fbpx
Таг: Ирак

таг: Ирак

Во Ирак во 2016 година загинале 6.878 цивили

Во текот на 2016 година, во Ирак загинале најмалку 6.878 цивили, соопштија од Обединетите нации. Мисијата на ОН за помош на Ирак (УНАМИ) во соопштение наведе дека за време на минатата година повредени биле најмалку 12.388 цивили, додавајќи дека тие податоци не ги вклучуваат жртвите помеѓу цивилите во западната провинција Анбар во мај, јули, август и во декември. Овие бројки „мораат...

Жестока офанзива на Мосул, се слушаат експлозии и пукање

Ирачките сили утринава, по две недели затишје, ги продолжија борбите за Мосул, кој се наоѓа во рацете на Исламска држава, соопштија извори блиски до ирачките сили за безбедност. Војската на Ирак, со помош на авијацијата, специјалните единици и на полицијата повела офанзива на неколку предградија на Мосул. Странските новински агенции јавуваат дека жителите на Мосул се заробени во своите домови и...

Ал Абади: Дајте ни три месеци и ќе ја искорениме ИД

На ирачките сили би им биле потребни три месеци за да ја елиминираат Исламска држава, изјави ирачкиот премиер Хајдер ал Абади, говорејќи за борбите што се водат во Мосул. Абади, кој претходно рече дека Мосул ќе биде заземен до крајот на годината, сега изјави дека командантите побавно ги спроведуваат операциите затоа што цивилите не ги напуштиле своите домови, како што се...

Путин: Не се намалува бројот на проблематични точки во светот

Бројот на проблематични точки во светот не се намалува, а конфликтите не се решаваат во посакуваниот обем што предизвикува загриженост, вели рускиот претседател Владимир Путин. - Затоа е тешко да се решат односите во многу делови од светот. Бројот на проблематични точки во светот не се намалува – истакна Путин за време на советот на Организацијата за колективна безбедност (ОДКБ). Путин...

На северот на Ирак убиени најмалку 23 лица

Најмалку 23 лица, меѓу кои 15 цивили, денеска се убиени во три синхронизирани бомбашки напади на пазар во градот Гогјали, на северот на Ирак, соопшти ирачката војска. Како што се наведува во соопштението, во терористичкиот напад, за кој одговорност презеде Исламска држава, се убиени осум полицајци. Нападите го извршија бомбаши самоубијци кои се разнеле во автомобили со бомби. Гогјали се наоѓа во близина...

Најмалку 10 загинати во два одвоени бомбашки напади во Багдад

Најмалку 10 луѓе загинале, а 22 се повредени во два одвоени бомбашки напади што денеска се случиле во главниот град на Ирак, соопштија ирачки официјални претставници, јавуваат светските агенции. Меѓу загинатите, според информациите, најмногу имало цивили. Засега никој не ја презел одговорноста за нападот, но според начинот како е извршен, пишуваат агенциите, најверојатно станува збор за Исламска држава. Ирачката војска пред неколку...

Ирачката војска зазела четири села североисточно од Мосул

Ирачката војска денеска зазела четири села од милитантите на Исламска држава (ИД), североисточно од градот Мосул, соопшти ирачкиот центар за координација на воените операции, јавуваат светските агенции. На овој начин ирачката војска почна да се приближува кон Мосул од север, додека неколку стотини воени единици влегуваат во градот од источната страна. Најголем дел од борбите во Мосул се одвиваат во источниот...

Европол предупреди за можни нови напади на ИД во Европа

Европската полициска служба - Европол денеска предупреди дека Исламска држава (ИД) во блиска иднина најверојатно ќе изведе нови напади во земји од Европската Унија, како што ги губи своите територии на Блискиот Исток. Напади, според Европол, се можни и во други земји кои се дел од меѓународната коалиција на чело со САД, која се бори против терористичката организација во...

Ирачките сили ослободија дел од Мосул, источно од реката Тигар

Ирачките сили освоиле уште три предградија на Мосул и од нив ги протераа припадниците на Исламска држава, соопшти командантот Хајдер Фадхил. Станува збор за дел од Мосул, источно од реката Тигар. Офанзивата за преземање на контролата над Мосул почна на 17 октомври и претставува најголема операција на ирачката војска од доаѓањето на американските сили во 2011 година. Во борбата за ослободување на...

Шиитската милиција го опколи Мосул

Шиитската милиција која ја поддржува Иран, соопшти дека целосно го опколила Мосул, упориштето на Исламска држава во Ирак, со што, како што се наведува, милитантите во градот се отсечени од остатокот од Ирак и од Сирија. Во меѓувреме, ирачката војска соопшти дека меѓународната коалиција предводена од САД со воздушните напади извршени утринава, ја онеспособила четвртата бригада, позиционирана од другата страна на...

