fbpx

Свадба во Ирак се претвори во кошмар, најмалку 110 луѓе загинаа

Црвената полумесечина соопшти дека изброиле 450 жртви, но не може да го потврди бројот на загинати. Официјални лица велат дека бројот на загинати досега достигна 110, а судбината на невестата и младоженецот не е јасна

-

Најмалку 110 луѓе загинаа додека присуствувале на свадба во ирачкиот град Каракош, источно од Мосул. Извештаите сугерираат дека огнометот во внатрешноста на салата го предизвикал пожарот. Властите за цивилна одбрана рекоа дека салата имала префабрикувани панели кои биле многу запаливи, што веројатно помогнало во ширењето на пожарот и падот на дел од таванот, пренесе Би-би-си.

Црвената полумесечина соопшти дека изброиле 450 жртви, но не може да го потврди бројот на загинати. Официјални лица велат дека бројот на загинати досега достигнал 110, а судбината на невестата и младоженецот не е јасна.

Екипи на брза помош пристигнале на локацијата, а пожарникарите се обиделе да го спречат ширењето на пламенот. Преживеаните кои биле однесени во болница се лекуваат поради изгореници и недостаток на кислород.

Во Ирак, каде што има корупција, лошо управување и недостаток на одговорност, овие инциденти не се толку ретки. Претходно имаше извештаи за прекршување на градежните и безбедносните стандарди во Ирак, кои предизвикуваат загуби на животи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...