fbpx
Таг: Вагнер

таг: Вагнер

Фотографија од човек во воз не го прикажува Пригожин, ниту пак, докажува дека тој е жив

Иако човекот на фотографијата наликува на шефот на Вагнер, сепак на фотографијата има детаљ кој покажува дека не се работи за него. Како што пишува Њузвик, ушите на Пригожин се поинакви отколку тие на личноста на фотографијата. Исто така, ако веруваме дека Пригожин е уште жив, за што нема кредибилен доказ, не е логично зошто човекот кој водеше пуч против лидерството...

Студентите во Белград на протест, руски „Вагнер“ бил на вчерашните насилни протести

Илјадници студенти, граѓани и претставници на опозициските партии попладнево учествуваа на новиот протест во центарот на Белград против изборните измами, за кои обвинуваат дека ги организираше власта на Александар Вучиќ на парламентарните и локалните избори на 17 декември, пишува Данас. Младите денеска блокираа дел од белградските улици, најпрво се собраа пред Министерството за државна управа и локална самоуправа во Белград,...

Вагнер распарчен од руската држава по неуспешниот пуч

Вагнер умира со бавна смрт во последните два месеци, а пријавената смрт на нејзиниот водач ја остава групата со „ограничени опции“, изјави Џастин Крамп, извршниот директор на консултантската служба за разузнавање Сибилински и ветеран на британската армија, за програмата Денес на Би-Би-Си Радио 4. Тој рече дека по неуспешниот обид за државен удар на Евгениј Пригожин од пред два месеци кружат...

Видео од размена на затвореници претставено како да е предавање на украински војници

Во постот погрешно се тврди дека видеото кое се споделува прикажува украински војници кои се предаваат на руските сили. Видеоматеријалот е од размена на заробеници меѓу групата Вагнер и украинските вооружени сили во мај годинава во Украина. Размената тогаш беше потврдена од страна на двете држави, пишува Вистиномер.мк.   Текстот го пренесуваме во целост:   На вирална објава на социјалната мрежа Фејсбук споделено е видео за кое се...

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин се сретнал со Путин

Рускиот претседател Владимир Путин се сретнал со водачот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин по неуспешниот бунт на групата минатиот месец, пренесе Би-би-си. Пригожин бил меѓу 35-те команданти на Вагнер поканети на состанокот во Москва, информираше портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој рече дека Путин дал „оценка“ за воените напори во Украина и бунтот. Бунтот, кој започна на 23 јуни, траеше...

Американскиот генерал Мили: Украинската контраофанзива ќе биде „долга и крвава“

Контраофанзивата на Украина ќе биде многу тешка, а постигнувањето резултати ќе потрае долго и ќе биде „многу, многу крваво“, предупреди највисокиот американски воен офицер – армискиот генерал Марк Мили, пренесува „Гардијан“. Генералот Мили за Националниот прес-клуб во Вашингтон изјави дека контраофанзивата напредува стабилно и дека „намерно се пробива низ многу тешки мински полиња“. „Тоа што го кажав е дека ова ќе...

Вагнер може да го засили регрутирањето надвор од Русија, вклучувајќи го и Западен Балкан

Водачот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин би можел да го засили регрутирањето надвор од Русија или Белорусија, а Западниот Балкан е една од опциите за Вагнер. Ова во интервју за Радио Слободна Европа го изјави Ана Матвеева од Институтот РУСИ и истражувач на Кралскиот колеџ во Лондон. Матвеева вели дека откако канцелариите на Вагнер во Русија се затворени, прилично...

Прекинати антитерористичките мерки во Москва, Шојгу за првпат во јавноста по бунтот на Вагнер

Градоначалникот на Москва ги укина „антитерористичките“ безбедносни мерки што ги воведе во текот на изминатиот викенд, кога силите на Вагнер се заканија оти ќе упаднат во градот. Сергеј Собјанин ја објавил одлуката на Телеграм, заблагодарувајќи им се на жителите за „смиреноста и разбирањето“, пренесува Би-би-си. Ројтерс објави дека рускиот национален антитерористички комитет, во посебна објава соопштил дека ситуацијата во земјата е...

Пригожин им нареди на своите сили да се вратат во своите бази

Лидерот на руската платеничка војска Вагнер, Евгениј Пригожин им нареди на своите борци да го сопрат движењето кон Москва и да се вратат назад во своите бази, јавува Би-би-си. Пригожин разговарал со белорускиот претседател Александар Лукашенко, а за време на разговорот тој се согласил да го сопре движењето на своите сили и да ја деескалира ситуацијата. Руските државни медиуми јавуваат...

Откажани настани и совет до граѓаните да останат дома – Москва го чека Вагнер

Сите масовни настани закажани до 1 јули се откажани во Москва, понеделник е прогласен за неработен ден, а градоначалникот Сергеј Собјанин на граѓаните им препорача да се воздржат од патување во рускиот главен град, јавува Би-би-си. Во Москва и Московската област е прогласен „режим на антитерористичка операција“, при што борците од платеничката војска на Вагнер се приближуваат до градот. Московскиот...

