Колин Пауел, првиот афроамерикански државен секретар на САД, почина по борбата со ракот и со ковид-19

Фото: Официјален ФБ профил на Колин Пауел

Колин Пауел, првиот државен секретар на Соединетите Американски Држави со афроамериканско потекло, чие водство во неколку републикански администрации помогна да се обликува американската надворешна политика во последните години на 20. век и раните години на 21-от, почина од компликации од ковид-19, негова, објави семејството на Фејсбук. Имаше 84 години, јави Си-Ен-Ен.

Семејството на генералот Колин Л. Пауел, поранешен државен секретар на САД и претседател на Здружениот штаб, објави дека тој во понеделникот починал поради компликации од ковид-19, истакнувајќи дека бил целосно вакциниран.

Пауел имаше мултипен миелом, рак на плазма клетки кој го потиснува имунолошкиот одговор на телото, како и Паркинсонова болест, за Си-Ен-Ен потврди Пеги Цифрино, долгогодишниот шеф на кабинетот на Пауел, Дури и ако се целосно вакцинирани против ковид-19, оние кои се со ослабен имунитет се изложени на поголем ризик од вирусот.

Пауел стана првиот советник за национална безбедност на афроамериканците на крајот на претседателствувањето на Роналд Реган и најмладиот и првиот афроамерикански претседател на Здружениот началник на Генералштабот под претседателот Џорџ Х.В. Буш. Неговата национална популарност порасна по победата на коалицијата предводена од САД за време на Војната во Заливот, и извесно време во средината на 90-тите, тој се сметаше за водечки кандидат да стане првиот црн претседател на Соединетите држави.

Но, неговиот углед ќе биде засекогаш извалкан кога, како прв државен секретар на Џорџ В. Буш, тој презентираше неточни разузнавачки информации пред Обединетите нации кои влијаеа на војната во Ирак. Тој подоцна овој момент ќе го нарече „дамка“ на неговата биографија.

Буш во понеделникот изјави дека Пауел бил „голем јавен службеник“, кој бил „толку омилен кај претседателите и затоа два пати го освоил претседателскиот медал за слобода. Тој бил многупочитуван дома и во странство. И што е најважно, Колин беше семеен човек и пријател“.

Кога положи заклетва како државен секретар на Буш во 2001 година, тој стана највисоко рангираниот јавен службеник на афроамериканците во земјата, заземајќи го четвртото место во претседателската линија за наследување.

Подоцна во неговиот јавен живот, Пауел ќе се разочара од републиканската партија и ќе го искористи својот политички капитал за да им помогне на демократите да победат во Белата куќа, особено Барак Обама, првиот црномурест претседател кого Пауел го поддржа во последните недели од 2008 година. кампања.

Соопштението се сметаше за значаен поттик за кандидатурата на Обама поради раширената популарност и раст на Пауел како еден од најистакнатите и најуспешните афроамериканци во јавниот живот.