fbpx
Таг: Никола Димитров

таг: Никола Димитров

Поддршка за Димитров од Хрватска и од Словенија

Првата средба со дипломати, новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, ја имаше вчера, на разговорот со амбасадорите на Хрватска и на Словенија, Данијела Баришиќ и д-р Милан Јазбец, соопшти МНР. На средбата во МНР, во својство на коорганизатори, амбасадорите Јазбец и Баришиќ му врачиле на министерот Димитров покана за учество на министерскиот состанок што ќе се одржи утре на...

Коѕиас ќе го покани Димитров на средба во Атина, бара консензус и компромис

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, вчера најави дека по изборот на новата влада ќе го покани во Атина министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за да се интензивира соработката меѓу двете земји, но и за да се најде решение за билатералните проблеми. - Неколкупати разговарав со господинот Заев и, како што реков денеска, откако ќе биде изгласана довербата на...

Новиот шеф на дипломатијата, Димитров, прво ќе ги поправа односите со соседите

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва по изборот на новата Влада на Република Македонија изјави дека неговите први посети ќе бидат во земјите од регионот, особено во земјите со кои во изминатиот период се затегнаа односите. Тој истакна дека ќе ги посети соседните земји за да го покаже новото лице на Македонија. На прашањето за спорот за името, Димитров истакна дека...

„Шарената револуција“ порача: Сакаме еднаквост, правда и ново сонце на слободата

„Нема да престанеме сè додека оваа власт не падне. Не сакаме силни влади, туку силни институции, судови кои праведно ќе судат, студенти кои ќе добијат добро образование и ќе се вработуваат без да биде важно дали некој е за ВМРО, СДСМ или за некој трет“, рече поранешниот аммбасадор на Македонија во САД и Холандија, Никола Димитров на вечерашниот протест...

Димитров во „Њујорк тајмс“: ЕУ да заземе поцврст став околу Македонија

Европската унија мора да заземе поцврст став околу Македонија. Мора да даде до знаење дека Македонија повеќе не е функционална мултиетничка демократија со која има иднина во ЕУ и НАТО, пишува  поранешниот амбасадор и член на Амстердамската тројка Никола Димитров во колумна за „Њујорк тајмс“ „ЕУ мора да помогне да се направи реформа на институциите  кои ќе гарантираат независна истрага...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...