fbpx

Вагнер распарчен од руската држава по неуспешниот пуч

Властите соопштија дека сите 10 лица во авионот што вчера се урна во близина на селото Куженкино загинале. Меѓу патниците, покрај шефот на платеничката група Вагнер, Пригожин бил и неговиот главен помошник Дмитриј Уткин

-

Вагнер умира со бавна смрт во последните два месеци, а пријавената смрт на нејзиниот водач ја остава групата со „ограничени опции“, изјави Џастин Крамп, извршниот директор на консултантската служба за разузнавање Сибилински и ветеран на британската армија, за програмата Денес на Би-Би-Си Радио 4.

Тој рече дека по неуспешниот обид за државен удар на Евгениј Пригожин од пред два месеци кружат гласини за иднината на платеничката група.

Во извештајот од Украинскиот национален центар за отпор утринава се цитираат белоруски извори кои тврдат дека некои вагнерски сили се движат кон границата со Русија.

Одговарајќи на извештајот, Крамп вели дека има многу тврдења за тоа што Вагнер прави или не, но смета дека реалноста е дека Вагнер е “распарчен од руската држава по неуспешниот пуч“.

„Организацијата се најде под ова длабоко ниво на лупа и бавна и стабилна операција за да се спречи да го има нивото на моќ што јасно покажа дека го има пред два месеци“, вели тој.

Руските власти соопштија дека сите 10 лица во авионот што вчера се урна во близина на селото Куженкино загинале. Меѓу патниците, покрај шефот на платеничката група Вагнер, Пригожин бил и неговиот главен помошник Дмитриј Уткин.

Руските власти започнаа истрага за причините за несреќата, поради големите шпекулации. Пригожин откако го водеше својот бунт во јуни, кој траеше само 24 часа, последен пат се појави во видео претходно оваа недела, за кое се вели дека е снимено на неодредена локација во Африка.

Платеничката група Вагнер беше основана во 2014 година и беше многу активна во војната на Украина до бунтот.

Пригожин загинал во авионска несреќа во Русија

Богатиот бизнисмен со криминално досие беше познат како „готвачот на Путин“ бидејќи обезбедуваше кетеринг за Кремљ.

Во јуни тој ги предводеше своите трупи на краткотраен бунт, откако тие ја презедоа контролата врз јужниот руски град Ростов-на-Дон и се префрлија кон Москва, со наведената цел да го отстранат военото раководство.

Сепак, Пригожин го запре напредувањето по преговорите со Кремљ, кои ги посредуваше белорускиот лидер Александар Лукашенко. Според договорот за прекин на бунтот, обвиненијата против Пригожин беа отфрлени и му беше понудено да се пресели во Белорусија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...