик да биде пречка тогаш нема да ја заслужи во своето име „европска“, порача вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров од Прилеп, каде ја предводеше владината делегација на одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното востание. - Една работа ќе кажам. Мислам дека е неевропски предизвик македонскиот јазик да стане...

Потпишан грант за јапонска помош од 813.000 евра за јакнење на капацитетите во здравството

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров заедно со амбасадорката на Јапонија во Северна Македонија, Кеико Ханеда, денеска потпишаа Договор за јапонска грант помош во висина од 813.000 евра за економски и социјален развој. На средбата Димитров истакна дека оваа итна помош од Владата на Јапонија е повеќе од добредојдена и значително ќе придонесе во јакнење на капацитетите на...

Во Брисел средба на Никола Димитров со еврокомесарот за проширување Вархеји

Потпретседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска во Брисел оствари средба со Оливер Вархеји, еврокомесар за соседство и проширување, на која во посебен фокус беа следните чекори на европскиот пат на нашата земја, вклучувајќи го усвојувањето на Преговарачката рамка и одржувањето на првата меѓувладина конференција со ЕУ, информираат од Секретаријатот за европски прашања. Вицепремиерот Димитров се заблагодари...

Борисов: Готови сме да помогнеме на Северна Македонија, но ги кажавме нашите услови

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по вчерашната онлајн-средба ЕУ- Западен Балкан порача дека Бугарија не сака Северна Македонија да си тера внатрешна политика на нејзин грб, јави бугарското радио „Дарик“. - ЕУ целосно го поддржа ветувањето кон партнерите од Западен Балкан за соработка за нивно придружување. Бев многу поддржан од други колеги, зашто искажав разбирање кон нашите колеги, вклучително и за...

Наградата “Дипломат на годината“ годинава ја добива Кризниот штаб при МНР за борба со пандемијата

Дипломатите Елеонора Тодоровска, Миа Димитровска, Јумни Сали, Драган Богдановски, Агим Муртезани, Срѓан Хаџи-Николов, Катина Георгиев, Бекри Ајдини, Бони Цветановскa, Сашка Талевска, Решат Бериша, Есат Велиу, Марјан Софрониески, Синиша Иванковиќ, Атина Ничоска и Сузана Тунева, кои неуморно и посветено се справуваа со предизвиците при репатријацијата на македонските граѓани, затекнати во странство се македонските дипломати на годината, информираат од Министерството за...

Западен Балкан бара изземање од извозните рестрикции на ЕУ за одредени медицински продукти

На иницијатива на министерот за надворешни работи Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Комесарот за трговија Фил Хоган, Комесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји и до Високиот претставник на ЕУ и потпретседател на ЕК Жозел Борел со барање за изземање на земјите од Западен Балкан од Регулативата на ЕУ...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...