fbpx
Tags Ирак

Tag: Ирак

Më shumë se 1000 emigrantë të bllokuar në Tabanoc, sytë drejtohen kah Samiti i Brukselit

Më shumë se 1000 emigrantë nga Siria dhe Iraku për momentin janë të bllokuar në Tabanoc, në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë sepse autoritetet serbe refuzojnë t’i lëshojnë dhe t’u lejojnë transit më tej në rutën e Ballkanit, thonë për “Meta” nga MPB. Në ndërkohë në kufirin jugor, sipas informacioneve nga pala greke, janë miratuar kufizime shtesë për shtetasit sirian...

ISIS-i në Falluxha ekzekuton 150 gra që refuzuan të martohen me xhihadistë

Të paktën 150 gra të cilat refuzuan të martohen me militantët e ISIS u ekzekutuan në krahinën perëndimore Al-Anbar të Irakut. Lajmin e bëri te ditur Ministria e të Drejtave të Njeriut në Irak Sipas një deklarate të ministrisë të lëshuar të martën, militantët e ISIS kryen një mori sulmesh në Falluxha, dhe varrosën viktimat në varreza masive në një...