fbpx
Таг: Ирак

таг: Ирак

САД со прецизен напад уби лидер на терористичка група поврзана со Иран во Багдад

Прецизен воздушен напад со дрон лансиран од САД во Багдад резултираше со смрт на три члена на Катаиб Хезболах, ирачка исламистичка група поддржана од Иран, известува Би-би-си. Еден од убиените бил Абу Бакир ал-Саади, висок раководител во групата. Според Пентагон, Ал-Саади бил бил вклучен во планирањето на нападите врз американска база во Јордан на 28 јануари, кои резултираа со смртта...

САД лансира дополнителни напади врз Јемен

САД лансираше нови воздушни напади врз Јемен. Беа таргетирани воени цели поврзани со Хути, воената организација која го контролира поголемиот дел од Јемен, пренесуваат Би-би-си и Гардијан. Овие напади доаѓаат само неколку дена по масовните напади на САД и Обединетото Кралство врз Јемен во саботата. Од Обединетото Кралство тврдат дека нападите биле чин на самоодбрана, со цел спречување на нападите...

САД лансира воздушни напади во Ирак и Сирија како одговор на нападот на американска база во Јордан

Соединетите Американски Држави лансираа воздушен напад на повеќе од 80 воени цели во Ирак и Сирија кои се поврзани со паравоени сили поддржани од Иран, пренесува Гардијан. „Овие напади започнаа вечерва. Тие нема да завршат вечерва. Ќе преземеме и дополнителни активности, сите со цел да ставиме крај на овие напади и да се намалат капацитетите на иранската револуционерна гарда“, изјави...

Израел и Хамас договораат примирје

Израел и Хамас наводно преговараат околу 30-дневно примирје, кое би вклучувало размена на затвореници, велат извори за Ројтерс. Ова би било второто примирје од почетокот на војната во Газа. Првото примирје меѓу Изарел и Хамас се случи претходната година и траеше од 23 до 30 ноември. Тогаш Израел ослободи 150 палестински затвореници, а Хамас ослободи 50 од заложниците кои ги...

Пакистан со одмазднички напади врз Иран, загинаа седум лица

Пакистан изврши одмазднички ракетни напади врз Иран, при што наводно загинале седум лица, јавуваат светските медиуми, откако во вторникот Иран изврши напади врз Пакистан. Пакистан соопшти дека нападите погодиле „терористички засолништа“ во иранската провинција Систан-Балучестан, пренесува Би-би-си. Убиени биле три жени и четири деца, соопшти иранската државна телевизија. Реципрочните напади доаѓаат во време на зголемени тензии на Блискиот Исток со неколку кризи...

Иран ги бомбардира Ирак и Сирија, војната во регионот ескалира

Иранската револуционерна гарда, односно главната гранка на иранската војска, лансираше ракети во Сирија и во градот Ербил во Ирак, главен град на полу-автономниот регион Курдистан. Иран тврди оти воената цел во Сирија е поврзана со Исламската држава (ИСИС), а дека во Ербил се наоѓа шпионски центар на Мосад, разузнавачката агенција на Израел. Според Иран, нападот е одговор на скорешниот самоубиствен...

Климатските промени ја интензивирале сушата во Сирија, Ирак и Иран

Климатските промени ја влошиле сушата која ги зафати Сирија Ирак и Иран последните три години и значајно ја зголемиле веројатноста ваквата суша да се случи, заклучува нова студија. Од 2020 година, во регионот е забележано пониско ниво на дожд, што довело до внатрешно раселување на населението, како и уништени посеви. Како последица, постои неконзистентно снабдување со храна во регионот, известува...

Фотографија од Ирак стара 20 години се споделува како да е направена сега во Газа

Фотографијата која е прикачена на Фејсбук објавата и на која се гледат повеќе посмртни останки, нема никаква врска со цивилните жртви во Газа, туку е стара 20 години и е снимена во Ирак. Фотографијата е на Марко ди Лауро, направена е  на 27 мај 2003 година во Ал Мусајиб во Ирак. Иако е од огромна важност јавноста да биде...

САД бомбардираше две складишта со муниција во Сирија како одговор на напади на американски бази

САД утрово лансираше воздушен напад на две складишта за муниција и оружја во Сирија. Овој напад следи по низата напади од страна на паравоени формации поддржани од Иран и од Иранската револуционерна гарда на американски бази во Сирија и Ирак, известува Асошиејтед прес. Од САД тврдат дека нападот е одговор на нападите на американските бази и дека не е поврзано...

Свадба во Ирак се претвори во кошмар, најмалку 110 луѓе загинаа

Најмалку 110 луѓе загинаа додека присуствувале на свадба во ирачкиот град Каракош, источно од Мосул. Извештаите сугерираат дека огнометот во внатрешноста на салата го предизвикал пожарот. Властите за цивилна одбрана рекоа дека салата имала префабрикувани панели кои биле многу запаливи, што веројатно помогнало во ширењето на пожарот и падот на дел од таванот, пренесе Би-би-си. Црвената полумесечина соопшти дека изброиле...

