fbpx
Таг: Никола Димитров

таг: Никола Димитров

Заев со Чавушоглу: Реформската влада ги отвора евроатлантските перспективи

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и од пратеникот Мухамед Зекири, попладнево се сретна со Мевљут Чавушоглу, министер за надворешни работи на Република Турција, придружуван од пратениците Хусејин Бурге и Шабан Дишли, како и од амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара, соопшти Владата на Република Македонија. Според соопштението, на средбата соговорниците изразиле заедничка определеност...

Чавушоглу: На Македонија ѝ се нанесува голема неправда

Односите меѓу двете држави, приоритетите на Македонија, членството во ЕУ и во НАТО, како и политичката ситуација во земјава и надвор од неа, се темите за кои разговарале министерот за надворешни работи на Турција, Мевљут Чавушоглу, и министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров. Шефот на македонската дипломатија посочи дека со турскиот колега зборувале за развивање на економските односи...

Турскиот министер за надворешни работи, Чавушоглу, во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу, денеска ќе престојува во работна посета на Македонија. Министерството за надворешни работи соопшти дека Чавушоглу ќе се сретне со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. На средбата се очекува да бидат разменети мислења за билатералните односи и за можностите за унапредување на соработката во повеќе области, со посебен акцент на понатамошното...

Шефот на дипломатијата Димитров на средба со Суомалаинен

На средба што ја имале денеска, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, и шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен, разговарале за меѓусебната соработка и за приоритетите што новата влада ги зацртала, соопшти Министерството за надворешни работи. Министерот Димитров се заблагодарил за континуираната поддршка што ОБСЕ ја дава на Македонија, а особено за директната поддршка за реализацијата...

Димитров ја укина тајноста на податоците за службените патувања на дипломатите

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, донел решение со кое се укинува тајноста на сите документи што се однесуваат на службените патувања на шефот на дипломатијата и на сите вработени во МНР, соопшти денеска МНР. Ова значи дека документите поврзани со службени патувања на вработените во Министерството за надворешни работи повторно стануваат информации од јавен карактер, односно медиумите и јавноста ќе имаат...

Коѕиас до Димитров: Грција нема да дозволи влез во НАТО под привремената референца

Грција го поддржува територијалниот интегритет на северниот сосед, изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров. Тој ја отфрли можноста Грција да дозволи Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО под привремената референца. - Сега Македонија ќе сака да биде членка на повеќе меѓународни организации. Ние тоа ќе...

Димитров: Во Атина ќе барам помош, поддршка и разбирање

Не сум во Атина за да извршам притисок, тука за да побарам помош, поддршка и разбирање, изјави синоќа шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за грчката телевизија „Скај“. - Би сакал Грција да биде нашиот најголем сојузник, бидејќи ние сме соседи. Ќе бидеме тука, ќе делиме граница, а се надеваме еден ден, ако имаме заедничка европска идина, да нема...

Димитров во дводневна посета на Грција

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од денеска е во дводневна официјална посета на Грција. Како што соопштија од македонското МНР, Димитров ќе има средби со министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, а предвидена е и средба со Јоргос Кумуцакос, висок претставник на најголемата грчка опозициска партија, Нова демоктратија. Спорот за името нема да биде дел од...

ВМРО-ДПМНЕ: Конфузна и незрела изјава на Димитров предизвика лавина реакции

„Една конфузна и незрела изјава на новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, во „Фајненшл тајмс“, предизвика лавина реакции во меѓународните медиуми кои сериозно ги подриваат тешко градените позиции во спорот со Грција“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „Фајненшл тајмс“, „Гардијан“ и „Тагесцајтунг“ се само дел од влијателните светски медиуми што пишуваа дека Македонија...

Димитров и Коѕиас утре нема да разговараат за името, туку ќе се запознаваат

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, утре нема да разговараат за спорот за името, туку за продлабочување и за интензивирање на односите со јужниот сосед, изјави премиерот Зоран Заев. Тој рече дека првичните разговори меѓу него и грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефот на грчката дипломатија, Коѕиас, даваат оптимизам за градење пријателски односи со...

Заев побара поддршка од Туск за решавање на блокадата на процесот на пристап кон ЕУ

На средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во Брисел, денеска македонскиот премиер Зоран Заев порачал дека новата влада е подготвена да води квалитетен реформски процес, но истовремено ја нагласил важноста на поддршката од Европскиот совет за наоѓање решенија да се спречи билатералните прашања да претставуваат пречка за процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. На средбата, премиерот бил...

