fbpx
Таг: Гордана Сиљановска – Давкова

таг: Гордана Сиљановска – Давкова

Претседателката Сиљановска Давкова го прими кинескиот амбасадор, Џанг Ѕуо

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо, соопштија од претседателскиот кабинет. На средбата било констатирано дека билатералните односи меѓу двете држави се основани врз пријателство и соработка во сите области од взаемен интерес, при што претседателката Сиљановска Давкова изразила подготвеност за натамошно проширување на билатералната соработка и продлабочување на македонско-кинеското пријателство во текот...

На ниту еден јазик на веб-страницата на Сиљановска-Давкова не пишува Република Северна Македонија

На веб-страницата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова не е наведено уставното име на државата „Република Северна Македонија“, ниту на македонски, ниту на албански, ниту на англиски јазик. Очигледно е дека објавата користи фотошоп за да поентира политички и да привлече што е можно повеќе кликови и реакции, пишува Вистиномер. Објавата ја пренесуваме интегрално:   Објава на Фејсбук тврди дека на официјалната веб-страница на претседателката Гордана Сиљановска...

Собранието одржа комеморативна седница за Стојан Андов

Во Собранието на Северна Македонија денеска се одржа комеморативна седница со која му беше оддадена почит на првиот собраниски претседател Стојан Андов, кој почина вчера на 89-годишна возраст. На седницата присуствуваа пратеници, поранешни високи функционери, претставници на верските заедници. Седницата започна со едноминутно молчење, а за животот и делото на Андов, зборуваше претседателката Гордана Сиљановска Давкова. Изразувајќи сочувство по повод смртта на...

Војната во Украина е светски проблем, смета Сиљановска Давкова

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова присуствува на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток, на езерото Луцерн во Швајцарија. Таа денеска ќе се обрати на пленарната сесија, пред која изјави дека една од најважните пораки што треба да се упатат е дека кон војната во Украина треба да се однесуваме не како кон украински проблем, туку како...

Сиљановска Давкова нa Конференција за обнова на Украина во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Берлин, во рамки на учеството на Конференцијата за обнова на Украина се обрати на главниот панел за шефови на држави и влади на кои говореа и домаќините на конференцијата, германскиот канцелар Олаф Шолц и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Свое обраќање имаше и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен. На главниот панел присуствуваа...

Христијан Мицкоски го доби мандатот за составување Влада од претседателката Сиљановска- Давкова

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го доби мандатот за формирање Влада од страна на претседателката Гордана Сиљановска- Давкова, по парламентарните избори кои се одржаа на 8 мај на кои оваа партија оствари убедлива победа. Со врачувањето на мандатот, почнуваат да течат 20 дена за формирање на нова Влада. „Претседателот на Собранието Африм Гаши беше изгласан со 76 гласа ‘за‘, па овој...

ЕУ очекува интеграција на С. Македонија преку процес на реформи

Европската Унија очекува интеграција на Западен Балкан и интеграција на Република Северна Македонија, но потребни се реформи за да се забрза евроинтеграцискиот процес. Ова се дел од пораките на говорниците кои учествуваа на денешната панел-дискусија „Европската Унија како предизвик и предизвиците на ЕУ: Европа 74 години од Шумановата декларација“ во рамките на одбележувањето на Денот на Европа-9 Мај во Скопје. Настанот...

Претседателката Сиљановска-Давкова во Рим не положила венец на кој пишувало „нашата држава“

Фактите говорат дека претседателката Сиљановска-Давкова положила венци во Рим, но на нив не пишувало „нашата земја“, туку „претседател Гордана Сиљановска-Давкова“ и на венците во никој случај не стоело знамето со Сонцето од Вергина, туку македонското, државно знаме, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Објава на Фесјбук тврди дека претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, при посетата на Рим по повод денот на сесловенските просветители  24 Мај, положила...

Одбележана 85-годишнината од раѓањето на професорот Ѓорѓи Марјановиќ

Денеска се одржа конференцијата „Разговори со Ѓорѓи Марјановиќ“, организирана во чест на одбележувањето 85 години од раѓањето на професорот Ѓорѓи Марјановиќ, кој почина во 2022 година. Конференцијата на тема: „Како Македонија може да стане пристојно место за живеење“, е во организација на фондацијата „Ѓорѓи Марјановиќ“ и Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. На настанот беа...

Амбасадорите Дир, Улман и Гир на средба кај Сиљановска Давкова

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими амбасадорката на Украина Лариса Дир, амбасадорката на Швајцарската Конфедерација, Вероник Улман и шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир. На средбата претседателката се заблагодарила за поканата од претседателката на Швајцарската Конфедерација, Виола Амхерд, за нејзино учество на Самитот за мир во Украина, што ќе се одржи на 15 и 16...

Наместо „Северна“ и „Македонија“, Сиљановска Давкова сега употребува „нашата држава“ и „нашата земја“

Во денешното соопштение од претседателскиот кабинет на Гордана Сиљановска Давкова по повод посетата во Ватикан Папата Франциск, повторно не се употребува уставното име на државата, но не се употребува ниту „Македонија“. Единствените термини што се користат се „нашата држава“ и „нашата земја“. „Таа истакна дека историската посета на Папата Франциск на нашата земја остави силна трага во билатералните односи и...

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Папата Франциск

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, денеска во Апостолската палата имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск. Претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за упатените честитки од Папата Франциск по повод нејзиниот избор за Претседател и истакна дека ѝ претставува особена чест во...

Поддршката за Украина не е туркање на земјата кон неофашизам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја турка земјава на страната на неофашизмот со тоа што ја изразува македонската поддршка за Украина против руската агресија. Тоа e официјален став на земјава како членка на НАТО, заземен од самиот старт на воената инвазија. Во објавата се инсинуира дека поддршка за Украина е „туркање кон неофашизмот“, што пак, е дел од руската...

Амбасадорот Лосон ѝ даде честитка на Сиљановска Давкова од Кралот Чарлс Трети

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се сретна со Метју Лосон, амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, соопштуваат од нејзиниот кабинет. Лосон ѝ предал честитка од Кралот Чарлс Трети по повод нејзиното стапување на функцијата, во која упатува честитки за нејзиниот избор. „Уверен сум дека ќе го вложите целиот Ваш капацитет за време на Вашиот мандат како...

Во Украина воопшто не се испрaтени македонски војници

Објавата споделува принтскрин од комуникацијата меѓу Зеленски и Сиљановска Давкова по повод нејзината победа на претседателските избори и неточно тврди дека „македонските војници се пратени да гинат како топовско месо за идеалите на фашистичко НАТО“. С. Македонија нема свои војници во Украина и тоа е потврдено и со одговорот што „Вистиномер“ го доби преку Министерството за одбрана, од Генералштабот...

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Преспанскиот договор за прашањето за името, изјави денеска грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за државната телевизија ЕРТ. Тој упати, како што рече, предупредување до новата македонска влада да ја смени линијата. Во спротивно, рече оти е сигурно дека непочитувањето на Преспанскиот...

Димитров: Грција и Северна Македонија постигнаа договор во Преспа, не се враќајте назад

При полагањето на заклетвата, претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја испушти придавката „Северна“ и рече само „Македонија“, и покрај тоа што истиот ден потпиша официјална заклетва под уставното име на нејзината земја. Церемонијата на полагање на нејзината заклетва предизвика бурни реакции во Атина, Брисел и многу други европски метрополи. Не затоа што таа е првата жена претседател на земјата, не се...

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Преспанскиот договор има извесна „сива зона“ која може да се толкува различно и токму затоа е направен така, со цел да се чита пошироко за да постои пристап на добра волја. Но, очигледно, во моментов, добра волја нема ниту партијата која ќе го предводи владејачкото мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ, а ниту грчките власти со оглед на тоа што премиерот Киријакос Мицотакис...

Ниту „Република“, ни „Северна“ во заклетвата на новата претседателка

Уште од пред почетокот на мандатот на првата жена претседателка на државата, Гордана Сиљановска Давкова, имаше невистинита изјава. Во заклетвата пред парламентот Сиљановска Давкова одби да ги каже како придавката „северна“, така и именката „република“ — целосното уставно име на државата. Со тоа оди спротивно на правилната употреба на името според Уставот и член 123 од изборниот законик. А,...

Платформата за родова еднаквост ќе го следи спроведувањето на програмата на Сиљановска Давкова

Платформата за родова еднаквост упати честитки до Гордана Сиљановска-Давкова за нејзиниот избор и новиот мандат на Претседателка на Република Северна Македонија. Од Платформата велат дека будно ќе го следат спроведувањето на програмата на Сиљановска-Давкова, „водени од феминистичките принципи и заложби кои нè обединуваат“. „Во нашата држава, родовата нееднаквост во политичкото учество на жените е видлива на речиси сите нивоа на...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...