Објава манипулира со фотографии, тврдејќи дека се прикажани страдања на „руски деца од Донбас“

На една од фотографиите воопшто не станува збор за дете од Донбас, туку од Ирак, по име Мухамед Адман, кој настрадал од шрапнел. Друга фотографија е злоупотребувана за ширење манипулации уште во 2015 година и истите ги има дебанкирано сајтот за проверка на фактите Стоп фејк. Третата  фотографија, пак, пишува Си-Ен-Ен, ја има направено италијанскиот фотограф Енди Рочели во...

Колин Пауел, првиот афроамерикански државен секретар на САД, почина по борбата со ракот и со ковид-19

Колин Пауел, првиот државен секретар на Соединетите Американски Држави со афроамериканско потекло, чие водство во неколку републикански администрации помогна да се обликува американската надворешна политика во последните години на 20. век и раните години на 21-от, почина од компликации од ковид-19, негова, објави семејството на Фејсбук. Имаше 84 години, јави Си-Ен-Ен. Семејството на генералот Колин Л. Пауел, поранешен државен секретар...

МВР уапсило седдумина што се бореле во Сирија и Ирак

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во соработка со партнерите од Глобалната коалиција за борба против тероризмот и Сириските демократски сили, биле уапсени седуммина македонски државјани за кои постои основан сомнеж дека како терористички борци активно учествувале во војните во Сирија и Ирак. Се работи за С.Р. (1990), Џ.А. (1993), Б.Ф. (1994), О.Ж. (1987), Е.О (1994), И.Ш. (1977) и...

Ирак објави победа во војната против Исламска држава

Ирак денеска објави дека војната против Исламска држава (ИД) е завршена, по повеќе од три години воени операции со кои припадниците на терористичката ораганизација се изгонети од териториите во Ирак што ги беа окупирале. Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади прогласи дека ирачките вооружени сили целосно ја контролираат границата со Сирија, а владиниот портпарол појасни дека овој развој на настаните значи...

Свилановиќ: За пет години 1.000 борци од Западен Балкан заминале во Сирија и во Ирак

Околу 1.000 лица од земјите од Западен Балкан заминале да се борат во Сирија и во Ирак од 2012 до 2017 година, од кои 300 се вратени, околу 200 се убиени, а околу 400 сè уште се на боиштата, изјави денеска генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС), Горан Свилановиќ. Тој, како што соопшти РСС, изјави дека темпото на...

Расте бројот на жртви од земјотресот во Ирак и Иран

Бројот на жртви во силниот земјотрес кој ја погоди областа на иранско-ирачката граница во иранската провинција Керманшах порасна на 407. Бројот на повредените во земјотресот со магнитуда од 7,3 степени според Рихтер се искачи на 6.700, соопшти иранската Канцеларија за кризни ситуации. Според американската геолошка служба, епицентарот на земјотресот е регистриран југозапоадно од градот Халабаџ. Неколку ирански и ирачки градови се...

Силен земјотрес ги погоди Иран и Ирак – 214 загинати и 2.800 повредени

Најмалку 214 лица загинаа, а повеќе од 2.800 се повредени во силниот земјотрес кој ја погоди иранско-ирачката погранична провинција Креманшах. Според податоците на иранската Национална организација за управување со несреќи, во Иран загинале најмалку 207 лица, а повеќе од 2.500 се повредени. Иранските власти наведуваат дека бројот на загинати ќе се зголеми бидејќи спасувачките екипи сè уште не пристигнале до...

Воен хеликоптер се урна во Ирак – седум лица загинаа

Седум лица утринава загинаа откако воен хеликоптер се урна за време на обука, соопшти ирачкото Министерство за одбрана. Како што се наведува во соопштението, хеликоптерот „ми-17“ од руско производство се урнал во провинцијата Вазит. Засега не се знае причината за несреќата. Провинцијата се наоѓа на околу 160 километри југоисточно од Багдад, далеку од фронтот на војување со таканаречената Исламска држава....

Офанзива на ирачките сили против последниот град под контрола на ИД

Ирачките сили денеска покренале офанзива за заземање на Рава, последниот град под контрола на Исламска држава. Заземањето на Рава ќе значи крај на периодот на владеење на ИД над териториите во Ирак и Сирија, заземени во 2014 година. Во офанзивата против милитантите во Рава учествуваат две ирачки пешадиски дивизии и сунитски племенски сили. Сириската војска прогласи победа над терористите на 9 ноември,...

Ирачките сили тргнаа во офанзива против последното упориште на ИД

Ирачките сили денеска почнаа акција за преземање на последното упориште на Исламска држава во земјата. - Херојските борци напредуваат кон последното упориште на тероризмот во Ирак за да ги ослободат Ал-Каим, Рава и околните села во западната провинцијата Ал Анбар – рече ирачкиот премиер Хајдер ал Абади. Тој предупреди дека милитантите имаат можност или да се предадат или да умрат. Милитантите во...

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...