fbpx

Почна операција за ослободување на ирачкиот град Мосул

-

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади објави дека ноќеска почнала операција за ослободување на Мосул.

– Дојде време за победа, а операцијата за ослободување на Мосул почна. Денеска го прогласувам почетокот на операцијата што ќе ве ослободи од насилствата и од тероризмот на Исламска држава – порача Абади во обраќањето на државната телевизиска станица „Иракија“.

Мосул е последното големо упориште на ИД во Ирак, во кој пред судирите живееја околу два милиони жители.

Ирачките претставници претходно најавија дека операцијата ќе биде спроведена со поддршка на САД од воздух, курдските безбедносни сили, како и од сунитските и од шиитските нерегулирани единици.
Мосул е во „самото срце“ на самопрогласениот калифат на ИД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Најмалку 120 луѓе уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Навални

Најмалку 120 луѓе беа уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Алексеј Навални, кој вчера беше погребан во Москва по неговата сомнителна смрт во затвор минатиот...