fbpx

Уништено локално седиште на републиканците во САД

-

Локалното седиште на Републиканската партија во Јужна Каролина е уништено во текот на ноќта откако бил фрлен молотов коктел, соопштија властите во градот Хилсбороу и додадоа дека немало жртви.

Молотовиот коктел е фрлен низ прозорецот, додека напаѓачите на соседната зграда испишале графит „Републиканците се нацисти. Напуштете го градот“.

Локалниот републикански претставник, Далас Вудхаус, изјави дека „за среќа нема жртви“ и притоа го овалификува нападот како „политички тероризам“.

Полицијата во Јужна Каролина отвори истрага.

Републиканскиот кандидат за Белата куќа, Доналд Трамп, на „Твитер“ ги обвини „животните што ја претставуваат неговата ривалка Хилари Клинтон“ за нападот.

Клинтон го осуди „застрашувачкиот напад“ и додаде дека е добро што нема жртви.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Еко-свест“ бара законски измени: Секој нов објект да има фотоволтаичен систем

Секоја нова куќа или зграда што ќе се изгради или пак што ќе биде целосно реновирана да мора да има инсталирано фотоволтаичен систем. Ова е еден од предлозите дадени...