Ирачките сили ги продолжуваат борбите во Мосул

Ирачките сили денеска продолжија со ослободување на Мосул од Исламска држава, напредувајќи полека кон источните квартови. Ден по паузата поради лошите временски услови, утринава се продолжени воздушните и артилериските напади. Еден војник загинал во борбите, а цивилите, од кои некои биле ранети, бегале од судирите. Неименувани претставници велат дека целта на ирачката војска е да заземе целосна контрола на градскиот кварт Тахири...

ИД погуби 300 поранешни припадници на ирачката полиција

Организацијата „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ) денеска објави дека пред три недели борците на Исламска држава веројатно убиле повеќе од 300 поранешни припадници на ирачката полиција и ги закопале во масовна гробница во близина на местото Хамам ел Алил, јужно од Мосул. Жителите на местото наведуваат дека милитантите неколку недели пред повлекувањето убиле 200 лица, пренесуваат светските агенции. Поранешните полицајци, како што...

Масовни убиства во околината на Мосул, јавува ОН

Милитантите на Исламска држава неделава убиле голем број луѓе околу Мосул, а забележано е наталожување на амонијак и на сулфур во цивилните области, кои се верува дека се користени како хемиско оружје, соопшти портпаролката на Обединетите нации (ОН), Равина Шамдасани. Прво е откриена масовна гробница со околу 100 обезглавени тела во Хамам ал-Халилу, во близина на Мосул, а како што...

Исламска држава киднапираше војници и семејства, можно е да се искористат како жив штит

Борците на терористичката организација Исламска држава киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили и присилиле околу 1.500 семејства да се повлечат со нив од ирачкиот град Хамам Ал Алил, информираат од Обединети нации. Киднапирањето се случило минатата седмица откако ирачките државни безбедносни сили, курдските борци и шиитската милиција, поддржани од американските воздушни сили, извршија напад врз Мосул за да...

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Тикрит и во Самара

Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствените бомбашки напади во ирачките градови Тикрит и Самара, во кои загина 21 лице. ИД преку соопштение тврди дека имало три самоубиствени напади, два во Самара и еден во Тикрит. Ирачките власти, пак, информираа за два напади, од кои еден во Тикрит, кога самоубиец активирал експлозив во амбулантно возило на јужниот влез на градот за врема на...

Борба за Мосул и жесток отпор од припадниците на ИД

Елитните ирачки единици денеска се соочиле со жесток отпор во Мосул, градот кој две години беше под контрола на таканаречената Исламска држава. Командантот на единицата за борба против тероризмот, Мунтатар Салем, рече дека ирачките сили напредуваат и во моментов се борат во источниот дел на градот. Припадниците на Исламска држава возвраќаат со бомби и со жесток оган. Портпаролот на меѓународната воена коалиција...

Офанзивата на Мосул запрена поради магла

Ирачките сили запреле и држат позиции во предградија во Мосул, а намалената видливост ги отежнува операциите за истерување на борците на Исламска држава од овој град, соопшти денеска генералот на специјалните ирачки сили, Хајдер Фадхил. Тој истакна дека за денеска не се планира понатамошно напредување поради големата влажност и облаците што ја намалуваат видливоста за авионите и за беспилотните летала, кои...

ИД се обидела да донесе цивили во Мосул и да ги користи како жив штит

Исламска држава се обидела да префрли околу 25.000 цивили во Мосул, а се претпоставува дека планот на групацијата бил да ги користат тие луѓе како човечки штит во одбрана на своите позиции. Цивили од Хамам ал Али, град кој се наоѓа јужно од Мосул, се качени во камиони и во минибуси во раните утрински часови, но повеќето се врателе поради...

Ирачката војска влезе во предградие на Мосул

Ирачката војска денеска влезе во округот Карама, кој се наоѓа на истокот на Мосул, упориштето на Исламска држава. Ова е првпат ирачките војници да успеат да влезат во градот по двонеделните борби во околните подрачја, соопшти воен претставник. - Влеговме во Мосул. Сега се бориме во округот Карама – рече генерал Висам Араји од противтерористичката служба ЦТС, која беше обучувана од...

Продолжува офанзивата против ИД во Ирак

Ирачките сили денеска ја продолжија координираната офанзива кон Мосул, последниот поголем град под контрола на Исламска држава, а нивна мета е источниот брег на реката Тигар, која го дели градот на два дела, соопштија властите. Единиците за борба против тероризмот го забавија своето напредување минатата недела откако освоија повеќе територии од другите сили на фронтот, за да овозможат да се...

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба...