fbpx

Димитров: Грција и Северна Македонија постигнаа договор во Преспа, не се враќајте назад

Договорот е добредојдена реалност, дури и меѓу многу негови противници, бидејќи повторното отворање на спорот би било многу лошо, пишува Димитров во неговата колумна за „Јуроњуз“

-

При полагањето на заклетвата, претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја испушти придавката „Северна“ и рече само „Македонија“, и покрај тоа што истиот ден потпиша официјална заклетва под уставното име на нејзината земја. Церемонијата на полагање на нејзината заклетва предизвика бурни реакции во Атина, Брисел и многу други европски метрополи. Не затоа што таа е првата жена претседател на земјата, не се работеше за нешто што таа го кажа. Всушност, се работеше за она што таа не го кажа.

Ова е дел од колумната на поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров за европската телевизиска мрежа „Јуроњуз“.

„Сепак, имајќи предвид дека таа водеше кампања со ветување дека ќе го почитува, но не и да го изговара целосното уставно име на земјата што сега ја води, наведувајќи го нејзиното лично право на самоопределување и земајќи ги предвид нејзините критики за Договорот од Преспа, нејзиниот гест ја вознемири соседна Грција. Премиерот Кирјакос Мицотакис предупреди дека секое отстапување од договорот ќе има тешки последици за односите меѓу двете и евроинтегративниот пат на нас овде во Северна Македонија. Сега озлогласениот проблем за името ги затегнуваше односите меѓу Скопје и Атина цели 27 години, од осамостојувањето на тогашната Република Македонија во 1991 година, сè додека не се реши со потпишувањето на Договорот од Преспа во 2018 година. Тоа, исто така, го блокираше членството на Северна Македонија во НАТО и пристапувањето во ЕУ повеќе од една деценија“, пишува Димитров.

Тој додава дека тој лично потрошил 15 години обидувајќи се да го реши проблемот, првично како дипломат и главен преговарач, потоа како коагент и на крајот како министер за надворешни работи.

„Заедно со мојот грчки колега Никос Коѕијас го постигнавме она што претходно се чинеше невозможно и успеавме таму каде што Сизиф не можеше. Средбата на половина пат им одзеде време на двете нации. Коѕијас и јас добивме закани со омраза од една страна, и пофалби од друга. „Ти си мојот херој“ и „Да гниеш во пеколот“, беа строго контрастните честитки што ги добивав секојдневно во Скопје во 2017 и 2018 година“, пишува тој.

Во колумната тој наведува дека она што е потребно е лидерство.

„Договорот е добредојдена реалност, дури и меѓу многу негови противници, бидејќи повторното отворање на спорот би било многу лошо. Се залагам за покажување лидерство во двете земји, Грција и Северна Македонија, да се соочат со оваа реалност и да престанат да играат ситна политика со ова прашање. Продолжете со целосна имплементација на Договорот од Преспа“, завршува тој.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Просечната нето-плата во април изнесувала 41.085 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април во земјава изнесувала 41.085 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Индексот на просечната исплатена нето-плата во споредба со истиот...