Сили на Вагнер се движат во Липецкиот регион меѓу Вороњеж и Москва

Гувернерот на Липецкиот регион Игор Артамонов ја потврди информацијата дека сили на платеничката војска Вагнер преместуваат воена опрема во регионот, пишува Би-би-си. Британскиот радиодифузен сервис потврди дека конвој на Вагнер патува низ Липецкиот регион, којшто се наоѓа меѓу Вороњеж и Москва, односно се приближува до рускиот главен град. Артамонов напишал дека руските служби за спроведување на законот ги преземаат сите...

Следните 24 часа ќе бидат критични за Путин и за неговата контрола врз власта

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се соочи со најголемата закана за неговата власт во текот на изминативе 23 години, а наредните 24 часа ќе бидат критични за натамошниот расплет на состојбата во Русија, анализира Си-ен-Ен. Гардијан во својата анализа пак додава дека Путин никогаш претходно во минатото не бил волку слаб. Како што пишува Си-ен-ен, она што го гледаме денес...

Слабоста на Русија е очигледна, реагира Зеленски по бунтот на Вагнер

Очигледна е целосната слабост на Русија, а Украина е во состојба да ја заштити Европа од ширењето на руското зло и хаос. Оваа изјава денеска ја даде украинскиот претседател Володимир Зеленски на Телеграм, а ја пренесува Укринформ. „Слабоста на Русија е очигледна. Целосна слабост. И колку подолго Русија ги држи  своите војници и платеници на нашата земја, толку повеќе хаос,...

Вагнер ги зазеде воените објекти и во Вороњеж, Кадиров на страната на Путин

Борците на руската платеничка војска Вагнер ги зазеле сите воени објекти во градот Вороњеж, кој се наоѓа на половина пат меѓу Ростов-на-Дон и Москва, објави Би-би-би. Британскиот радиодифузен сервис се повикува на рускиот сервис на вести на Би-би-си, откако веќе беше објавено дека утрово силите на Вагнер ги ставиле под контрола клучните воени објекти во Ростов-на-Дон на југот на...

САД, Франција и Германија ја следат ситуацијата во Русија, Украина вели ова е само почеток

САД, Франција и Германија ја следат ситуацијата во Русија откако утрово силите на платеничката војска Вагнер започнаа бунт против руското воено раководство. Францускиот претседател Емануел Макрон „внимателно“ ги следи настаните во Русија, соопштија од неговиот кабинет, пренесува Јуроњуз. И во Берлин, германската влада соопшти дека „внимателно ги следи настаните во Русија“, не соопштувајќи дополнителни информации. Си-ен-ен го пренесува ставот на американското...

Единици на Вагнер се движат кон Москва, забележани во областа Вороњеж

Министерството за одбрана на Велика Британија во најновиот разузнавачки извештај потенцира дека единици на платеничката војска Вагнер на Евгениј Пригожин се движат „северно од областа Вороњеж“ и речиси сигурно имаат за цел да стигнат до Москва, пренесува Би-би-си. Вороњеж се наоѓа на половина пат меѓу милионскиот град Ростов-на-Дон на југот на Русија и рускиот главен град. Платеничката војска Вагнер објави...

Москва го обвини Пригожин за бунт, упад во канцелариите на Вагнер во Санкт Петерсбург

Драматична ескалација се случи изминатава ноќ во Русија, откако шефот на платеничката војска Вагнер Евгениј Пригожин повика на бунт против руската армија, иако самиот тој демантираше дека станува збор за државен удар, јавува Би-би-си. Официјален Кремљ го обвини Пригожин за вооружен бунт, откако силите на Вагнер од Украина измаршираа во Русија и во моментов контролираат клучни локации во милионскиот...

Платениците на Вагнер се повлекуваат од Бахмут, руската војска ќе ја преземе контролата

Шефот на руската платеничка група Вагнер објави дека неговите сили почнале да се повлекуваат од украинскиот град Бахмут. Евгениј Пригожин во видеообраќање на апликацијата Телеграм вети дека до 1 јуни ќе ја пренесе контролата врз градот на руската армија, но Кијив вели дека сè уште контролира делови на градот, пренесува Би-би-си. Пригожин додава оти неговите сили се подготвени да се...

Франција ја повика ЕУ да го вброи „Вагнер“ во групата на терористички организации

Францускиот парламент едногласно усвои необврзувачка резолуција за да ги охрабри 27-те земји-членки на ЕУ да ја стават руската платеничка војска „Вагнер“ на официјалната листа на терористички организации, пренесува Гардијан. Велика Британија исто така се подготвува да го преземе истиот чекор во претстојниот период. „Каде и да работат, членовите на „Вагнер“ шират нестабилност и насилство“, рече пратеникот Бенџамин Хадад во францускиот...

Од платени убијци до ширачи на дезинформации: Американски документи за руски „Вагнер“

Централноафриканска Република, Естонија, Судан, Косово, Сирија, Украина се дел од земјите каде изминативе години беа регистрирани активности на руската паравоена група „Вагнер“. Нивниот шеф, 61-годишниот Евгениј Пригожин има поминато девет години во затвор во СССР за грабежи, измами и други злосторства пред да забележи неверојатен подем и богатство по неговиот ангажман од рускиот претседател Владимир Путин. Политико објавува ексклузивни американски...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...