Коѕиас: Грчката влада не отстапува од ставот за името и нема да потклекне на притисоци

„Грчката влада не отстапува од своите ставови и нема да потклекне под притисоци за прием на БЈРМ во НАТО под привремената референца, како што интензивно периодов се слуша од различни политички и медиумски извори и во двете држави“, изјавил шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во својот говор во Кожани. „Сега, кога работите се стабилизираа, повторно ќе дојдат некои европски политичари и...

Димитров: Нашиот пат е премногу долг, но следува клучен период

Нашиот пат можеби е премногу долг, но следува клучен период. Следува период во кој во Македонија мора да завладее правото. Во Македонија мора да се зајакнат институциите. Македонија мора да ги исполни овие предуслови за конечно да стекнеме полноправно членство во ЕУ и НАТО. Оваа нова Влада на Република Македонија е одлучна да ги спроведе неопходните реформи. Со таква порака...

Заев: Со Хан в понеделник ќе ги договараме првите реформски приоритети

Премиерот Зоран Заев вчера, при посетата на Порој, одговарајќи на новинарско прашање, потврди дека в понеделник ќе ја оствари првата официјална посета на Брисел и првата средба со еврокомесарот Јоханес Хан, на која ќе се договараат првите реформски приоритети што треба да ги реализира новата влада. На првата официјална посета, премиерот ќе биде придружуван од вицепремиерот Бујар Османи, министерот...

Димитров – Бејли: Владата е бескомпромисно ориентирана кон реализирање на реформите

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и американскиот амбасадор во земјава, Џес Бејли, денеска разговараа за начините за понатамошно унапредување на билатералните односи помеѓу Република Македонија и САД, соопштија од Министерството за надворешни работи. На средбата, Димитров нагласил дека новата Влада е бескомпромисно ориентирана кон реализирање на неопходните реформски процеси во општеството и создавање услови за одговорно владеење и независни...

Димитров – Жбогар: Владата е подготвена за спроведување на клучните реформи

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ја имал првата средба со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, соопшти МНР. На средбата Димитров ја нагласил подготвеноста на Владата за целосен ангажман во имплементација на клучните реформи за да може на краток рок да се отвори патот за обновување на препораката за почеток на пристапните преговори. „Во таа насока, беа разгледани...

Димитров: Новата Влада е цврсто решена Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО

Новата реформска влада на Република Македонија е сериозно подготвена и цврсто решена нашата земја да стане дел од евроатлантските интеграции. Ова го истакнал министерот за надворешни работи Никола Димитров на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан што се одржа вчера во рамките на самитот на лидерите од Процесот Брдо - Бриони, во Брдо кај Крањ,...

Димитров: Новата Влада е цврсто решена од Македонија да направи европска држава

Новата реформска влада на Македонија е сериозно подгoтвена и цврсто решена од земјата да направи европска држава. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој учествува на состанокот на министрите за надворешни работи од земјите на Западен Балкан што се одржува во Брдо кај Крањ, а во рамките на самитот на лидерите од Процесот Брдо -...

Иванов и Димитров на состанок на лидерите на процесот Брдо – Бриони

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе учествуваат на состанокот на лидерите од Процесот Брдо - Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија. На состанокот, чии домаќини се претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, ќе се дискутираат теми поврзани со процесот на проширување на Европската Унија...

Бушати до Димитров: Aлбанија ќе остане најдобар сосед на Македонија

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, му го честита изборот на Никола Димитров за министер за надворешни работи на Македонија. „Честитки до Никола Димитров. Албанија ќе остане најдобар сосед на Македонија. Се радувам на заедничката работа“, напиша Бушати на својот профил на социјалната мрежа „Твитер“. https://twitter.com/ditmirbushati/status/870323149489020930 Димитров, веднаш по свечената заклетва, изјави дека неговата прва посета ќе биде во земјите во регионот,...

АМС: Младите да се вклучат во креирањето на новата Национална стратегија за млади

Агенцијата за млади и спорт (АМС) на денешната прес-конференција најави дека ќе се креира нова Национална стратегија за млади преку која, како што беше посочено, ќе се дефинираат основните...